11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Święto Francji 2014

W niedzielę 13 lipca na ulicy Francuskiej oraz w parku Skaryszewskim przygotowanych zostanie wiele atrakcji we francuskim klimacie. Każdy odwiedzający tego dnia Saską Kępę będzie mógł spróbować prawdziwych regionalnych przysmaków, posłuchać francuskich piosenek, czy przyłączyć się do akcji odnowienia przejścia podziemnego pod rondem Waszyngtona i spotkać francuskich inwestorów. Od 12.00 do 20.00 odbędzie się już trzecia edycja pikniku rodzinnego, podczas którego organizatorzy, czyli Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce, postarają się odtworzyć atmosferę paryskich uliczek.

Stało się już tradycją, że w okolicach Święta Narodowego Francji na Saskiej Kępie powstaje francuskie miasteczko z licznymi animacjami dla całej rodziny. W poprzednich latach przez ulicę francuską przewinęło się kilkanaście tysięcy warszawiaków, turystów i gości z całego świata. Tegoroczna edycja będzie jeszcze większa, gdyż atrakcje powstaną nie tylko na ulicy Francuskiej, ale również w parku Skaryszewskim. Ideą tego wydarzenia jest przybliżenie Francji, jej kultury, tradycji, a także inwestorów, którzy od ponad 20 lat obecni są w naszym kraju.

Francja to trzeci największy inwestor zagraniczny w Polsce. Niewiele osób ma świadomość, że wiele spośród firm, które spotykają codziennie na ulicach, czy w pracy ma francuski rodowód i od lat wspiera polską gospodarkę. Angażują się one w szereg projektów i inicjatyw, które chcemy zaprezentować podczas Święta na Saskiej Kępie – mówi Monika Constant, Dyrektor Generalna Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce (CCIFP).

Ponieważ firmy francuskie często angażują się w działalność z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, w trakcie niedzielnego pikniku przyłączą się one do wspólnego odremontowania przejścia podziemnego pod rondem Waszyngtona. Powstanie tam specjalny mural nawiązujący do symboli Francji i Polski, a w jego tworzeniu będą mogli wziąć udział wszyscy odwiedzający. Dzięki temu miejsce to nabierze kolorów i jeszcze bardziej promować będzie polsko-francuską przyjaźń.

Czego mogą spodziewać się odwiedzający francuskie miasteczko w tym roku? Na ponad 40 stoiskach wystawcy przygotuje liczne animacje, zarówno dla dzieci i dorosłych. Ponieważ Francja to kolebka dobrej kuchni nie zabraknie stoisk z typowymi francuskimi produktami, jak sery i wina, a na miejscu będą świeżo wypiekane croissanty, pain au chocolat, bagietki i quiche oraz wyborne naleśniki, które już w zeszłym roku zyskały wielu amatorów. O godzinie 14.00 na scenie głównej przy skrzyżowaniu Francuskiej z Walecznych odbędzie się finał konkursu piosenki francuskiej, w którym zmierzy się ze sobą pięciu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Pragi Południa oraz Wawra. Przez cały czas odbywać się będą również liczne konkursy z wiedzy o Francji, występ sommeliera, który opowie o tym jak najlepiej dobierać wino, a także pokaz kulinarny z udziałem znanych kucharzy.Jakie inne animacje czekać będą tego dnia na odwiedzających? Planowane jest przygotowanie kilku stref tematycznych promujących różne regiony Francji oraz wydarzenia, z których ten kraj słynie. Będzie plaża niczym z Lazurowego wybrzeża, w strefie alpejskiej będzie można spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, a w strefie Cannes nie zabraknie czerwonego dywanu, który pozwoli poczuć się prawdziwą gwiazdą filmową. Fani nowinek technologicznych i motoryzacyjnych będą mogli przejechać się po uliczkach Saskiej Kępy elektrycznym, w pełni ekologicznym samochodem, zbadać wzrok, czy wypróbować francuskich kosmetyków prosto z Prowansji. Całość imprezy zakończy się koło 20.00 uliczną zabawą taneczną w rytmie francuskich i polskich przebojów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie www.ccifp.pl lub profilu wydarzenia Dzień Francuski na Facebooku.