11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Saska Kępa

Wyjątkowa, stara, uważana za najelegantszą część prawobrzeżnej Warszawy, dzielnica która nie mieści się w żadnych ramach. Nazywana w przeszłości Holandią, formalnie ma status "części miasta", potocznie nazywana jest dzielnicą, a w praktyce jest osiedlem z własnym samorządem. Geodeci odkryli kilka lat temu, że jest geograficznym "pępkiem Warszawy".

Saska Kępa. Miejsce zabytkowe - jej część jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków, spokojne i idealne na weekendowe spacery. Dzielnica, o której mówi się, że choć jest w sąsiedztwie centrum milionowego miasta, to udało jej się zachować cechy prowincji i nie jest do końca Warszawą.

Nowy geodezyjnego środka miasta

Nowy geodezyjny środek miasta jest nadal na Saskiej Kępie! W dniu 27 lipca 2019, geodezyjna akcja "Honorowy Południk Krakowski" wyznaczyła dokładną lokalizację geodezyjnego środka miasta Warszawy. Punkt ten znajduje się na brzegu Wisły, obok plaży na Saskiej Kępie i został oznaczony symboliczną tabliczką. Jak wyjaśnia Mariusz Meus, uczestnik tego wydarzenia: "Środek geodezyjny to inaczej centroid, czyli środek ciężkości obszaru; uwzględnia zarówno skomplikowany kształt granic obszaru [Warszawy], jak i krzywiznę Ziemi. Ten punkt właśnie wyznaczyliśmy na brzegu Wisły, na plaży Saskiej. Analogicznie, tak samo wyznaczyliśmy nowy geodezyjny środek Polski w Nowej Wsi pod Kutnem; "

Historia

Historia Saskiej Kępy sięga czasów bardzo odległych, wręcz prehistorycznych. Można bowiem znaleźć informacje, że na jej terenach znaleziono... zęby mamuta. Tego historycy jednak nie komentują zajmując się raczej Saską Kępą naszej ery. Tym bardziej, że historia Saskiej Kępy miała nieco inny bieg niż historia pozostałej Warszawy, a wiele faktów wciąż budzi spór i nie pozostało do końca wyjaśnionych.
czytaj dalej...

Granice

Tradycyjnie ustalone granice osiedli Pragi Południe powodowały, że wokoło nich pozostawały tereny niczyje. By uniknąć w przyszłości ewentualnych problemów terytorialnych postanowiono dokonać kilku korekt.
czytaj dalej...

Mapa

Na mapie Saskiej Kępy można znaleźć sklepy, restuaracje, ośrodki kultury i rozrywki, a także wiele innych ciekawych miejsc.
czytaj dalej...

Ulice

Wiele nazw ulic Saskiej Kępy pochodzi od nazw państw i miast. Pochodzenie innych ma swoje korzenie w historii. Są również nazwy, które zostały nadane, aby oddać cześć wielkim ludziom lub w celu upamiętnienia jakiegoś wydarzenia historycznego.
czytaj dalej...

Tablice pamiątkowe

Sławne osoby, znane budynki, miejsca i znane z historii. To właśnie na Saskiej Kępie mieszkali znani i lubiani, wielcy artyści tworzyli swoje dzieła, a żołnierze walczyli za Ojczyznę. Poruszając się szlakiem tablic pamiątkowych można poznać Saską Kępę z zupełnie innej strony.
czytaj dalej...

Zabytki

Saska Kępa to niezwykłe miejsce, w którym historia dosłownie czai się na każdym kroku. To właśnie tu znajdziemy piękne, okazałe wille i domy a także pomniki upamiętniające osoby i wzniosłe wydarzenia. Wybierz się w wirtualną podróż pełną historii.
czytaj dalej...

Architektura modernistyczna

Saska Kępa modernizmem stoi. Wojna oszczędziła wiele historycznych obiektów na tym terenie, mimo to duża część przykładów przedwojennego modernizmu nie jest wpisana do rejestru zabytków.
czytaj dalej...

Ludzie

O Saskiej Kępie do dziś mówi się czasami "elegancja-francja" i zagłębie inteligencji. W XIX wieku, kiedy dzielnica ta zapełniała się eleganckimi, luksusowymi willami, zaczęli się tu osiedlać artyści, architekci, malarze, literaci i prawnicy.
czytaj dalej...

Książki

Saska Kępa to miejsce niezwykłe – pełnie wybitnych artystów, naukowców, sportowców, osób związanych z historią. To tutaj działy się ważne wydarzenia. Tu można spotkać wiele intrygujących a nawet tajemniczych miejsc. Nic dziwnego, że Saska Kępa i jej mieszkańcy często trafiali na karty książek. Kto i co pisał na temat Saskiej Kępy? Zobacz!
czytaj dalej...

Cytaty znanych osób

Miejsce tak barwne jak Saska Kępa od lat fascynuje i rozbudza wyobraźnię wielu artystów. O tym miejscu powstają piosenki, wiersze, tutaj kręcone są filmy. Znane osoby widzą Saską Kępę na różne sposoby. Zobacz, co o niej mówią.
czytaj dalej...