11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Zasadź z nami DĄB na KĘPIE

Zasadź z nami Dąb na KępiePrzywrócenie Saskiej Kępie jej Symbolu - najstarszego i utrwalonego na wielu grafikach dębu - to wspólna akcja Fundacji KOS i Stowarzyszenia ŁADna Kępa, wspierana medialnie przez nasz serwis Saska Kępa z Pasją.

To z nim wiąże się romantyczny wizerunek Kępy pełnej starych drzew, a także legenda o sadzeniu dębu przez króla Augusta II Sasa. Rósł w miejscu hulanek i swawoli warszawiaków przy karczmie "Pod Dębem", nadając jej nazwę. Ten ponad 200-letni świadek przeistoczenia wsi - zespołu kolonii włościańskich w miasto Warszawa i powstawania willowej dzielnicy, został strzaskany ogniem artyleryjskim podczas obrony Warszawy w 1939 roku.

[czerwiec 2012 r.]

Gdzie posadzimy DĄB?


Obecnie organizatorzy wraz z Urzędem Dzielnicy szukają godnego miejsca w przestrzeni publicznej Kępy dla następcy tego historycznego drzewa. Odbywa się sprawdzanie planów geodezyjnych pod kątem podziemnego uzbrojenia i własności terenów.

Jeżeli w porę uda się załatwić niezbędne formalności, organizatorzy chcieliby posadzić dąb pod koniec września br. podczas uroczystości rocznicowych Wrześniowej Barykady 1939, które rozpoczną się na Francuskiej 4 przy tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia. Na łamach naszego serwisu będziemy na bieżąco informować o wyborze miejsca, kosztach przedsięwzięcia, z prośbą o finansowe wsparcie, a także o ostatecznym terminie uroczystego zasadzenia dębu.

Promocja akcji odbywała się również podczas ostatniego Święta Saskiej Kępy przez ŁADną Kępę oraz Fundację KOS. Przy ogrodzeniu posesji na ul. Francuskiej 2 można było obejrzeć wystawę o obronie Kępy we wrześniu 1939 r. oraz dowiedzieć się więcej o historii dębu - symbolu Saskiej Kępy.
karczma Pod Dębem na Saskiej Kępie