11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ważne wydarzenia na Saskiej Kępie

Święto Saskiej Kępy

Osiem edycji, dziesiątki koncertów, i tysiące odwiedzających - tak w skrócie można opisać wieloletnią historię Święta Saskiej Kępy. Wydarzenie stworzone w 2006 r. głównie z myślą o mieszkańcach dzielnicy z roku na rok zyskiwało coraz większy rozgłos, by w końcu zyskać miano jednej z najważniejszych cyklicznych imprez stolicy.
czytaj dalej...

Święto Francji

Święto Francji na Saskiej Kępie znane również jako Dzień Francuski organizowane jest przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Pomysł zorganizowania dużej imprezy w rodzinnej atmosferze wyszedł od inwestorów francuskich, którzy prowadzą swoja działalność w naszym kraju.
czytaj dalej...

Nagroda Lacherta i Szanajcy

W 2016 roku Na Saskiej Kępie wystartowała nowa inicjatywa – Nagroda im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy „Najlepsza architektura Saskiej Kępy”. Jest to konkurs, w którym biorą udział nowe inwestycje budowlane, renowacje bądź modernizacje istniejących obiektów zrealizowane oczywiście na Saskie Kępie.
czytaj dalej...

Wokół Plonu

W 2010 roku z inicjatywy Ewy Brykowskiej-Linieckiej powstał projekt „Wokół Plonu”. Dotyczy on ulicy Katowickiej, swoistej wizytówki Saskiej Kępy, której budynki stanowią ilustrację przemian w architekturze lat międzywojennych, zwłaszcza jej nurtu awangardowego, z dopisanym ciekawym rozdziałem powojennej aranżacji ulicy.
czytaj dalej...

Dąb na Saskiej Kępie

To z nim wiąże się romantyczny wizerunek Kępy pełnej starych drzew, a także legenda o sadzeniu dębu przez króla Augusta II Sasa. Rósł w miejscu hulanek i swawoli warszawiaków przy karczmie "Pod Dębem", nadając jej nazwę. Ten ponad 200-letni świadek przeistoczenia wsi - zespołu kolonii włościańskich w miasto Warszawa i powstawania willowej dzielnicy, został strzaskany ogniem artyleryjskim podczas obrony Warszawy w 1939 roku.
czytaj dalej...

Saska Expo

W latach 30. XX wieku włodarze Saskiej Kępy chcieli olśnić cały świat organizując na terenie dzielnicy olbrzymią wystawę międzynarodową. Ale z zamysłu zrezygnowano - wybuchła wojna i nie mógł on zostać zrealizowany. Później o nim całkowicie zapomniano. Nawiązać do przedwojennej idei udało się dopiero teraz, w czerwcu 2011 roku. W jaki sposób? Organizując pierwsze w historii Saska Expo!
czytaj dalej...