11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Tożsamość Saskiej Kępy

Tożsamość Saskiej Kępy W ramach „Święta Saskiej Kępy”, które odbędzie się 8 czerwca br., zapraszamy na wydarzenia artystyczno-kulturalne prezentowane pod wspólnym hasłem „Tożsamość Saskiej Kępy” a także do wsparcia kolejnego etapu działań „Wokół Plonu”. - Na wydarzenia zapraszają: Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych, Stowarzyszenie „ŁADna Kępa”, Fundacja Sztuka Stosowana, goslawski.art.pl oraz mieszkańcy Saskiej Kępy.

Pragniemy dyskutować o fenomenie tożsamości lokalnej. Czy istnieje i na czym opiera się jej istota? Na czym konkretnie polega współcześnie klimat Saskiej Kępy: czy jest to architektura, czy ludzie, czy tradycje czy może po prostu wygoda wynikająca z bliskości centrum?

Dobrym tłem dla rozważań o przestrzeni wspólnej jest ulica Katowicka. W 2011 r. dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się doprowadzić do renowacji powojenną dekorację ulicy ‐ płaskorzeźbę „Plon” - wykonaną przez Jerzego Jarnuszkiewicza. Dużą pomocą było wówczas ofiarowane przez uczestników Święta Saskiej Kępy wsparcie finansowe. Obecnie chcemy zadbać o otoczenie płaskorzeźby i odbudować dwie betonowe ławy z lat 40., które również należały do powojennej aranżacji ulicy Katowickiej. W tym celu planujemy przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy. Zostanie posadzona nowa zieleń na trawniku dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

Zaangażowanie mieszkańców i gości umożliwi przywrócenie Saskiej Kępie historycznego miejsca, stworzenie nowej, otwartej przestrzeni – skwerku – a płaskorzeźba „Plon” otrzyma należytą oprawę.

ZAPRASZAMY 8 czerwca 2013 r w godzinach 14.00-19.00:
 • ul. Zwycięzców 7/9 - plac przed szkołą im. Bolesława Prusa
  • „Architekci i Architektura Saskiej Kępy”.
  • „Warto o nich pamiętać. Rzeźbiarze Saskiej Kępy”.
  • Ekspozycja kilku rzeźb Józefa Gosławskiego
  • Makieta rzeźby „Sztafeta” Adama Romana
  Prezentacje przybliżają sylwetki twórców i ich przedwojenne i powojenne realizacje.

 • ul. Zwycięzców 11, róg ul. Katowickiej - skwer przed „Plonem”
  Wydarzenia „Wokół Plonu” – przy kawiarni plenerowej “Kępa Café” z muzyką w tle: Aleksandra Świdzińska – śpiew, Stefan Walczykiewicz – pianino.
  • Ekspozycja projektu odbudowy ławek i aranżacji skwerku
  • Makieta dwóch ławek
  • Instalacja przedstawiająca nieistniejące rzeźby – dekoracje ulicy Katowickiej
  • Spacery ulicą Katowicką – zbiórka przy „Plonie”
   - godz. 15.00 i 18.00 spacer z Hanną Dzielińską - godz. 16.00 spacer z Anną Rudzką i Hanną Faryną-Paszkiewicz – autorką monografii Saskiej Kępy


 • ul. Finlandzka 12A - “Kępa Café” – godz. 17.00
  Panel dyskusyjny na temat „Tożsamość Saskiej Kępy – czy jest, czym jest i co z tego wynika”.
  Wśród zaproszonych gości m.in. Anna Rudzka i Hanna Faryna-Paszkiewicz.