11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Książki o Saskiej Kępie

„Spekulant” z Saskiej Kępy, ...czyli mój ojciec

"Spekulant" z Saskiej Kępy to licząca 77 stron książka opowiadająca o życiu Władysława Wilewskiego. Autorem wspomnień jest syn głównego bohatera - Witold Wilewski. Władysław Wilewski urodził się w 1911 roku. Na Saską Kępę wprowadził się w 1939 roku. Mieszkał tu nieprzerwanie przez 51 lat, do 1990 roku, kiedy to zmarł. Książkę można nabyć w księgarni Eureka, zlokalizowanej przy ulicy Francuskiej 15 (róg Obrońców).

Autor: Witold Wilewski
Wydanie: 2020, Wydawnictwo LTW
Kup: ltw.com.pl, księgarnia Eureka

Dwa stadiony. Kryminał z duszą

Książka przedstawia pozornie niezwiązane ze sobą historie chłopaka luzującego szpilki samochodowe, dziewczyny wypadającej z wieżowca i mężczyzny pobitego na Starówce, sprowadzając je do jednej postaci – Jana Wiśniewskiego. Filozof, patrzący na świat z okna mieszkania na dziesiątym piętrze w wieżowcu przy rondzie Waszyngtona na Saskiej Kępie, musi zmierzyć się z ważnymi pytaniami. Czy pozostanie wierny przekonaniu, że nikt nie zasługuje na śmierć, a każda zbrodnia musi być ukarana?

Autor: Robert M. Rynkowski
Wydanie: 2019, Ridero
Kup: ridero.eu

Dzienniki 1953

"Dzienniki 1953" to bardzo ciekawe dzieło, w którym możemy bardzo dokładnie poznać młodziutką pisarkę. Piękna kobieta z Saskiej Kępy, kochająca indywidualizm, stawiająca na samorealizację. Agnieszka Osiecka w “Dzienniku 1953” pochyliła się także nad problemem interesownej przyjaźni, która nie była oparta na sympatii tylko wyłącznie na czerpania zysków. Pierwszy tom „Dzienników” Agnieszki Osieckiej obejmuje lata 1945–1950 i otwiera wielotomową serię.

Autor: Agnieszka Osiecka
Wydanie: 2013, Prószyński i S-ka
Kup: Allegro.pl, TaniaKsiazka.pl

Dziwny dom nad Wisłą

Autorka książki “Dziwny dom nad Wisłą” skupia się na modernistycznej kamieniczce na Saskiej Kępie. Willa Szyllerów, o której mowa w utworze została wybudowana w 1928 roku. Zdaniem pisarki była to najciekawsza kamieniczka w tej dzielnicy, której losy ważyły się do 2002 roku. Wtedy właśnie po fali protestów mieszkańców została wyburzona z powodu poszerzania sąsiadującego z nią Wału Miedzeszyńskiego.

W książce zawarte są ilustracje autorstwa Jakuba i Tymka Jezierskich, bogaty archiwalny materiał wizualny oraz tekst historyczki architektury i sztuki Hanny Faryny-Paszkiewicz.

Autor: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Zuzanna Fruba
Wydanie: 2013, Fundacja Bęc Zmiana
Kup: Allegro.pl,

Historia Saskiej Kępy

Autor w powieści skupia się na ukazaniu ekskluzywnego oblicza naszej dzielnicy, znajdziemy tu wiele ilustracji przedstawiających pełne przepychu wille i ogrody. Waldemar Łysiak porusza także w książce wątki historyczne oraz opisuje bulwersujące wówczas dla społeczeństwa detale erotyczne oazy rozrywki, jaką była Saska Kępa w XIX wieku.

Autor: Waldemar Łysiak
Wydanie: 2008, Nobilis
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

Korzenie Miasta, Warszawskie Pożegnania - Tom 3, Praga

Licząca 412 stron książka opowiada o kształtowaniu się nowoczesnej, wielkomiejskiej Warszawy na przestrzeni ostatnich 150 lat i zawikłanych losach jej mieszkańców. Autor opisuje w książce wygląd kamienic warszawskiej Pragi oraz wiele innych nieznanych i wydobytych z archiwów szczegółów.

Autor: Jerzy Kasprzycki
Wydanie: 1998, Veda
Kup: Allegro.pl,

Księżyc z Peweksu

Reportaż "Księżyc z Peweksu" autorstwa Aleksandry Boćkowskiej opowiada o luksusie w czasach PRL-u. We wszechobecnym wówczas deficycie uwalniała się w ludziach potrzeba skosztowania luksusu, ekstrawagancji, a także chęć poznania wielkiego świata. Niestety pragnienia w zderzeniu z brutalną rzeczywistością legły w gruzach. Dobrobyt był dostępny tylko dla niewielkiej rzeszy ludzi. Reportaż ukazuje rzeczywistość w Polsce przed 1989 rokiem.

Autor: Aleksandra Boćkowska
Wydanie: 2017, Wydawnictwo Czarne
Kup: czarne.com.pl, empik.com

Lachert i Szanajca. Architekci Awangardy

Utwór opowiada o bardzo niedobranej parze. Dwaj mężczyźni - panicz z zamożnej rodziny oraz syn farmaceuty. Spędzali ze sobą mnóstwa czasu, bowiem pracowali i mieszkali razem nieprzerwanie przez siedemnaście lat.

Rozpowszechniali własny styl architektoniczny, oraz idee awangardy, głoszone przez grupę Praesens, do której należało wielu obcokrajowców.

Zarządzana była przez małżeństwo Syrkusów oraz współpracujące z Kazimierzem Malewiczem - Walterem Gropiusem i Le Corbusierem.

Autor: Beata Chomątowska
Wydanie: 2014, Wydawnictwo Czarne
Kup: Allegro.pl, TaniaKsiazka.pl

Na Saskiej Kępie

Jedyna w swoim rodzaju szansa by wyruszyć statkiem na warszawską Saską Kępę końca XIX-wieku, w towarzystwie pięknej panny Mani, jej ojca - Radcy, i matki - Radczyni oraz płochliwego adoratora Karola.

Akcja utworu toczy się na malowniczej i eleganckiej Saskiej Kępie.

Autor: Bolesław Prus
Wydanie: 2012, Wydawnictwo Wolne Lektury
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

Pani Nela z Saskiej Kępy

To opowiadanie o życiu Anieli Bińkowskiej, która w 1928 roku, w wieku 17 lat przyjechała z Łodzi do Warszawy. W stolicy mieszkał jej starszy brat. Główna bohaterka przyjazd do Warszawy traktowała jako okazję do rozpoczęcia nowego, lepszego życia. Początki w nowym mieście, praca, nauka, przyjaźń i miłość a także mozolne, codzienne życie stanowią główną treść tej książki.

To historia oparta na prawdziwym życiorysie. Większość bohaterów w książce to postacie autentyczne. Ponadto w lekturze ukazana została dawna Warszawa z czasów przedwojennych, okresu okupacji i lata powojenne ze szczególnym uwzględnieniem jej peryferyjnej wówczas dzielnicy - Saskiej Kępy.

Autor: Małgorzata Mossakowska-Górnikowska
Wydanie: 2016, Wydawnictwo Psychoskok
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

Panienki z Saskiej Kępy

Książka opowiada o młodych dziewczynach kształcących się w jednej z praskich szkół. Początkowo akcja toczy się na Pradze Północ, gdzie w 1930 roku zostało otwarte Państwowe Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Piętnaście lat później zostało przeniesione na Saską Kępę.

Absolwentki wspominają czasy szkolne i swoich pedagogów z dużym sentymentem i wdzięcznością. Ponadto w utworze możemy znaleźć bardzo dużo zdjęć historycznych, które przedstawiają dawną Saską Kępę.

Autor: Małgorzata Malewicz
Wydanie: 2010, Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF
Kup: Allegro.pl,

Panienki z Saskiej Kępy część II

Jest to druga część cyklu Panienek z Saskiej Kępy. Pierwsza odsłona lektury była w dużej mierze poświęcona profesorom uczących nastolatki. Natomiast w drugiej części możemy znaleźć opisy roli szkoły w życiu dziewczyn oraz ich losy. Dowiadujemy się także, że Panienki były harcerkami w drużynie “Trzynastek”, która funkcjonowała na terenie szkoły.

Autor: Małgorzata Malewicz
Wydanie: 2010, Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF
Kup: Allegro.pl,

Potwór z Saskiej Kępy

Główną postacią w utworze jest Krzysztof Kąkolewski, który z pasji i misji jest pisarzem. Jego dzieła literackie są bardzo popularne, znane są ponad półtora milionowej rzeszy polskich czytelników. Zasłynął takimi książkami jak: Co u pana słychać, Jak umierają nieśmiertelni, Diament odnaleziony w popiele, Umarły cmentarz, Ksiądz Jerzy w rękach oprawców i wiele innych.

Lektura “Potwór z Saskiej Kępy" jest poświęcona jego osobie. Bohater był mentalnym tropicielem, lubił wnikać w życie innych ludzi. Tymczasem to on został dokładnie prześwietlony.

Autor: Marta Sieciechowicz
Wydanie: 2009, Wydawnictwo Von Borowiecky
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

Praskie Barykady

Utwór poświęcony jest sytuacji panującej w Warszawie w roku 1939. Ukazane w książce zostały wątki nawiązujące do obrony wojennej na odcinku Saska Kępa - Grochów. Lektura zawiera liczne wspomnienia mieszkańców, uczestników działań wojennych. Ponadto w utworze pojawiły się wzmianki na temat raportów wojskowych z tamtego okresu.

Autor: Jan Kossakowski
Wydanie: 2016, Fundacja Korpus Ochotników Specjalistów
Kup: Allegro.pl,

Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa

Książka przedstawia jedną z najbardziej specyficznych i kontrastowych części prawobrzeżnej Warszawy. Znajdziemy tu opisy historyczne dawnych wsi takich jak Grochów, Kamionek oraz Saska Kępa.

Ta pierwsza była uznana za najbiedniejszą. Kamionek ( dawniej jeszcze osada Kamion ) wraz z przyłączeniem do Warszawy stał się najbardziej rozwiniętym ośrodkiem przemysłu. Natomiast Saska Kępa była miejscem bardzo prestiżowym. Znajdowały się tu eleganckie wille, które zamieszkiwane były przez bogatych przedsiębiorców. Ponadto Saska Kępa była oazą spokoju.

Obraz takiej Pragi Południe został ukazany w książce “Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa.

Utwór w 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy.

Autor: Jarosław Zieliński
Wydanie: 2013, Wydawnictwo RM
Kup: Allegro.pl, TaniaKsiazka.pl

SAS Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy

To dwujęzyczny atlas poświęcony architekturze Saskiej Kępy. Książka zawiera ilustracje 50 budynków oraz ich elementów dekoracyjnych powstałych w latach 1926­-1939. Pod każdym obrazem znajdziemy krótki opis miejsca w języku polskim i angielskim.

Książka przedstawia obrazy budynków, rzeźb i dekoracyjnych detali za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji. Taki sposób przedstawienia architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków.

Autor: Magdalena Piwowar (ilustracje), Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś (tekst)
Wydanie: 2016, Wydawnictwo Centrum Architektury
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

Saska Kępa

Książka opowiada o architekturze Saskiej Kępy, ale również o historii tego miejsca, początkach założeń urbanistycznych, znanych mieszkańcach i panującym w tej dzielnicy wyjątkowym klimacie.

Autor: Hanna Faryna-Paszkiewicz
Wydanie: 2001, Murator
Kup: Allegro.pl,

Saska Kępa 1918 - 1939

Lektura opowiada o powojennej Saskiej Kępie. Podzielona jest na kilka rozdziałów, które poświęcone są różnym obszarom w tej dzielnicy. Autorka skupiła się na bezdusznej zabudowie, obok, której powstała ruchliwa Trasa Łazienkowska. Inny zaś dział poświęcony jest historii Parku Skaryszewskiego oraz jego rzeźbom, pomnikom i przyrodzie. W książce możemy również znaleźć fragment o planowanych niegdyś terenach wystawowych.

Autorka mieszkała tu od urodzenia przez niemal dwadzieścia lat. Początkowo przy ulicy Nobla, następnie przy ulicy Paryskiej, i na końcu przy ulicy Królowej Aldony.

Autor: Hanna Faryna-Paszkiewicz
Wydanie: 1989, Ossolineum
Kup: Allegro.pl,

Saska Kępa - Przewodnik Turystyczny

Przewodnik poświęcony malowniczej Saskiej Kępie, enklawie położonej nad królową polskich rzek, w okolicy jednego z piękniejszych parków w Warszawie- Park Skaryszewski.

Saska Kępa od XVIII wieku przyciąga warszawiaków spragnionych wytchnienia i świątecznego relaksu. To miejsce wymarzone do relaksu, zabawy pod gołym niebem.

Autor: Praca zbiorowa
Wydanie: 2012, Wydawnictwo FotoArtPrint
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

Saska Kępa w listach, opisach, wspomnieniach

Książka, która przedstawia obraz Saskiej Kępy z dawnych czasów. Autorka opisuje w lekturze piękny nadwiślański brzeg z karczmami i huśtawkami. Motyw ten symbolizuje Saską Kępę, jako sielskie miejsce na mapie Warszawy, z dala od zgiełku miasta.

Jest to doskonała lektura dla osób, które chcą mentalnie przenieść się do dawnych czasów i poznać historię naszej dzielnicy.

Autor: Hanna Faryna-Paszkiewicz
Wydanie: 2004, Kowalska/Stiasny
Kup: Allegro.pl,

Tajemnica Klucza, czyli o tym, czego szukali Zosia i Boguś na Saskiej Kępie

Książka opowiada o przygodach dwójki przyjaciół, Zosi i Bogusia, którzy poszukając starego domu odkrywają tajemnice z przeszłości. Odnajdują dom pisarzy i podróżników Aliny i Czesława Centkiewiczów. Ponadto wchodzą do mieszkania kompozytora Witolda Lutosławskiego.

Autorka utworu ukazała w nim także wiele miejsc, których na Saskiej Kępie już nie. Wspomina o wyburzonym kinie Sawa, klubie żeglarskim stowarzyszenia YMCA oraz o kąpieliskach, które funkcjonowały jeszcze przed powstaniem basenów przy Wale Miedzeszyńskim.

Przygody Zosi i Bogusia to pięć spacerów ulicami Saskiej Kępy oraz brzegiem Wisłą, a także jedno mrożące krew spotkanie z aligatorem! Książka dedykowana jest głównie dzieciom w wieku od 7 do 9 lat.

Autor: Ewa Agnieszka Frankowska
Wydanie: 2013, Czerwona Papuga
Kup: Allegro.pl,

Tutto Bene

Kryminał pełen zwrotów akcji ze scenami wręcz mrożącymi krew w żyłach. Akcja toczy się w „Tutto bene” czyli popularnej restauracji znajdującej się w Warszawie. Dochodzi tu do różnych dziwnych, makabrycznych sytuacji. Gość po zakończonej konsumpcji strzela do kelnerki, parę dni później w tajemniczych okolicznościach ginie kucharz. Tą zawikłaną zagadkę kryminalną podejmuje się rozwiązać komisarz Górzyański, a pracownicy lokalu gastronomicznego (Grzegorz i Zosia) dzielnie mu w tym pomagają.

Lektura dedykowana jest przede wszystkim osobom lubiącym thrillery.

Autor: Manula Kalicka, Zbigniew Zawadzki
Wydanie: 2012, Wydawnictwo Prószyński Media
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

W ciemności nocy

W utworze pokazana jest Saska Kępa, jako miejsce pełne mroku. Główny bohater komisarz Feliks Frączak musi się zmierzyć z zagadką kryminalną.Czy rodzinne spotkanie w sprawie podziału spadku mogło zaowocować morderstwem? Jaką tajemnicę skrywa stylowa willa zanurzona w bujnej zieleni ogrodów warszawskiej Saskiej Kępy? Na drodze do rozwikłania tej tajemnicy stają bardzo dobrze skrywane sekrety Państwa Rupertów.

Lektura dedykowana jest przede wszystkim osobom lubiącym książki kryminalne.

Autor: Ewa Agnieszka Frankowska
Wydanie: 2012, Pi
Kup: Allegro.pl, inbook.pl

Z pamiętnika chłopaka ze starej Kępy, który ruszył w świat

Bohaterem utworu jest sam autor tej książki, który opowiada w niej o swoim życiu. Urodził się w 1944 roku w Warszawie na Saskiej Kępie. To właśnie tu spędził swoje dzieciństwo, lata młodzieńcze, okres studiów oraz początki własnego życia rodzinnego.

Od 1982 roku mieszka i pracuje w Kanadzie. Jednak zamiłowanie do miejsca, w którym autor przyszedł na świat i spędził wiele cudownych chwil pozostało, mimo opuszczenia ojczyzny.

W naszym serwisie znajdziecie pełne wydanie pamiętnika Witolda Wilewskiego.

Autor: Witold Wilewski
Wydanie: 2014, Wydawnictwo LTW
Kup: Allegro.pl,

Złudzenia, nerwice i sonaty

Książka opowiada o życiu dojrzałej, trzydziestoletniej kobiecie, która zmaga się się z problemami psychicznymi takimi jak nerwica czy ataki paniki. Boryka się również z alkoholizmem. Bohaterka dążąc do osiągnięcia idealnego wyglądu zaczęła nałogowo wydawać pieniądze.

Chciała być piękna, pielęgnować miłość, być dobrą matką, żoną, kochanką, odnosić sukcesy w pracy, piec ciasta, uprawiać sport, czytać, chodzić do teatru i odbywać egzotyczne podróże.

Autor: Sylwia Zientek
Wydanie: 2012, Wydawnictwo Prozami
Kup: Allegro.pl, TaniaKsiazka.pl