11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Bez słomki poproszę!

W warszawskich barach, bistrach, restauracjach i kawiarniach nastaje plastikowe posłuszeństwo! Nadchodzący sezon ogródkowy będzie się różnił od poprzedniego znacznie mniejszą ilością słomek. Akcja „Tu pijesz bez słomki” ruszyła 27 sierpnia 2018 roku i odbiła się wielkim echem. Antysłomkowy, ekologiczny projekt zapoczątkował portal Noizz.pl, który wraz z aktywistką Aretą Szpurą, fundacją Lonely Whale oraz agencją VML Poland, zdołał zmotywować do zużycia mniejszej ilości odpadów ogromną ilość miejsc. Cel akcji był bardzo konkretny: ograniczyć, a następnie wycofać plastikowe słomki z pubów i restauracji w całej Polsce.

Internet obiegł spot reklamowy wspierający akcję, w którym udział wzięli m.in.: Anja Rubik, Robert Biedroń, Hubert Urbański, Krzysztof Gonciarz i Maffashion. Odzew był ogromny. Projekt w krótkim czasie wsparły setki miejsc. Po trzech dniach było ich już 150, a pod koniec roku ich liczba przekroczyła 500! Pół tysiąca miejsc bez słomki, to 1,5 miliona słomek zużywanych w ciągu miesiąca mniej! Warto wspomnieć, że miejsca, które dołączyły do akcji, były bardzo różnorodne: zaczynając od wielkomiejskich knajp, hoteli i księgarni, po rodzinne biznesy z małych miejscowości. Organizatorzy podkreślają, że to właśnie ta różnorodność najbardziej cieszy.

O co tyle hałasu?

Co dokładnie ma na celu akcja nakłaniająca do pozbycia się wszystkich słomek w polskich lokalach? Czy rzeczywiście warto skupiać ogólnopolską akcję wokół małego kawałka plastiku, który od czasu do czasu służy nam do wygodnego popijania drinka?

Słomki od strony statystycznej mogą wydawać się problemem marginalnym, ponieważ to tylko 0,03 proc. plastikowych śmieci, jest jednak potężne „ale”. Po pierwsze ta jednorazowa rurka przeżyje korzystającego z niej o kilkaset lat, a po drugie, to wierzchołek plastikowej góry lodowej. W rzeczywistości słomki stanowią naszą konsumpcyjną fanaberię i są dowodem ogromnego nawyku, który został wykształcony zarówno przez barmanów, którzy podają ją do napojów z przyzwyczajenia, jak i klientów, którzy oczekują tego drobnego, plastikowego przedmiotu w swoim drinku. To właśnie od tego niewielkiego elementu należy zacząć zmieniać nawyki całego świata, obecnie w tak dużym stopniu związanego z plastikowymi wytworami. Słomka jest symbolem zmian, które powinny nastać już teraz. Akcja „Tu pijesz bez słomki” zwraca uwagę konsumenta i pozwala przyjrzeć się plastikowemu kryzysowi na większą skalę. Nie chodzi tu przecież tylko o słomki, problem dotyczy również plastikowych opakowań, kubków, butelek - wszystkiego co nabywamy na naszej konsumenckiej drodze. Słomka stanowi początek.

„Tu pijesz bez słomki” na Saskiej Kępie

Akcja spotkała się z ogromnym odzewem, zaangażowała się Polska, zaangażowała się stolica, zaangażowała się i Saska Kępa (naturalnie! :))

Poniżej przybliżamy profile miejsc, w których na hasło: „Poproszę bez słomki” otrzymasz swój napój z pełnym zrozumieniem i uśmiechem.

1. Vegan Ramen Shop

Finlandzka 12A

Jedno z pierwszych miejsc, które zdecydowało się dołączyć do eko akcji w ekspresowym tempie. Ten popularny adres na wegańskiej mapie Warszawy kradnie serca kuchnią japońską i pysznym wegańskim ramenem. Więcej o Vegan Ramen Shop pisaliśmy tutaj.

2. Restauracja MECH

Francuska 45

MECH to miejsce na każdą okazję, z prostym i smacznym jedzeniem. „Prostota, sezonowość, natura – to podstawa naszych wszystkich pomysłów, których u nas zasmakujecie” - czytamy na stronie restauracji. MECH jest kolejnym miejscem, gdzie napój bez słomki stał się nowym, lepszym zwyczajem. Restauracja poszła nawet o krok dalej, w celu zachęcenia klientów do kupowania drinków bez słomki, organizuje cotygodniowe wydarzenie pod nazwą „Aperol Spritz bez słomki za dychę”. Zasada jest prosta: nie zamawiacie i nie używacie słomki - barman serwuje drinka w cenie 10 zł :). Dobry układ? Zdecydowanie!

3. Fenicja

Francuska 41

Fenicja to warszawska sieć restauracji, która na ulicy Francuskiej 41 zawładnęła regionalną kuchnią z południa Libanu! Libańskie specjały i udział w akcji na rzecz ograniczenia ilości plastiku, to bardzo dobre połączenie!

4. Handroll

Francuska 32

To już trzecie miejsce na ulicy Francuskiej, które włączyło się do bezsłomkowej akcji (a wciąż sporo na liście!) i jedno z kilku lokalizacji sieci Handroll, która podbija warszawską mapę. Handroll to miejsce, w którym sushi serwowane jest w nowatorski sposób - w formie niepokrojonej rolki. Poza nieserwowaniem słomek, Handroll oferuje swoim klientom również możliwość otrzymania sosu, imbiru i wasabi do własnego pojemnika, w celu ograniczenia zużycia jednorazowych, plastikowych pojemników. Brawo!

5. SushiRoll Saska Kępa

Francuska 25A

Kolejne sushi-miejsce na Kępie, które przyłączyło się do akcji zainicjowanej przez Aretę Szpurę i portal Noizz! Tym razem w bardziej tradycyjnej odsłonie, ale wciąż z coraz mniejszą ilością plastiku.

6. Prosta Historia

Francuska 24

Prosta Historia o kuchni śródziemnomorskiej, z paletą smaków, zapachów i sprawdzonego jedzenia ze składnikami od lokalnych dostawców. Piszą o sobie, że nakarmią wszystkich, nawet dzieci :) To, co warto o tym miejscu podkreślić, to fakt, że bardzo aktywnie działają na rzecz ratowania planety. Nie tylko dołączyli do akcji „Tu pijesz bez słomki”, ale sprzedają również wodę w wielorazowym szkle, a opakowania na wynos są w 100% biodegradowalne. Klienci mogą również zabierać jedzenie we własnych opakowaniach i pudełkach. „Pamiętajcie- nie musimy zrobić wszystkiego, by zrobić wiele!” - piszą na facebookowym profilu miejsca Kasia i Ania. Prosta Historia i Piękna Historia :)

7. Love Juice Saska

Francuska 14

Od ubiegłego lata do akcji less-waste dołączyło również miejsce pełne świeżych soków oraz śniadań i lunchów, których można kosztować przez cały dzień. W sierpniu 2018 roku na profilu Love Juice klienci zobaczyli zdjęcie pięknego zielonego koktajlu bez słomki z informacją, że od dziś napoje serwowane są w szkle i niekoniecznie w zestawie z plastikową rurką. Ewelina, autorka wpisu, nazwała to efektem motyla i podkreśliła, że małe wybory mają ogromne znaczenie. Kibicujemy!

8. Biała - zjedz i wypij

Francuska 2

Na rogu ulic Francuskiej i Zwycięzców znajduje się restauracja, której nie da się nie zauważyć - zlokalizowana w pięknej, białej, modernistycznej willi. W sezonie letnim można raczyć się jedzeniem w ogrodzie, a napoje zamawiać…bez słomki oczywiście! To już siódme (!) miejsce na Francuskiej, które zdecydowało się do dołączyć do bezsłomkowej akcji. Francuska ekologią stoi!

9. iGrek

Zwycięzców 28

Na Zwycięzców znajduje się greckie bistro, w którym poza zjedzeniem lunchu i obiadu, można również zrobić zakupy oraz degustować greckie produkty spożywcze i wyroby własne. Napoje serwowane są w szkle i warto poprosić o nie bez słomki.

Dorota Falkowska