11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Jakubowska

Jakubowska znajduje się w najstarszej części Saskiej Kępy i została wytyczona jeszcze przed I wojną światową – jest pierwszą ulicą Saskiej Kępy od strony Pragi i Stadionu Dziesięciolecia.
Swój bieg rozpoczyna od Finlandzkiej, krzyżując się następnie z Estońską i Łotewską (do tego miejsca jest jednokierunkowa), aby zakończyć się ślepo przy Wale Miedzeszyńskim; równoległa i bezpośrednio przylegająca do alei księcia Józefa Poniatowskiego stanowiącej przedłużenie mostu Poniatowskiego.

Etymologia

Nazwa ulicy nie jest jednoznaczna. Istnieje kilka hipotez odnośnie do jej pochodzenia:
- Jakubowo (sześć wsi w Polsce w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim, a także dwie osady i osada leśna); - Jakubów (trzynaście wsi w województwach mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i świętokrzyskim).
Etymologia może być jednak zupełnie inna. Historycy wskazują bowiem na Jakubowiczów – żydowskich handlarzy nieruchomościami – którzy działali na tej ulicy na początku XX wieku.

Infrastruktura

Pierwsza zabudowa pochodzi z lat 20. XX wieku, niemniej większość istniejących budynków jest powojenna. W latach 90. nad ślepym końcem Jakubowskiej wybudowano ślimak, który łączy wiadukt Mostu Poniatowskiego z Wałem Miedzeszyńskim, co znacznie usprawniło ruch lokalny.
Jakubowska zabudowana jest jednostronnie – nie ma numerów nieparzystych. Całkowita długość ulicy wynosi 355 metrów. Przez Jakubowską nie przebiegają trasy komunikacji miejskiej ani ścieżki rowerowe.
Zakres numerów: 4-32.

Najważniejsze obiekty

Nr 14 – Willa zaprojektowana przez Czesława Przybylskiego (późniejszego lokatora). Po jego śmierci wprowadził się tu inżynier Władysław Tryliński (1878-1956), pionier drogownictwa w Polsce, wynalazca „trylinek”, betonowych płyt na nawierzchnię, także konstruktor – wespół ze Stefanem Bryłą – pierwszego w Europie spawanego mostu (1929 rok - Słudwia). Po wojnie pracownia Przybylskiego została zajęta przez innego znanego architekta – Romuald Gutta.

Nr 16 – Willa wybudowana w 1928 roku dla rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego (1887-1965) według projektu Czesława Przybylskiego.

Nr 18 - Przedwojenna kamienica nadbudowana w 2007 roku. Przed wojną mieściła się tu restauracja i kawiarnia Komitetu Międzystowarzyszeniowego Pomocy dla Inteligencji Pracującej.

Ulica na mapie