Pamiątkowa tablica ku czci patrona szpitala na ulicy Niekłańskiej
W 1977 roku szpital otrzymał imię prof. dr. med. Jana Bogdanowicza, wybitnego pediatry, żyjącego w latach 1894-1967. Dwa lata później w 1979 na terenie szpitala zawieszona tablicę upamiętniającą patrona szpitala.
Tablica Jana Cybisa
Jedna z kilkunastu tablic pamiątkowych znajdujących się na Saskiej Kępie. Tablicę można znaleźć na rogu ulicy Poselskiej i Walecznych (ul. Walecznych 28). Znajduje się ona na fasadzie domu w którym w latach 1945 - 1957, mieszkał i tworzył znany malarz - kolorysta, pedagog i krytyk sztuki - Jan Cybis. W tym budynku przez prawie 10 lat znajdowała się jego pracownia, tam też powstało kilka jego dzieł. Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, została odsłonięta w 1995 r.
Tablica Witolda Lutosławskiego
Tablica upamiętniająca sławnego polskiego kompozytora i dyrygenta. Można ją znaleźć na ulicy Zwycięzców 39. Tablica umieszczona jest na kamienicy w której po wojnie w latach 1946 - 1968 mieszkał pianista. W tym właśnie domu komponował swoje utwory Lutosławski. Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, została odsłonięta w 1996 r.
Tablica pamięci Pablo Picasso
Umieszczona na budynku przy ulicy Obrońców pod numerem 28/30. W 1948 roku ten hiszpański malarz przybył z wizytą do Polski, odwiedził Saską Kępę, a konkretnie Związek Plastyków Polskich. Wszystko działo się w domu na ulicy Obrońców, tam gościł, wykładał i pił wódkę artysta. Tablica powstała, aby upamiętnić to wydarzenie.
Tablicę w 1989 roku odsłonił sam Król Hiszpanii Juan Carlos II z małżonką, goszczący wtedy z oficjalną wizytą w Polsce.
Autorem tablicy jest Stanisław Sikora. Krąży pewna historia o odsłonięciu tablicy. Podobno pewny siebie autor podszedł do króla i jego małżonki, przedstawił się, ucałował ich dłonie. Monarcha zapytał kim jest? Na co Sikora odpowiedział, że autorem tablicy a po minucie dorzucił śmiało, że jest ostatnim żyjącym, którzy w latach 50-tych pili z mistrzem Pablem.
Dziś tablica Pabla Picassa wmurowana na frontowej ścianie budynku na ulicy Obrońców przypomina te dwa wydarzenia. Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy.
Tablica Stanisława Sikory
Tablica upamiętniająca znanego artystę, rzeźbiarza, autora wielu pomników, tablic pamiątkowych (w tym Pablo Picassa), rzeźb i medali. Umieszczono ją w budynku na ulicy Obrońców 28/30, w którym w 1948 roku gościł sam Pablo Picasso. Sikora do 1946 roku w budynku na Obrońców, miał swoją pracownię, z kolei jego dzieła upamiętniające znanych Polaków, rozmieszczone są w różnych miejscach Saskiej Kępy.
Odsłonięcie tablicy pamięci Sikory odbyło się 22 sierpnia 2006 roku (dokładnie w 6 rocznicę śmierci wybitnego artysty z Saskiej Kępy) podczas wernisażu, który zorganizowała Doświadczalna Pracownia Litografii. W czasie tego wydarzenia otwarto także Park Rzeźby Ogrodowej znajdujący się przy budynku na ulicy Obrońców. W tym miejscu od wielu lat działają różne pracownie artystyczne.
Tablica ku pamięci wybitnego rzeźbiarza Stanisława Sikory zawisła przy tablicy jego autorstwa upamiętniającej wizytę Pabla Picassa na Saskiej Kępie.
Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy.
Tablica Konrada Guderskiego
Tablica upamiętniająca polskiego inżyniera wodnego, dowódcę wrześniowej obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, podporucznika rezerwy piechoty Wojska Polskiego. Tablicę można znaleźć na ulicy Saskiej 68, umieszczona jest na frontowej ścianie domu, w którym przed wojną mieszkał Guderski.
Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, została odsłonięta 1 września 1981 roku.
Tablica Bronisława Tomeckiego
Tablica upamiętniająca malarza i pedagoga, działacza społecznego oraz żołnierza Armii Krajowej. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zwycięzców i Zakopiańskiej (ul. Zakopiańska 32). Tablica umieszczona jest na domu, w którym w latach 1936-1994 mieszkał i tworzył artysta. Autorem tablicy jest Stanisław Sikora.
Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, uroczystość odsłonięcia tablicy nastąpiła 20 grudnia 2005 roku.
Tablica Władysława Terleckiego
Tablica upamiętniająca Inżyniera budownictwa lądowego, doktora historii, numizmatyka, dyrektora Mennicy Państwowej w latach 1945-1946, a także żołnierza walczącego w Powstaniu Warszawskim. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zwycięzców i Zakopiańskiej (ul. Zakopiańska 32).
Tablica umieszczona jest na frontowej ścianie domu, który zaprojektował sam Terlecki. Inżynier mieszkał w nim w latach 1935-1941 oraz 1945-1946. Uroczystość odsłonięcia tablicy nastąpiła 10 lutego 2001 roku, w 40 rocznicę śmierci Władysława Terleckiego. Wzięli w niej udział członkowie rodziny Terleckich, przedstawiciele: Mennicy Polskiej, Dzielnicy Praga Południe, Towarzystwa Numizmatycznego, Policji, Straży Miejskiej oraz liczne grono młodzieży szkolnej. Podniosłość tej uroczystości podkreślała wojskowa asysta honorowa z Garnizonu Warszawa, Poczet Sztandarowy Mennicy Polskiej i szkolne poczty sztandarowe.
Tablica Agnieszki Osieckiej
Tablica upamiętniająca jedną z najbardziej znanych polskich poetek, autorki niezliczonej ilości tekstów piosenek oraz kabaretów.
Tablica umieszczona została na ulicy Dąbrowieckiej 25, na frontonie domu w którym całe życie, aż do śmierci, mieszkała i tworzyła artystka.
Oryginalna pamiątkowa tablica przedstawia zeszyt z wiecznym piórem i słynnym cytatem Osieckiej: „To był maj, pachniała Saska Kępa..”
Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 15 maja 2003 r. w rocznicę śmierci Osieckiej, w uroczystości wzięli udział artyści i dziennikarze m.in. Katarzyna Gaertner i Jacek Mikuła, Anna Szałapak, Maryla Rodowicz, Jan Pietrzak, Marek Groński, Daniel Passent - mąż Agnieszki i Jan Bijak oraz licznie obecni mieszkańcy Saskiej.
Tablicę odsłonili wspólnie Maciej Klimczak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury oraz Agata Passent - córka poetki (która wygłosiła też krótkie wspomnienie o niej). Kiedy nastąpiło odsłonięcie tablicy Maryla Rodowicz zaśpiewała a capella "Małgośkę". Kraży legenda, że podobno tego dnia padał deszcz, ale na czas uroczystości chmury rozeszły się na boki, tak jakby Osiecka z łezką w oko, uśmiechała się z nieba.
Tablica Andrzeja Markowskiego
Tablica upamiętniająca kompozytora i wieloletniego dyrygenta Filharmonii Narodowej. Znajduje się na froncie domu przy Alei Stanów Zjednoczonych 18, w którym a latach 1965 – 1986 mieszkał i tworzył muzyk.
Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, została odsłonięta w 2001 r.
Tablica Stanisława Bułak-Bałachowicza
Tablica upamiętniająca białoruskiego generała, oficer kawalerii Armii Imperium Rosyjskiego, dowódcę ochotniczych oddziałów walczących w składzie Wojska Polskiego II RP w 1920 i 1939 r. , który po wojnie polsko-bolszewickiej, osiadł w Warszawie, prowadząc działalność polityczną.
Tablica umieszczona została na ulicy Paryskiej 27, na ścianie budynku Prawosławnego Seminarium Duchownego (wcześniej mieściła się tutaj cerkiew). 10 maja 1940 r. właśnie w budynku cerkwi trakcie próby aresztowania przez Gestapo, zginął generał Bułak-Bałachowiczw.
Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, została odsłonięta w 1999 roku.
Tablica Zbigniewa Turskiego
Upamiętnia kompozytora, zdobywcę złotego medalu w konkursie sztuki XIV Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1948 roku, wykładowcę Państwowej Wyższe Szkoły Muzycznej w Warszawie, a także wieloletniego kierownika muzycznego Teatru Współczesnego.
Tablica znajduje się na domu przy Alei Stanów Zjednoczonych 18, w którym w latach 1908 – 1979 mieszkał i tworzył kompozytor.
Tablica powstała dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy oraz firmie Ströer Polska została odsłonięta przez ówczesnego Burmistrza Dzielnicy – Tomasza Kozińskiego 15 czerwca 2004 roku. W uroczystości wzięły udział władze lokalne Dzielnicy Praga Południe, a także przedstawiciele: Związku Kompozytorów Polskich, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, firmy Ströer oraz mieszkańcy Saskiej Kępy.
Tablica Teresy Roszkowskiej
Upamiętnia malarkę i scenografkę, legendarną postać Saskiej Kępy. Agnieszka Osiecka pisała o niej „Filigranowa, smagła, aż prawie brązowa i dalekowschodnia, ze złocistymi kołami w uszach, z kokiem, z ozdobną szpilą albo w aksamitnym berecie, z pekińczykiem na smyczce - Teresa Roszkowska od niepamiętnych lat była perłą w koronie swej ślicznej dzielnicy”. Roszkowska mieszkała sama w domu pełnym dzieł sztuk i starych mebli. Życie poświęciła pracy artystycznej oraz bezdomnym zwierzętom, które dokarmiała. W październiku 1992 r. zamordowana w swoim domu przez nieznanych do dzisiaj sprawców.
Tablica na jej cześć znajduje się przy wejściu domu przy ulicy Obrońców 15, gdzie w latach 1904-1992 żyła i pracowała artystka.
Tablica Grzegorza Fitelberga
Poświęcona pamięci Grzegorza Fitelberga, dyrygenta i kompozytora pochodzenia żydowskiego, umieszczona na budynku przy ul. Elsterskiej 3. To tutaj mieszkał artysta w latach 1930-39 wraz z żoną, primabaleriną Haliną Szmolcówną (z myślą o niej urządzono wewnątrz salę do ćwiczeń i lekcji). W listopadzie 1939 r. Fitelberg, po tragicznej śmierci żony na Moście Poniatowskiego, na zawsze opuścił willę na Saskiej Kępie.
Tablica upamiętniająca artystę odsłonięta została na "Willi Grzegorza Fitelberga i Haliny Szmolcówny" w 1996 r. Jej fundatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Tablica upamiętniająca pierwsze zimowe wejście na Mount Everest
Odsłonięta 25 września 2012 r. na budynku przy ul. Francuskiej 49. Upamiętnia ona pionierską na polskim gruncie wyprawę na Mount Everest, która odbyła się pod przywództwem Andrzeja Zawady i zakończyła zdobyciem najwyżej położonego punktu na Ziemi 17 lutego 1980. Tablica znajduje się pod oknem dawnego mieszkania tego himalaisty. Wraz z żoną, aktorką Anną Milewską, mieszkali tu w latach 1961-86.
Autorem projektu i wykonawcą tablicy jest wiceprzewodniczący Oddziału Saska Kępa Towarzystwa Przyjaciół Warszawy - inż. Tadeusz Burchacki. Pomysł zainicjowały i ufundowały Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Polski Związek Alpinizmu i agencja reklamowa Ströer.
Tablica Tadeusza Bairda
Tablica upamiętniająca kompozytora i współtwórcę Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Tadeusza Bairda, odsłonięta w 1997 r. na budynku przy ul. Lipskiej 11. W nim mieszkał i tworzył artysta przez pół wieku, od czasu wprowadzenia się do niego w wieku trzech lat, aż do śmierci w 1981 r.
Fundatorem tablicy upamiętniającej autora ścieżki dźwiękowej do "Pętli" Wojciecha Hasa jest Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Tablica 10. Pułku Piechoty
Tablica w formie płyty nagrobnej upamiętniająca żołnierzy 10. Pułku Piechoty 4. Dywizji im. J. Kilińskiego poległych w walkach nad Wisłą o wyzwolenie Warszawy w dn. 16.IX.1944 – 16.I.1945. Znajduje się w al. Księcia Józefa Poniatowskiego przy Moście Poniatowskiego, w pobliżu zjazdu na Wał Miedzeszyński. Zgodnie z wyrytą na tablicy informacją ofiarowany przez Towarzyszy Broni pomnik żołnierzy został odsłonięty 1.XI.1945 r.
Tablica Grażyny Lipińskiej
Tablica upamiętnia ppłk. Grażynę Lipińską, pedagog i uczestniczkę walk o niepodległość Polski, odsłonięta na jej domu przy pl. Przymierza 8 w 1998 roku. Tablicę ufundowało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Tablica Jacka Sempolińskiego
Tabliczka upamiętniająca wybitnego pisarza i artystę. Jacek Sempoliński urodził się 27 marca 1927 roku w Warszawie, a zmarł 30 sierpnia 2012 roku. Był polskim malarzem, pedagogiem oraz eseistą. Mieszkał i pracował na Saskiej Kępie przy ulicy Katowickiej 7a.
Tablica Leonarda Sempolińskiego
Upamiętnia fotografa i współtwórcę Związku Polskich Artystów Fotografików, odsłonięta na ścianie domu artysty przy ul. Walecznych 27. To pod tym adresem mieszkał i tworzył fotograf w latach 1945-1988, a 10 lutego 1946 r. zawiązał się tutaj przyszły ZPAF, który w tymże mieszkaniu miał początkowo swoją siedzibę.
Tablica pamięci Leonarda Sempolińskiego została odsłonięta 18 listopada 2006 r.. Powstała z inicjatywy m.in. radnego z Saskiej Kępy, Tomasza Różańskiego, a jej fundatorem była Dzielnica Praga Południe m.st. Warszawy. W uroczystości odsłonięcia tablicy wziął udział m.in. Burmistrz Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy Mateusz Mroz.
Tablica Tadeusza Dworzańskiego
Tablica poświęcona pamięci artysty plastyka, Tadeusza Bolesława Dworzańskiego, odsłonięta na domu przy ul. Francuskiej 43 zamieszkiwanym przez niego w latach 1947-1991. Od 1947 r. na parterze tego budynku mieścił się sklep plastyczny “Malwa” prowadzony przez plastyka i jego żonę.
Tablica Marii Żurowskiej
W lutym 2018 roku na elewacji budynku przy ulicy Zwycięzców 22 zawisła tablica pamiątkowa pani Marii Żurowskiej. Pani Maria w tym właśnie miejscu w 1956 roku otworzyła pierwszy na Saskiej Kępie sklep warzywny.
Sklep ten nadal istnieje i prowadzi go dzisiaj jej córka Janina Żurowska-Filipek. Z inicjatywą upamiętnienia tej osoby wyszli mieszkańcy, którzy docenili włożony przez panią Marię trud oraz to, że była serdeczna i uczciwa wobec swoich klientów.
Tablica Anny Jachininy
Tablica znajduje się na na budynku przy ul. Francuskiej 15. Anna Jachinina: żołnierz AK, więźniarka Pawiaka, autorka jednej z najsłynniejszych piosenki okupowanej Warszawy „Siekiera, motyka…”, której słowa napisała właśnie w tym budynku przy ulicy Francuskiej 15 w w 1942 roku (prawdopodobnie w sierpniu). Tablicę odsłonięto 16 października 2018 z inicjatywy Towarzystwo Przyjaciół Saskiej Kępy Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Więcej o Annie Jachininie można przeczytać tutaj. Na uroczystości odsłonięcia tablicy pojawił się m.in. wnuk pani Anny, Wojciech Jachna z rodziną.
Tablica Stowarzyszenia Wychowanków IV L.O. im. A. Mickiewicza
Tablica umieszczona na gmachu IV Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Warszawie (przy ul. Saskiej 59). Odsłonięta w 2009 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków z okazji 50-tej rocznicy jego reaktywacji.
Tablica 336 P.P. Obrony Pragi
Tablica umieszczona na willi przy ul. Bajońskiej 6. Upamiętnia żołnierzy walczących na otaczających terenach we wrześniu 1939 r. Sama willa z charakterystyczną basztą powstała pod koniec lat 70. XX w. dla kolekcjonera militariów, Bogdana Węglera. Obecnie mieści się tutaj warsztat samochodowy prowadzony przez syna pana Bogdana oraz biuro “Extreme Team Polska”.
Tablica upamiętniająca egzekucję przez Gwardię Ludową
Tablica “upamiętniająca” publiczną egzekucję 3 agentów gestapo przez żołnierzy Gwardii Ludowej w 1942 r. Mieści się przy ul. Saskiej 91.
Tablica Leopolda Okulickiego
Tablica umieszczona na budynku LXXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Leopolda Okulickiego przy ul. Saskiej 78. Ufundowana przez szkołę w 1998 r. w 30. rocznicę odzyskania niepodległości ku pamięci jej patrona, gen. Leopolda Okulickiego “Niedźwiadka”.
Tablica drukarni “Wolność”
Tablica upamiętniająca podziemną drukarnię “Wolność” mieszczącą się w tym samym budynku przy ul. Lipskiej 26. Tutaj funkcjonowała ona w latach 1941-44. Drukarnia należała do założonej rok wcześniej anarchosyndykalistycznej organizacji “Wolność”. Tablica upamiętnia także kierownika drukarni, Tadeusza Tyszkę “Lorda” i nieznanego “Stanisława”, którzy polegli w obronie lokalu 5 lutego 1944 r.
Tablica upamiętniająca rozstrzelanych przez Hitlerowców
Tablica upamiętniająca rozstrzelanie 20 Polaków przez Niemców w 1943 r. Umieszczona na Wale Miedzeszyńskim w pobliżu ul. Jakubowskiej. Jedna z ok. 200 zachowanych tablic upamiętniających miejsca zbrodni hitlerowskich projektu Karola Tchorka o charakterystycznym krzyżu maltańskim i inskrypcji wyrytych na płycie z piaskowca.
Tablica Tadeusza Kutrzeby
Tablica upamiętniająca gen. Tadeusza Kutrzebę. Odsłonięta w 1981 r. na willi generała i jego żony, Aldony przy ul. Bajońskiej 3 pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Funkcjonalistyczny dom, wybudowany dla małżeństwa Kutrzebów w 1936 r. według projektu Maksymiliana Goldberga i Hipolita Rutkowskiego, zamieszkiwał przez wiele lat fizyk i rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Białkowski.
Tablica Konrada Guderskiego
Tablica upamiętniająca Konrada Guderskiego, organizatora i dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r. Umieszczona na domu przy ul. Saskiej 68, w którym mieszkał. Tablicę odsłonięto 1 września 1981 r., w rocznicę jego śmierci na posterunku, pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Tablica upamiętniająca nawiązanie stosunków polsko-urugwajskich
Dwujęzyczna tablica upamiętniająca nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską a Urugwajem 22 sierpnia 1920 r. Odsłonięta ww 2010 r., w jego 90. rocznicę, przy ul. Urugwajskiej. Upamiętnia także nadanie nazwy tej ulicy w 2002 r.
Tablica Technikum Chemicznego nr 3 im. prof. Józefa Zawadzkiego
Tablica umieszczona przy ul. Saskiej 78. Upamiętnia mieszczące się tutaj od 1965 do 1993 r. Technikum Chemiczne nr 3 im. prof. Józefa Zawadzkiego. Odsłonięta i ufundowana przez absolwentów i uczniów w maju 2000 r. Obecnie w murach Technikum mieści się LXXXVII Liceum Ogólnokształcące.
Tablica Szkoły Podstawowej nr 54
Jedna z dwóch tablic na obecnym Gimnazjum nr 20 przy ul. Afrykańskiej 11. Upamiętnia mieszczącą się tym w budynku w latach 1972-2004. Szkołę Podstawową nr 54 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej.
Tablica na Gimnazjum nr 20
Tablica upamiętniająca wybudowanie budynku szkoły ze środków Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów w 1972 r.
Tablica Zygmunta Hübnera
23 marca 2018 roku na budynku przy ulicy Radziłowskiej 3 odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Zygmunta Hübnera. Zapisał się on na kartach historii, jako wybitny aktor, reżyser, publicysta, a także pedagog. Był jednym z najwybitniejszych twórców teatru polskiego w drugiej połowie XX wieku. W ostatnich latach swojego życia był dyrektorem Teatru Powszechnego i to właśnie w tym okresie, w miejscu gdzie odsłonięto tablicę, mieszkał do końca swoich dni. Tablica jest inicjatywą Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, a ufundowana została przez Zarząd Dzielnicy Pragi Południe miasta stołecznego Warszawy. Projekt tablicy wykonał profesor Jan Wojciechowski.
Tablica pamięci Cichociemnych w L.O. im. A. Mickiewicza
21 marca 2017 roku odsłonięta została tablica poświęcona pamięci dziesięciu Cichociemnych, wychowanków "Mickiewicza". Cichociemni byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych, których podczas II wojny światowej przerzucano do okupowanej Polski. Spadochroniarze Armii Krajowej byli szkoleni w Wielkiej Brytanii, a ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Do Polski przerzucono 316 Cichociemnych – w tym 10 którzy byli wychowankami Gimnazjum Emiliana Konopczyńskiego, przekształconego później w Liceum im. Adama Mickiewicza. Tablica znajduje się na korytarzu w budynku szkoły.
Tablica pamięci przy Dąbrowieckiej 30
19 września, ambasador Niemiec w Polsce Ralf Nikiel, razem z grupą dawnych uchodźców ze wschodnich landów, w ramach podziękowania wszystkim warszawianom, a w szczególności mieszkańcom Saskiej Kępy, którzy w 1989 r. pomagali uciekinierom z NRD, odsłonił tablicę pamiątkową na ul. Dąbrowickiej 30. Tablica zawisła na ogrodzeniu przed dawnym budynkiem Ambasady RFN na Saskiej Kępie.
Tablica poświęcona Liceum im. Mickiewicza
24 kwietnia 2015 roku przy ulicy Paryskiej 25 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Liceum im. Adama Mickiewicza, które mieściło się w tym budynku przez kilkanaście powojennych lat.
Liceum Adama Mickiewicza powstało ze szkoły Emiliana Konopczyńskiego założonej w 1897 roku. W 1911 roku na środki wychowanków zbudowano nowy gmach przy ul. Sewerynówka 4 (dziś ul. Konopczyńskiego). Osiem lat później szkołę upaństwowiono i nazwano Gimnazjum im. Mickiewicza. W czasie II wojnie światowej budynek szkoły na Śródmieściu został zniszczony. Odrodzenie szkoły nastąpiło na Saskiej Kępie: na początku w willi przy ul. Wąchockiej, później w nieukończonej kamienicy przy Paryskiej 25. W 1964 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Saskiej, tam znajduje się do dziś.
W odsłonięciu tablicy uczestniczył aktor Jan Kobuszewski, jeden z absolwentów Liceum im. Adama Mickiewicza. Na tablicy została umieszczona data 2014. To dlatego, że w ubiegłym roku upłynęła 50. rocznica wyprowadzki szkoły z tego miejsca – mówi Andrzej Niemirski ze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Adama Mickiewicza.
Tablica poświęcona Sewerynowi Wielanierowi
Odsłonięta 8 listopada 2014 roku przy ul. Londyńskiej 9. gdzie w latach 1974 – 1993 mieszkał Seweryn Wielanier. Sierżant inżynier Wielanier jest znany z tego, że opracował wspólnie z Wacławem Zawrotnym pistolet maszynowy „Błyskawica” produkowany w warunkach konspiracyjnych w Polsce w czasach II Wojny Światowej. Inżynierowie wzorowali się na pistoletach maszynowych MP40 i Sten, dostosowując model do dostępnych technologii. Seweryn Wielanier kierował produkcją poszczególnych części pistoletu w czasach okupacji niemieckiej w Warszawie.
Tablica poświęcona Aleksandrowi Żabczyńskiemu
Odsłonięta 28 maja 2015 roku przy ulicy Łotewskiej 4, gdzie w latach 1949 – 1958 mieszkał Aleksander. Aleksander Żabczyński zwany przez kolegów „Żabą” trafił na Saską Kępę w roku 1949. Wraz z żoną Marią zamieszkali w nowowybudowanej kamienicy przy ul. Łotewskiej 4. Parterowe mieszkanie służyło Panu Aleksandrowi aż do jego śmierci w 1958 roku. Po dziś dzień owo mieszkanie zajmuje rodzina Pani Żabczyńskiej, a drzwi nadal zdobi mosiężna tabliczka z nazwiskiem 'Żabczyńscy'. 21 marca 2017 roku miało miejsce uroczyste otwarcie zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich przy ulicy Walecznych 1 (w pobliżu domu państwa Żabczyńskich)
Tablica niepodległości Polski i Azerbejdżanu
Tablica upamiętniająca 100-lecie uzyskania niepodległości przez dwa kraje - Polskę oraz Azerbejdżan. Umieszczona na murach XXXV LO im. Bolesława Prusa tablica została odsłonięta 17 kwietnia 2019 roku przez Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Azerbejdżanu oraz władze dzielnicy Praga-Południe.
Tablica jest jedną z kilku pamiątek w okolicy powstałych z tej okazji. W pobliskim Parku Polińskiego posadzone zostały upamiętniające tę rocznicę drzewa oraz wzniesiono pomnik ku czci polskich i azerskich bojowników o wolność - generała Macieja Sułkiewicza oraz pułkownika Veli bej Jedigara.
Tablica - Symbol Wrześniowej Barykady 1939
Odsłonięta 28 września 2011 roku przy ulicy Francuskiej 4. Tablica pamiątkowa została wmurowana dzięki inicjatywie Fundacji KOS – Korpusu Ochotników Specjalistów i dużym zaangażowaniu pana Jana Kossakowskiego. Pamiątkowa płyta zawisła na fragmencie zaplecza barykady Saskiej Kępy. Tu mieściło się też stanowisko dowodzenia III Batalionu oraz kwatera sekcji granatników.
Symbol Barykady, tablice oraz wystawa planszowa znakomicie przypominają dramatyczny czas obrony Warszawy we wrześniu roku 1939; a Saskokępska nie została zdobyta przez Niemców; bohaterska obrona trwała aż do kapitulacji Warszawy. Barykada została wzniesiona w pierwszych dniach września 1939 na skraju ówczesnej zabudowy Kolonii pod Dębem po zaniechaniu obrony na linii Wału Gocławskiego i nieudanych próbach jego odbicia. Do 28 września 1939 skutecznie broniła dostępu niemieckiej piechoty i czołgów do centrum Pragi oraz przepraw mostowych przez Wisłę do lewobrzeżnej Warszawy.