11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Świat według Saskiej - o projekcie

Świat według Saskiej to projekt który powstał w Laboratorium Reportażu należącym do Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysłodawcą tego projektu był Marek Miller, dziennikarz-idealista - założyciel Laboratorium Reportażu - praktycznej szkoły dziennikarstwa (najpierw przy Collegium Civitas, obecnie w Instytucie Dziennikarstwa UW). Swoim studentom wpaja, że w dziennikarstwie najważniejszy jest szczegół.

Jedna z uczestniczek tego projektu - Anita Karwowska - zapytana przez nas o ten projekt (po prawie 10 latach od jego zakończenia) tak go wspomina: “pamiętam, że miałam wielką frajdę pracując przy tym projekcie, napisałam z koleżanką reportaż o kamienicy na ul. Aldony, to była wspaniała podróż w czasie:-)”.

W jednym z wpisów na nieistniejącej już stronie tego projektu czytamy:

Jak pisać o Saskiej Kępie?

Docieramy do mieszkańców Saskiej Kępy i wszystkich tych, którzy czują, że jest to dzielnica niezwykła. Robimy wywiady, zdjęcia, piszemy reportaże, przeszukujemy archiwa. Wracamy do przeszłości i przyglądamy się Kępie dzisiejszej. Szukamy języka dzielnicy, ducha opowiesci o tym magicznym miejscu.


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy!!!

Anita Karwowska
(Sobota 11 Styczeń 2003)


Naszym zdaniem “Świat według Saskiej” to bardzo ciekawy projekt, który nie powinien zniknąć w otchłani internetu. Projekt ten pierwotnie był publikowany pod adresem www.reporter.edu.pl/swiat_wedlug_saskiej, niestety z końcem 2009 roku serwis ten przestał działać.

Jednym z naszych głównych celów jest zbieranie i archiwizowanie wszelkich interesujących informacji na temat Saskiej Kępy, uznając to za konieczne spróbowaliśmy odtworzyć wszystkie teksty stworzone w ramach tego projektu i opublikować je na naszej stronie, tak aby większa grupa zakochany i zafascynowanych Saską Kępą osób mogła przeczytać te teksty.

Zapraszamy do podróży w czasie na Saskiej Kępie…Tak wyglądała strona projektu...