11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

RAPORT - Dokąd zmierza Święto Saskiej Kępy?

Zdaniem organizatorów wzięło w nim udział przeszło 130 tys. osób. To rekord. Ale liczba odwiedzających nie idzie w parze z liczbą zadowolonych - wynika z rozmów, jakie przeprowadziliśmy z Wami podczas VII Święta Saskiej Kępy. Pora zadać sobie pytanie - czy organizacja najważniejszego wydarzenia dla dzielnicy w takiej formule wciąż ma sens?

Święto Saskiej Kępy z roku na rok zyskuje na popularności. Liczba odwiedzających, wystawców, wydarzeń rośnie przy każdej kolejnej z siedmiu edycji. Na swój sposób wyjątkowych, bo z unikatowym motywem przewodnim. Przykładowo w 2011 r. było to 20-lecie międzywojenne, a ostatnio - w maju 2012 - "międzynarodowość". Władze miasta powoli przekonują się do tego, by odrobinę bardziej pozwalać współdecydować społecznikom o tym, jak ma wyglądać program wydarzenia i co warto do niego anektować. Jednak czy to wystarcza? Odpowiedzią jest jakość produktu końcowego, czyli same święto. A od 2006 roku wygląda ono... niemal identycznie. - Jesteśmy już tym zmęczeni, to odpust, bazar - tak będzie już zawsze? Nie stać nas na więcej? - takich głosów podczas majowego Święta wysłuchaliśmy bardzo wiele. I dlatego postanowiliśmy zapytać - co możemy zrobić, aby Święto Saskiej Kępy było ciekawsze, oryginalniejsze i bardziej wartościowe?

Zanim - wspólnie - poszukamy odpowiedzi na powyższe pytanie pokuśmy się jednak o analizę dotychczas pojmowanego Święta Saskiej Kępy.

Termin

Od 7 lat (poza jednym wyjątkiem, z powodu powodzi) wydarzenie odbywa się cyklicznie, pod koniec maja. Na korzyść tej daty przemawia sprzyjająca temperatura oraz przede wszystkim sprzężenie Święta Saskiej Kępy z organizowanym na coraz większą skalę Świętem Wisły. W efekcie bardziej lokalne ŚSK ma zapewnioną wysoką frekwencję tak długo, jak długo będzie się odbywać równocześnie ze ŚW. Nasza sugestia - to idealny termin, nie powinno się go zmieniać

Lokalizacja

Święto dzielnicy (przynajmniej częściowo) powinno odbywać się na jej terenie. W naszym przypadku przyjęto, iż to co najważniejsze dzieje się na ulicy Francuskiej. Statusu tej arterii nie sposób podważyć - to jedna z najdłuższych ulic SK i zdecydowanie najsłynniejsza, najbardziej reprezentatywna z tych po prawej stronie Wisły śmiało mogąca konkurować z deptakami wchodzącymi w skład lewobrzeżnego Traktu Królewskiego. Wątpliwe jest jednak rozciąganie Święta na południowe granice dzielnicy. Co proponujemy? Przynajmniej częściowo zagospodarować tereny Parku Skaryszewskiego. Po co? By w następnych latach móc zorganizować więcej atrakcji dla dzieci i młodzieży. Place zabaw, gry, turnieje piłkarskie, biegi przełajowe? Możność organizacji takich i innych przyciągających uwagę młodych wydarzeń oferuje właśnie Park Skaryszewski. Największy w Warszawie - przypominamy.

Nasza sugestia - pozostawić ul. Francuską jako najważniejsze miejsce Święta Saskiej Kępy i otworzyć się na nowe, np. północne obszary Pragi południe.

Program

Można go podzielić na dwa elementy - ambitne i niszowe, oraz te mniej ambitne ale zdecydowanie bardziej masowe. Te pierwsze to takie za których opracowaniem stoją animatorzy społeczni, aktywiści, mieszkańcy, a za tymi drugimi - włodarze miasta dysponujący pokaźnym budżetem. Chcemy tego, czy nie - święto uliczne bez tych ostatnich obyć się nie może. Sztuka jednak w tym, by to co najcenniejsze zmieścić i wyeksponować pomiędzy koncertem Stachurskiego i stoiskami z niezbędnikami kibica przed UEFA EURO 2012. Jak to osiągnąć? To bodaj najistotniejsze pytanie, z jakim zapewne będą borykać się osoby odpowiedzialne za współtworzenie kolejnych Świąt Saskiej Kępy. Jedno jest pewne - należy zacząć weryfikować to, co pojawia się w programie i na terenie festynu, bo nie ilość, a jakość jest tym, z czego chce słynąć Saska Kępa. A ustawione rzędem stoiska z pysznymi czekoladkami mogą się znudzić nawet największemu łasuchowi. Nasza sugestia - szeroko zakrojone konsultacje społeczne z mieszkańcami i społecznikami. To przecież oni tworzą, a potem uczestniczą w Święcie i to oni są najważniejsi.

Pozostając w temacie decydowania o Święcie Saskiej Kępy proponujemy wzięcie udziału w poniższej ankiecie. Wyniki badania opracujemy, opublikujemy na łamach serwisu "Saska Kępa z Pasją" i przedstawimy organizatorom Święta. Na wasze głosy czekamy do 30 czerwca.


Wypełnij ankietę

Zobacz też:

- Zdjęcia ze Święta Saskiej Kępy 2012