11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Tropiciele na Kępie

(Wtorek 14 Marzec 2006)

„Tropiciele” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to przygodowo-detektywistyczna powieść dla młodzieży, której akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie. 28 marca, o godz. 18.00 w Traffic Club odbędzie się premiera książki.

Milczącymi bohaterami książki są pocztówki Wacława Chodkowskiego, przedwojennego malarza, którego prace pełnią w powieści funkcję nie tylko ilustracyjną, ale stają się pretekstem do szeregu tajemniczych zdarzeń. Małgorzata Karolina Piekarska, daleka krewna artysty, jest w posiadaniu kilkuset ręcznie malowanych pocztówek i kilku obrazów olejnych Chodkowskiego. Bohaterowie książki, zastęp harcerski „Tropiciele”, wplątani zostają w historię, której geneza sięga czasów przedwojennych i dotyczy klejnotów prababci głównego bohatera, zagubionych w zawierusze wojennej. Wskazówki dla poszukiwaczy skarbu znajdują się właśnie na pocztówkach...

Autentyczne obrazy Chodkowskiego zyskały nowe, współczesne elementy za sprawą rysownika Roberta Trojanowskiego (są też w książce osobne rysunki artysty), tworząc odrębne dzieło artystyczne. Zabieg ten służy zachęceniu młodych czytelników do zainteresowania się historią Polski, literaturą, zmusza do rozgryzania zagadek i… rozwiązywania rebusów.

Małgorzata Karolina Piekarska jest dziennikarką prasową i telewizyjną. Na co dzień związana jest z TVP3 Regionalną, gdzie emitowane są jej reportaże oraz z lokalnym programem informacyjnym – Telewizyjnym Kurierem Warszawskim.