Urząd Pragi Południe zachęca mieszkańców do przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji działających w dzielnicy. „Prowadzą one działalność na rzecz społeczności lokalnej, a zatem na rzecz Państwa, Państwa dzieci i sąsiadów” – podkreśla urząd.
Na Saskiej Kępie działa ok. 15 organizacji pozarządowych i fundacji którmy możecie przekazać 1% podatku.
- Fundacja „Dzieci niczyje” od 1991 roku chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy. Fundacja mieści się przy ul. Katowickiej 31.
- Fundacja „Pomoc Kobietom i Dzieciom” przy ul. Wąchockiej 4 powstała w odpowiedzi na bezradność ofiar przemocy w walce o godne i spokojne życie.
- Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych zajmuje się promocją kultury mniejszości etnicznych i narodowych, rewitalizacją przestrzeni miejskiej, organizuje imprezy edukacyjnych, społeczne i kulturalne. Mieści się przy ul. Finlandzkiej 12A/12.
- Celem działalności fundacji KOS - Korpus Ochotników Specjalistów jest przeciwdziałanie marginalizacji uboższych warstw społecznych, których upośledzenia wynikają zarówno z niepełnosprawności członków rodziny, jak i dysfunkcji spowodowanych nałogami. Fundacja kontynuuje działalność brytyjskiej organizacji dobroczynnej British Executive Service Overseas. Adres: ul. Francuska 4.
- Fundacja Św. Jana Jerozolimskiego (ul. Królowej Aldony 13) od ponad 25 lat stara się wyrównać szanse społeczne i edukacyjne,a także dba o rozwój duchowy dzieci i młodzieży z ubogich i patologicznych rodzin.
- Przy Fundacji Urszuli Jaworskiej przy ul. Międzynarodowej 61 działa Bank Dawców Szpiku Kostnego. Od kilku lat założycielka Fundacji angażuje się w pomoc osobom chorym na stwardnienie rozsiane, nowotwory krwi i szpiku, pacjentom z guzami mózgu oraz zakażonym wirusem HCV.
- Polski Klub Szermierczy rozpoczął działalność w 2003 roku. Powstał z inicjatywy wybitnych przedstawicieli środowiska szermierczego oraz sympatyków szermierki. Zadaniem klubu jest propagowanie i rozwijanie tej dyscypliny. Adres: al. Stanów Zjednoczonych 24.
- Ożywieniem dzielnicy, odkryciem jej niedocenianego potencjału zajmuje się Stowarzyszenie Aktywnych Społeczno-Kulturalnie Abba. Stowarzyszenie w oparciu o wartości chrześcijańskie integruje oraz aktywizuje lokalne środowiska. Siedziba mieści się przy al. Stanów Zjednoczonych 20/99.
- Przy ul. Obrońców 7 mieści się Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa działające od 9 lat. Stowarzyszenie podnosi świadomość społeczną o dzielnicy oraz bierze aktywny udział w projektach realizowanych na jej terenie.
- Przy Towarzystwie Muzyki Chóralnej Epifania działa chór, zapewniający oprawę liturgiczną ważnych wydarzeń, takich jak pielgrzymki Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski. Od 2002 roku Epifania działa przy parafii Miłosierdzia Bożego przy ulicy Ateńskiej 12 w Warszawie.
- Tradycje towarzystw przyjaciół dzielnic Warszawy działających od 1915 kontynuuje Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział Saska Kępa. Upowszechnia ono wiedzę o Warszawie, chroni dziedzictwo kulturowe, prowadzenie działalność dydaktyczną. Mieści się przy ul. Francuskiej 49.
- Yacht Klub Polski Warszawa (Wał Miedzeszyński 377) od roku 1924 przekazuje młodym ludziom wartości płynące z żeglarstwa.
- Wesprzeć można także Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Praga Południe. Adres: ul. Jakubowska 18.
- Stowarzyszenie Saska Kępa przy Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej Pracowników Kultury (ul. Francuska 47) od grudnia 2009 roku promuje kulturę i aktywność społeczną mieszkańców, edukację ekologiczną i wzajemną pomoc sąsiedzką.
Z pełną listą organizacji pozarządowych działających na terenie Pragi Południe można zapoznać się na stronie dzielnicy. Termin rozliczenia podatku PIT (36, 36L, 37, 38, 39) za rok 2015 upływa 2 maja 2016 roku.