11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 30 sierpnia 2017 r. Paulina

Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

Willa Rotsteinów znajdująca się przy ulicy Krynicznej 6 powiększyła listę saskokępskich budynków wpisanych do rejestru zabytków. O tę decyzję skutecznie zabiegały dwie organizację społeczne ŁADna Kępa oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział w Warszawie.

Ta luksusowa, modernistyczna willa wzniesiona została tuż przed drugą wojną światową. Projekt budynku wykonał niezwykle znany na ówczesne czasy architekt Lucjan Korngold. Na naszej Saskiej Kępie aż siedem budynków jest związanych z tym nazwiskiem, w tym sam dom Korngolda znajdujący się przy ulicy Królowej Aldony 3 oraz willa Łepkowskich przy ulicy Francuskiej 2.

Budowa tego modernistycznego obiektu zaczęła się w roku 1938 według projektu wspomnianego architekta z 1936 roku. Mimo to ukończono ją dopiero po wojnie i stała się rezydencją ambasadora Francji. Od lat 60. XX wieku aż do roku 2015 w budynku tym rezydował ambasador Tunezji.

Do naszych czasów willa Rotsteinów przetrwała w prawie niezmienionym stanie. Z wystroju wnętrza oryginalną formę zachowały jedynie klatki schodowe. Szczególną uwagę przyciągają schody reprezentacyjne. Wykończone są one drobnoziarnistym lastryko o barwie różowej oraz ciemnoszarej. Ich bieg wygięty jest w łuk, a balustradę wykonano z brązu i ozdobiono wstęgo z reliefami, które przedstawiają sceny z polowania.

Budynek ten to idealny przykład willowego budownictwa drugiej połowy lat 30. ubiegłego wieku. Na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czytamy, że „artystyczne walory budynku wynikają z jego formy, wyrażającej poszukiwanie elegancji i klasycznej powściągliwości modernistycznej architektury.(…) Starannie przemyślany projekt willi Rotsteinów dobrze ilustruje dojrzałą fazę twórczości Lucjana Korngolda.”.

Decyzja o wpisie do rejestru zabytków nie jest jednak ostateczna. Obie strony mają prawo do złożenia odwołania do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: Ladna Kępa, Ulica Kryniczna, Willa Rotsteinów, Zabytek

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Zaginiona rzeźba z Ateńskiej odnaleziona

Zaginiona rzeźba z Ateńskiej odnaleziona

niedziela, 10.05.2020 171

Ponad miesiąc temu z Osiedla Ateńska zniknęła rzeźba Barbary Falender. Okazało się, że trafiła ona na wystawę do Teatru Wielkiego. [...]

Mamy kolejny zabytkowy dom na Saskiej Kępie!

Mamy kolejny zabytkowy dom na Saskiej Kępie!

sobota, 28.01.2017 55

Wybudowany w latach 30. XX wieku, wielorodzinny dom Krzymuskich został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków przez wojewódzką konserwator zabytków Panią Barbarę Jezierską. Obiekt ten jest jednym z najbardziej znanych i cenionych budynków modernistycznych przedwojennej Warszawy. Dom Krzymuskich znajduje się przy ulicy Walecznych 12. [...]

Dom Generała Kutrzeby na Saskiej Kępie wpisany do rejestru zabytków

Dom Generała Kutrzeby na Saskiej Kępie wpisany do rejestru zabytków

środa, 4.01.2017 14

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków Pani Barbary Jezierskiej przedwojenna willa znajdująca się przy ulicy Bajońskiej 3/5, powszechnie znana jako dom generała Tadeusza Kutrzeby została wpisana do rejestru zabytków. Walczyły o to dwie organizacje ŁADna Kępa oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Warszawa. [...]

Nagrody im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy rozdane!

Nagrody im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy rozdane!

piątek, 17.06.2016 4

Znamy już laureatów nagrody im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy dla najlepszej realizacji budowlanej wykonanej z poszanowaniem charakteru Saskiej Kępy. Wczoraj w PROMIE Kultury Saska Kępa odbyła się uroczysta gala wręczenia honorowych tablic. [...]

Zobacz też