W tym roku obchodzimy niezwykłą, bo 100. rocznicę przyłączenia Saskiej Kępy, Gocławia i Grochowa do Warszawy. Jubileusz stał się okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla Pragi-Południe. Burmistrz dzielnicy Tomasz Kucharski wręczył medal m.in. Magdalenie Czerwosz. To już druga nagroda dla działaczki – w 2002 r. otrzymała też medal od Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy. Co warszawiacy zawdzięczają pani Magdalenie?
Na początku przyjrzyjmy się jej aktywności na rzecz osiedla. Magda Czerwosz współtworzyła Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy w 1993 r. i pełniła funkcję jego przewodniczącej aż przez 5 kadencji. Zrezygnowała z niej w bieżącym roku, pozostając członkiem Rady. Miała wpływ na ustalanie reguł działalności samorządów od początku ich istnienia. Postulowała założenie rad jednostek pomocniczych gmin, czyli osiedli, które znamy do dzisiaj. Dzięki temu mieszkańcy mogą decydować o losach swojego najbliższego otoczenia. Radna uczestniczyła także w wyznaczaniu nowych granic Saskiej Kępy w 2000 r. Niewiele osób wie, że od tamtego momentu takich miejsc, jak Stadion Narodowy czy Park Skaryszewski nie zalicza się administracyjnie do osiedla, ale do Kamionka. Ponadto redagowała stronę samorządu: www.kepa.waw.pl.
Magda Czerwosz działała także na bardziej ogólnym szczeblu. Warto wspomnieć o jej funkcji radnej Warszawy w latach 2006-2014. Współtworzyła „Solidarność” i była członkiem Komisji Zakładowej, jawnej, a potem tajnej w stanie wojennym. W życiu pani Magdaleny jest również miejsce na sztukę. Zajmuje się ceramiką, miała 3 indywidualne wystawy i brała udział w ponad 30 wystawach zbiorowych. Przez 11 lat była specjalistą do spraw plastycznych w Centrum Promocji Kultury. Później przeniosła się do Promu Kultury Saska Kępa, gdzie pracuje do dziś. Należy do zarządu Stowarzyszenia Artystów Ceramików „Keramos”, które prowadzi pracownię na Żoliborzu i organizuje międzynarodowe biennale.
Gratulujemy i dziękujemy!