11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Święto Francji 2016

Tegoroczne obchody narodowego Święta Francji na warszawskiej Saskiej Kępie odbędą się w niedzielę 10 lipca w godzinach 12.00 – 20.00. Po raz kolejny w Parku Skaryszewskim powstanie francuskie miasteczko. Od sceny głównej, na której będą miały miejsce pokazy mody, koncerty i animacje, ciągnąć się będą alejki przepełnione kolorowymi stoiskami promującymi Francję i jej inwestorów. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Warszawskie obchody Święta Narodowego Francji stały się już tradycją. W niedzielę poprzedzającą 14 lipca od pięciu lat powstaje francuskie miasteczko z licznymi animacjami dla całej rodziny. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, na ulicy Francuskiej, wzdłuż której ustawiały się stoiska francuskich firm prezentujących swoje produkty i usługi, przybliżających Francję mieszkańcom stolicy. Przez Francuską już wtedy przewinęło się kilkanaście tysięcy warszawiaków, turystów i gości z całego świata. Od tamtej pory, to największe francuskie wydarzenie w Polsce nieustannie rośnie w siłę. W 2014 roku po raz pierwszy obchody francuskiego święta przeniosły się do Parku Skaryszewskiego, gdzie wystawcy mogli korzystać z większej przestrzeni i lepiej aranżować swoje stoiska. W tym roku atrakcje zlokalizowane będą w alejce głównej parku od strony ronda Waszyngtona i alejkach pobocznych. Ideą Święta jest przybliżenie Francji, jej kultury, tradycji, a także inwestorów, którzy od ponad 20 lat obecni są w naszym kraju.

Na ponad 40 stoiskach wystawcy przygotują liczne animacje, zarówno dla dzieci i dorosłych. Ponieważ Francja to kolebka dobrej kuchni, nie zabraknie stoisk z typowymi francuskimi produktami, jak sery i wina, a na miejscu będą świeżo wypiekane croissanty, pain au chocolat, bagietki i quiche oraz wyborne naleśniki, które co roku przyciągają wielu amatorów. Prosto z Francji przyjedzie również producent francuskich tart, który oferował będzie swoje wyroby. O godzinie 14.00 na scenie głównej odbędzie się finał konkursu piosenki francuskiej, w którym zmierzy się ze sobą dziesięciu uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Warszawy.

Przygotowane zostaną również inne strefy tematyczne promujące różne atuty Francji oraz wydarzenia, z których ten kraj słynie. Będzie strefa Cannes, gdzie nie zabraknie czerwonego dywanu oraz słynnych schodów prowadzących do Pałacu Festiwalowego, na tle których będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Goście będą mogli odcisnąć również swoje dłonie, tak jak gwiazdy światowego kina. Zorganizowana zostanie także zabawa polegająca na rozpoznawaniu zapachów, z których komponowane są francuskie perfumy. Nowością będzie sprowadzony z Marsylii mini warsztat do produkcji mydła, w którym goście będą mogli przygotować spersonalizowane kosmetyki.

O godzinie 17.00 alejką główną parku przejdzie druga parada buldogów francuskich. W zeszłym roku udział w tym wydarzeniu wzięło ponad 100 czworonogów – organizatorzy postarają się podwoić ten wynik w trakcie tegorocznej edycji. Nie będzie to jedyna defilada w trakcie Święta. Kilkukrotnie przemaszerują przez środek parku jedne z najlepszych mażoretek w Polsce, czyli paradna formacja taneczna wykonująca w takt orkiestry dętej niezwykłe ewolucje z użyciem pałeczek. Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji.

Ponieważ firmy francuskie często angażują się w działalność z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, w trakcie niedzielnego pikniku przyłączą się one do wspólnego odremontowania przejścia podziemnego pod rondem Waszyngtona. Powstanie tam już trzeci fragment muralu nawiązującego do symboli Francji i Polski, którego malowanie rozpoczęliśmy dwa lata temu. W jego tworzeniu biorą udział wszyscy chętni przechodnie i mieszkańcy Saskiej Kępy. Dzięki tej akcji przejście podziemne nabiera kolorów i jest kolejnym trwałym znakiem polsko-francuskiej przyjaźni.

Całość imprezy zakończy się około godziny 20.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie www.ccifp.pl lub profilu wydarzenia Dzień Francuski na Facebooku.

O Święcie Francji i poprzednich edycjach

Święto Francji na Saskiej Kępie organizowane jest przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą już po raz piąty. Pomysł zorganizowania dużej imprezy w rodzinnej atmosferze wyszedł od inwestorów francuskich, którzy prowadzą swoją działalność w naszym kraju. Przy okazji święta Narodowego Francji, które obchodzone jest 14 lipca, chcieli oni pokazać swoją obecność i promować Francję, jej kulturę, tradycję, a także zaprezentować działania, które firmy prowadzą w Polsce, w tym szereg programów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Każdego roku obecnych było na wydarzeniu ponad 40 wystawców, a francuskie miasteczko odwiedzało kilkanaście tysięcy warszawiaków, turystów i gości z całego świata. Początkowo piknik odbywał się na ulicy Francuskiej, od ronda Waszyngtona do ul. Walecznych. Z roku na rok pojawiało się coraz więcej atrakcji i animacji, przez co organizatorzy zdecydowali przenieść się do Parku Skaryszewskiego. Pozwoliło to na lepsze zorganizowanie przestrzeni oraz łatwiejszy dostęp do atrakcji dla odwiedzających. Pojawiły się liczne animacje sportowe – mini boisko piłkarskie, gra w bule, rugby, a także niecodzienne sporty jak rzut beretem na odległość oraz bieg z bagietką. Od początku w trakcie Święta Francji rozgrywany jest finał konkursu piosenki francuskiej, od trzech lat mieszkańcy Warszawy mogą uczestniczyć w powstawaniu polsko-francuskiego muralu w przejściu podziemnym pod rondem Waszyngtona, a od zeszłego roku do stałych atrakcji weszła parada buldogów francuskich. Tegoroczna edycja to kolejne nowości: parada mażoretek, warsztaty mydlarskie i czerwony dywan z Cannes.

Tradycja święta Francji i jego obchody

14 lipca to największe święto we Francji. Właśnie tego dnia, w 1789 roku, paryscy mieszczanie zdobyli Bastylię, zapoczątkowując Rewolucję Francuską. I choć od tego czasu minęło już ponad 200 lat, Francuzi nadal hucznie obchodzą swoje narodowe święto. Na Polach Elizejskich w Paryżu odbywają się parady wojskowe z udziałem urzędników francuskich i zagranicznych gości, w całym kraju mają miejsce pokazy sztucznych ogni. Zwyczajowo, prezydent Republiki wygłasza tego dnia orędzie do narodu. Obchody 14 lipca przyciągają rzesze turystów z kraju i ze świata, którzy bardzo często planują swój pobyt w Paryżu właśnie na ten dzień. Wieczorami w wielu miastach i miasteczkach organizowane są uliczne Bale, często w lokalnych remizach strażackich, stąd też nazwa – Bal des Pompiers – Bal strażaków. Panuje na nich bardzo radosna atmosfera, a tańce trwają niekiedy do białego rana. Święto Narodowe Francji to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale również sposobność do promowania głęboko zakorzenionych ideałów republikańskich, które leżą u podstaw kultury francuskiej.

My też chcemy świętować tego dnia, by utrwalać i uwieczniać przyjaźń między Polską i Francją! Polsko-francuskie relacje mają już długą historię – wspólnie dokonywaliśmy historycznych odkryć w dziedzinie nauki i sztuki, łączą nas tak wybitne osobistości jak Maria Skłodowska-Curie czy Fryderyk Chopin. Stanisław Leszczyński, król Polski, po detronizacji schronił się właśnie we Francji. Następnie panował nad księstwem Lotaryngii, a jego córka, królewna Maria Leszczyńska, poślubiła króla Ludwika XV w 1725 r. i została królową Francji. To tylko kilka z wielu przykładów wydarzeń łączących oba kraje.

Scena główna

Scena Święta Francji zlokalizowana będzie w alejce głównej nieopodal ronda Waszyngtona. O godzinie 14.00 odbędzie się na niej finał konkursu piosenki francuskiej. Będzie to już czwarta edycja tego konkursu. Początkowo brali w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z dzielnic Praga Południe oraz Wawer. W zeszłym roku udało się rozszerzyć konkurs na całą Warszawę. Dziesięciu finalistów zostało wyłonionych w półfinałach organizowanych w maju. W tym roku finaliści zaśpiewają po dwie piosenki zarówno z repertuaru klasyków piosenki francuskiej (Edith Piaf, Mireille Mathieu), jak również nowsze utwory (ZAZ, Stromae). Ponadto, będą mieli okazję wystąpić razem z Chrisem Schittulli, francuskim piosenkarzem włoskiego pochodzenia, który żyje i tworzy w Polsce i współpracował już m.in. z Jackiem Cyganem. Wszyscy wspólnie zaśpiewają piosenkę L’Envie d’aimer Daniela Lévi tuż przed ogłoszeniem wyników. Na zwycięzcę konkursu czeka wycieczka do Paryża, więc na pewno emocji nie zabraknie. Co roku młodzi artyści zbierają owacje na stojąco od zgromadzonej publiczności. Ponadto na scenie odbędą się liczne konkursy z wiedzy o Francji dla dzieci i dorosłych. Całość będzie przeplatana ciekawymi historiami związanymi z muzyką i kulturą francuską.

Aktywności w parku

W Parku Skaryszewskim zostanie zbudowanych kilkadziesiąt stoisk firm francuskich i polskich należących do Polsko-Francuskiej Izby Gospodarczej. Nie zabraknie francuskiej kuchni. Na miejscu będzie można spróbować świeżych croissantów, pain au chocolat, czy quichy, jak również francuskich naleśników oraz wina. Sporo atrakcji przewidziano dla najmłodszych. Mediateka Instytutu Francuskiego zorganizuje czytanie francuskich legend i bajek, by w ten sposób zachęcić do nauki języka francuskiego. Rozłożony zostanie czerwony dywan, na którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z festiwalu w Cannes i odcisnąć swoje dłonie niczym prawdziwa gwiazda kina. Tuż obok prowadzone będą animacje związane z perfumami i zapachami. Od 15.30 będzie można wziąć udział w grze miejskiej, w której uczestnicy będą starali się odnaleźć Asterixa i Obelixa, którzy zaginęli na Euro 2016, by razem z nimi ratować Galię przed najazdem Rzymian. 10 lipca odbywać się będzie we Francji finał UEFA EURO 2016, dlatego też nie zabraknie animacji sportowych. Będzie okazja nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności piłkarskich, ale również poznania zasad i techniki gry w rugby, czy w bule – narodowych sportów francuskich.

Mażoretki, których historia liczy już ponad 200 lat i wywodzi się z Francji, przemaszerują kilkakrotnie przez aleje parku, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe.

O 17.00 niecodzienny korowód stworzą buldogi francuskie, które defilować będą pomiędzy stoiskami. Organizatorzy spodziewają się udziału ponad 200 piesków, spośród których publiczność będzie mogła wybrać najpiękniejszego uczestnika parady.

Odnowienie przejścia podziemnego pod Rondem Waszyngtona i stworzenie polsko-francuskiego muralu

W czasie Święta Francji firmy francuskie, mieszkańcy Warszawy i wszyscy odwiedzający w tym dniu Saską Kępę odnowią przejście podziemne pod Rondem Waszyngtona. Powstanie tam już trzeci fragment pięknego, kolorowego muralu nawiązującego do symboli Francji i Polski, a każdy kto będzie miał ochotę, będzie mógł wziąć do ręki pędzel i przyłożyć się do powstania tego wyjątkowego dzieła.