11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Święto Saskiej Kępy 2019

termin: 25 maja 2019 r.
miejsce: ulice Francuska i Paryska

Przed nami XIV edycja Święta Saskiej Kępy - „Jak dobrze mieć sąsiada”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 25 maja. W dobie indywidualizmu i zaniku relacji międzyludzkich niezwykle ważna jest integracja lokalnych społeczności. Ponadto sąsiedztwo w wymiarze globalnym oznacza zwykle kulturową różnorodność, a co za tym idzie tolerancję i poszanowanie odmienności. Za motto tegorocznego Święta obrano więc cytat z piosenki Agnieszki Osieckiej: „Jak dobrze mieć sąsiada”.

Święto, podobnie jak w latach ubiegłych odbędzie się na linii ulic Francuskiej, Paryskiej aż do PROMu Kultury, a trzy sceny staną przy: Rondzie Waszyngtona, ulicy Obrońców oraz przy PROMie. Całość rozpocznie się tradycyjną paradą o godzinie 14.00, ale już od godziny 12.00 będzie można wziąć udział w Targu Śniadaniowym zlokalizowanym na ulicy Paryskiej na odcinku od Ronda Wolframa (PROM Kultury) do wiaduktu.

Główne Wydarzenia XIV edycji Święta Saskiej Kępy

Święto Saskiej Kępy rozpocznie się tradycyjną paradą, w tym roku ruszy ona o godzinie 14 spod PROMu kultury.

Scena przy rondzie Waszyngtona

15.00

otwarcie Święta Saskiej Kępy

15.30

Katarzyna Żak z zespołem - koncert piosenek Agnieszki Osieckiej

17.00

Tanga świata: SawarS Tango Orquesta i Orkiestra smyczkowa L'Orchestre du Joli Bord

18.30

Stanisław Soyka z zespołem

20.00

Kayah w koncercie The Best

Scena przy ul. Obrońców

15.00

Występy szkolne i zespół N.O.R.A.

16.30

Bogdan Hołownia Trio & Piotr Zubek

18.00

Chór Alla Polaca

19.00

Musical „Zakochaj się w mojej Warszawie”

Scena przy ul. Wersalskiej

14.30

Grand Slam Quartet - gipsy jazz

16.00

Wisła Hot Five (5 osób) - standardy muzyki dixielandowej

17.30

Kinga Rataj z zespołem - koncert Fado

19.00

Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga

Prowadzący koncerty: Krzysztof Tyniec, Paweł Sztompke, Jakub Przebindowski.

Dodatkowe wydarzenia i aktywności

  • Miasteczko Artystów;
  • Dwa targi śniadaniowe;
  • Wystawcy z rękodziełem i drobni producenci;
  • Wystawy „Saska Kępa wczoraj i dziś”, „Ludzie Saskiej Kępy” realizowane przez Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa (lokalizacja: ul. Francuska 7-9A);
  • Wystawa „Królewskie początki Święta Saskiej Kępy” oraz stoisko informacyjne na temat dawnej Saskiej Kępy organizowane przez Fundację KOS Jana Kossakowskiego;
  • Garden Art Gallery od 14.00 - 20.00, ulica Obrońców 12. Wspaniała okazja by poznać osobiście autorów wybitnych współczesnych dzieł sztuki, porozmawiać z nimi. Można również zobaczyć mural, malowany przez GRUPĘ „Pędzel ścienny”. W tym czasie będzie też otwarta pracownia twórcza Anny Foryckiej-Putiatyckiej.

Utrudnienia w ruchu

Ulice Francuska, Plac Przymierza, Paryska i Wersalska na odcinku Rondo Wolframa - ul. Bajońska zostaną zamkniętę dla ruchu kołowego w dniu 24 maja (piątek) o godz. 18:00, otwarte z kolei zostaną 26 maja (niedziela) o godz. 12:00. Ulice Zwycięzców i Walecznych pozostaną przejezdne, przy czym na ul. Walecznych dozwolony będzie ruch dwukierunkowy. Ul. Bajońska pozostanie przejezdna na całej długości.

Ponadto 24 maja br. do godz. 18:00 należy usunąć pojazdy parkujące wzdłuż ulic Francuskiej, Plac Przymierza, Paryskiej i Wersalskiej (na odcinku Rondo Wolframa - ul. Bajońska).

Zgłoszenia stoisk artystycznych

Jak informuje PROM Kultury, który odpowiada za program Święta Saskiej Kępy, poszukiwani są wystawcy oferujący oryginalne, własnoręcznie robione przedmioty, mieszczące się w definicji rzemiosła artystycznego. Organizator zapewnia też, że stoiska wystawców będą zorganizowane w jednolitych, białych namiotach. Każdy wystawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów wynajęcia takiego namiotu. Na ten moment nie wiemy jaka to będzie kwota. Organizator nie informuje też o żadnych dodatkowych opłatach, które były wymagane w latach poprzednich (w 2016 roku wprowadzono opłatę od stoiska w wysokości 20 pln).

Zgłoszenie należy wykonać na specjalnym formularzu, który wraz z załącznikami należy dostarczyć do siedziby PROMu Kultury (ul. Brukselska 23, 03-973 Warszawa), w kopercie z dopiskiem ,,Święto Saskiej Kępy 2019″ (ważna jest data stempla pocztowego). Formularz można też przesłać w formie skanu na adres: biuro@promkultury.pl w terminie do 7.04.2019 r. Do formularza należy też dołączyć minimum 5 zdjęć swoich wyrobów.

Zakwalifikowani wystawcy zostaną poinformowani o wyborze najpóźniej do 30 kwietnia 2019 r.

Formularz zgłoszenia: [doc], [pdf],
Klauzula RODO: [pdf]