11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Wokół Plonu (Święto Saskiej Kępy 2014)

Zwycięzców 11, róg ul. Katowickiej - skwer przed „Plonem”

„Wokół Plonu” - wydarzenia artystyczne przybliżające sylwetki twórców związanych z Saską Kępą i ich dzieła. Całość przygotowana przez mieszkańców i sympatyków Saskiej Kępy w celu wspierania działań służących uporządkowaniu przestrzeni przy płaskorzeźbie „Plon”.

W tle wydarzeń na pianinie grać będzie Stefan Walczykiewicz, a „Kępa Café” zaprosi na zimne napoje i odpoczynek na leżakach.

ZAPRASZAMY od 14.00-22.00:

Zaprezentujemy m.in.:
 • „Syreny Saskiej Kepy” – plansza i makieta
 • rzeźby Józefa Gosławskiego - wystawa
 • „Płaskorzeźba Plon” – wystawa
 • Ekspozycja zrekonstuowanych siedzisk ławek

 • „Od Zakopanego do Saskiej Kępy – twórczość Stefana Momota” - instalacja plenerowa, zorganizowana przez Fundację Sztuka Stosowana, przedstawiająca artystyczną drogę twórcy od Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, przez Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie, aż do pracowni rzeźbiarskiej na Saskiej Kępie. Instalacja składa się z unikalnych archiwalnych zdjęć oraz prezentacji rzeźb gipsowych i projektów artysty.

 • „Rzeźbiarze Saskiej Kepy. Warto o nich pamiętać” – wystawa prezentująca sylwetki rzeźbiarzy mieszkających i tworzących na Saskiej Kępie w okresie przed i powojennym.

 • 17.00 i 17.30 - „Ożywienie pod Plonem” – pantomima w wykonaniu młodzieżowej grupy Klubu Sportowego “Syrena” działającego na terenie Saskiej Kępy i Gocławia. Podczas dwóch spektakli młodzież wcielająca się w postacie nieistniejących obecnie rzeźb z ulicy Katowickiej, wykona pokaz pantomimiczno-taneczny przy podkładzie muzycznym.

 • Spacery:
  15.00 – “Kolonia Włościańska” - spacer z Hanną Dzielińską
  18.00ulica Katowicka - spacer z Anną Rudzką i Hanną Faryną-Paszkiewicz, autorką monografii Saskiej Kępy, w towarzystwie ożywionych rzeźb.


Na wydarzenia zapraszają: mieszkańcy Saskiej Kępy, Stowarzyszenie „ŁADna Kępa”, Fundacja Sztuka Stosowana, Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych oraz Klub Sportowy “Syrena”.