11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 10 maja 2020 r. Damian

Zaginiona rzeźba z Ateńskiej odnaleziona

Ponad miesiąc temu z Osiedla Ateńska zniknęła rzeźba Barbary Falender. Okazało się, że trafiła ona na wystawę do Teatru Wielkiego.

Kilka dni temu na stronie Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy pojawiły się informacje o zniknięciu rzeźby Barbary Falender. Ta znajdowała się na podwórku pomiędzy blokami przy ulicy Międzynarodowej. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie usunięto obiekt.

- Na pewno nie było jej już 5 kwietnia, przechodziłam wtedy tamtędy - pisze jedna z mieszkanek osiedla i dodaje - ale sądziłam że może jest w renowacji. O sytuacji poinformowano już także Stołecznego Konserwatora Zabytków. Początkowo mieszkańcy podejrzewali, że rzeźba została skradziona lub wysłano ją do konserwacji. Okazało się jednak, że oba scenariusze się nie sprawdziły. Rzeźba trafiła do Teatru Wielkiego na wystawę dzieł Barbary Falender. Wernisaż trwa od 19 marca i potrwa do 30 czerwca. Wiele wskazuje na to, że dzieło wróci na Osiedle Ateńska dopiero w wakacje.

Uroku Saskiej Kępy nadają zapomniane i tajemnicze rzeźby plenerowe, a tych tu wcale nie brakuje. Często ukryte są w podwórkach osiedli mieszkaniowych. "Kojarzyłem przede wszystkim dwie – przy ul. Międzynarodowej postać leżącą (dziś wiem, że to „Wiosna” Teresy Brzóskiewicz) oraz w pobliżu skrzyżowania ul. Zwycięzców i Międzynarodowej postać stojącą („Majestat wszechżycia” Ryszarda Wojciechowskiego) Wiem już kiedy rzeźby powstały (koniec lat 70.), gdzie się znajdują (pas „Osiedli Młodych”) i w jakim celu je zrealizowano (uzupełnienie planowanych, acz niezrealizowanych stref wypoczynku, handlu, etc). Dzięki zebranym informacjom mogę śmiało napisać – te rzeźby od początku miały pecha. Pierwotnie zaplanowano je jako element kompletnej wizji przestrzeni publicznej, z której zrealizowano głównie blokowiska. Nie sprzyjała im też sytuacja gospodarcza – np. cokoły wykonano przeważnie z betonu, choć według pierwotnych założeń miały być obłożone marmurem lub elementami ceramicznymi"- opowiada Tadeusz Rudzki, mieszkaniec i miłośnik Saskiej Kępy.

Wiele saskokępskich perełek jest obecnie w złym stanie. Co więcej, nie wiadomo, kto jest za nie odpowiedzialny i kto potencjalnie mógłby pokryć koszty ich konwersacji. Rzeźby skrywają przed nami sporo tajemnic.

"Rozmawiałem o nich z kilkoma znajomymi z ul. Międzynarodowej nikt nie wie skąd się wzięły, jaka była geneza ich powstania oraz kto jest ich autorem. Często nie jest jasne, co niektóre z nich przedstawiają. Nie ma informacji o tym, kto dziś odpowiada za ich stan – praktycznie wszystkie są zaniedbane, przynajmniej część w stanie wymagającym pilnej konserwacji. Jednocześnie panuje przekonanie, że gdyby spróbować wokół nich dobrze zorganizować przestrzeń, to miałyby one szansę na to, aby wreszcie spojrzano na nie życzliwszym okiem. Gdyby po konserwacji część rzeźb ustawić w innym miejscu, zadbać o pobliską zieleń, postawić ławeczkę oraz skromną tabliczkę z tytułem i nazwiskiem twórcy, to nagle mogłoby się okazać, że pomysł na „humanizację przestrzeni publicznej” w ten sposób sprawdza się" - mówi Tadeusz Rudzki.

Tagi: Rzeźba, Ulica Ateńska, Zabytek, Barbara Falender

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Park Skaryszewski odzyska słynnego „Fauna”. Replika rzeźby jest już gotowa

Park Skaryszewski odzyska słynnego „Fauna”. Replika rzeźby jest już gotowa

niedziela, 14.04.2019 178

Park Skaryszewski i jego tajemnicze zaułki skrywały i skrywają nadal wiele niespodzianek, w tym wiekowe już rzeźby. Jedną z nich był „Faun”, który spełniał także funkcję fontanny. To jednak jeden z bardziej tajemniczych obiektów parku Skaryszewskiego – przez długi czas badacze powątpiewali, czy rzeźba rzeczywiście stała w parku. [...]

Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

środa, 30.08.2017 129

Willa Rotsteinów znajdująca się przy ulicy Krynicznej 6 powiększyła listę saskokępskich budynków wpisanych do rejestru zabytków. O tę decyzję skutecznie zabiegały dwie organizację społeczne ŁADna Kępa oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział w Warszawie. [...]

Powstaną ekrany akustyczne oraz nowa nawierzchnia jezdni

Powstaną ekrany akustyczne oraz nowa nawierzchnia jezdni

środa, 24.05.2017 84

Po kilku latach czekania, przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej Ateńska w końcu doczekali się pozytywnego rozwiązania sprawy, o którą tak długo walczyli. Powstaną ekrany akustyczne a także wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni w alei Stanów Zjednoczonych. [...]

Śmiertelnie potrącenie na Saskiej Kępie

Śmiertelnie potrącenie na Saskiej Kępie

poniedziałek, 7.03.2016

W piątek 4 marca na skrzyżowaniu ulic Ateńskiej i Saskiej wydarzył się tragiczny wypadek. Samochód osobowy potrącił 75-letnią kobietę, która zginęła na miejscu. [...]

Zobacz też