11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Międzynarodowa

Międzynarodowa została wytyczona przed wojną, zabudowana natomiast w drugiej połowie XX wieku. Nazwa pochodzi od wystaw międzynarodowych z okresu międzywojnia odbywających się na terenie dzisiejszego Stadionu Narodowego. Długość ulicy wynosi prawie 2 km, numeracja rozpoczyna się od 32. Prawdopodobnie „początkiem” Międzynarodowej miała być ulica Afrykańska. Obecnie Międzynarodowa zaczyna się przy al. Stanów Zjednoczonych, a kończy się skrzyżowaniem z Grochowską. Po drodze Międzynarodową przecina Jezioro Kamionkowskie, nad którym zamienia się w mostek.

Zabudowa ulicy rozpoczęła się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Na przełomie lat 60. i 70. powstało osiedle „Międzynarodowa” składające się z dziesięciu bloków. Mieszkańcy nieoficjalnie nazywali osiedle chamowem lub chamówką, ponieważ było ono przeznaczone głównie dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jednak w większości te bloki zasiedlali zwykli mieszkańcy i nazwa przestała funkcjonować.

W domu nr 32 mieszkała Zofia Broniek, artysta plastyk uprawiająca rysunek, malarstwo i grafikę. Budynek z numerem 36 to Przedszkole Nr 296 „Bajkowy Parasol”, które powstało w 1975 roku. W domu nr 46 mieszkał Andrzej Danysz, profesor farmakologii, uczestnik Powstania Warszawskiego, autor ponad 600 publikacji naukowych i podręczników.

Przy Międzynarodowej znajdują się również warte uwagi pomniki małej architektury: rzeźby „Wiosna” Teresy Brzóskiewicz oraz „Majestat wszechżycia” Ryszarda Wojciechowskiego (skrzyżowanie z ul. Zwycięzców).

Ulica na mapie