10 aktualna temperatura 27 °C
ciśnienie 1023 hPa pm2.5 6 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 67% pm10 8 μg/m3
niedziela, 17 maja 2020 r. Damian

Sztuka w izolacji na Saskiej Kępie

10 maja na skwerze przy ulicy Elsterskiej artyści Urszula Niemirska i Filip Ćwik zorganizowali nietypową akcję. Wspólne dzieło przeciągali na linie zawieszonej pomiędzy blokami.

Mieszkająca przy jednej ulicy dwójka artystów postanowiła wykorzystać bliskie sąsiedztwo, a także swój twórczy potencjał i zorganizowali ciekawą akcję. W ostatnią niedzielę Urszula Niemirska oraz Filip Ćwik pomiędzy swoimi budynkami zawiesili specjalną linę, która ciągnęła się od jednego okna do drugiego, tak, aby łączyła ich mieszkania. To element jednej z pierwszych akcji artystycznych organizowanych w dobie pandemii.

Inicjatywa polegała na przesyłaniu sobie po zawieszonej wcześniej linie płótna, na którym artyści malowali wspólne obrazy. Wszystko się zaczęło w niedzielny poranek. Wtedy właśnie ze studia Urszuli Niemirskiej po raz pierwszy drogą powietrzną posłane zostało płótno, które po chwili znalazło się w mieszkaniu Filipa Ćwika.

Po czterdziestu minutach dzieło bogatsze o kilka elementów graficznych wróciło po linie do znajdującej się naprzeciwko pracowni artystki. I tak było transportowane sześć razy. W efekcie powstały wspólne płótna i obiekty fotograficzne.

To była pierwsza taka akcja zorganizowana przez artystów. Ci jednak nie zamierzają poprzestać na jednym razie i już teraz planują kolejne takie inicjatywy.

Na tą chwilę, nie wiadomo jednak w jakim charakterze będą organizowane kolejne akcje tych artystów. Jak twierdzą inicjatorzy, to właśnie bezruch i społeczna izolacja była głównym impulsem do wspólnego działania.

Urszulę Niemirską i Filipa Ćwika łączy nie tylko sąsiedztwo, ale przede wszystkim zamiłowanie do sztuki. Ich prace opierają się na malarstwie, fotografii oraz kolażu. Urszula Niemirska jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na koncie ma wiele dzieł, które można podziwiać na organizowanych wystawach. Natomiast główną specjalnością Filipa Ćwika jest fotografia. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2001 - 2013 pracował jako fotoreporter w tygodniku "Newsweek". Artysta może też się pochwalić nagrodami branżowymi. Czterokrotnie je zdobył w Grand Press Photo, i aż trzykrotnie w konkursie fotografii prasowej. Natomiast w listopadzie 2017 roku Filip Ćwik założył w Warszawie autorskie studio, gdzie realizuje portrety na zamówienie.

Tagi: Sztuka, Covid-19, Koronawirus, Ulica Elsterska

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Gdzie zrobisz zakupy z dostawą do domu w swoim mieście?

Gdzie zrobisz zakupy z dostawą do domu w swoim mieście?

środa, 22.07.2020

Polacy coraz chętniej dokonują zakupów z dostawą do domu. Wraz z popytem na takie usługi, rośnie liczba firm, które je oferują. Jak je znaleźć? Wprawdzie wyszukiwarki sklepów istnieją, jednak nie są one wystarczająco dostosowane do potrzeb użytkowników. Nowy, wygodny portal ktoDowiezie.pl w kilka sekund pozwoli znaleźć sklep z ofertą, na której nam rzeczywiście zależy. To również największa baza sklepowo-usługowa w Polsce. [...]

Wraca życie nad Wisłą

Wraca życie nad Wisłą

piątek, 10.07.2020 11

Od 4 lipca ponownie możemy się cieszyć z uroków Wisły. Czekają na nas promy, a także animatorzy, którzy ciekawie zaplanują czas wolny wypoczywającym nad rzeką mieszkańcom Warszawy. Tradycyjnie będziemy także mogli wypożyczyć leżak, piłki czy rakietki. [...]

Wróciły rejsy po Wiśle

Wróciły rejsy po Wiśle

środa, 8.07.2020 9

Od 4 lipca ponownie możemy wypłynąć w rejs promami po Wiśle. Statki będą kursować do końca września. [...]

Animacje Dzielnicy Wisła powracają – ekologicznie i bezpiecznie nad rzeką

Animacje Dzielnicy Wisła powracają – ekologicznie i bezpiecznie nad rzeką

wtorek, 7.07.2020

Wypożyczalnie leżaków, warsztaty ekologiczne i rejsy po rzece – to część atrakcji, z których będą mogli skorzystać goście bulwarów i miejskich plaż. Dzielnica Wisła ruszyła z sezonem 4 lipca. Nie zapominamy oczywiście o zasadach bezpieczeństwa w czasie epidemii. [...]

Zobacz też