POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 07:50 (ulica Zwycięzców)
66 aktualna temperatura -2 °C
ciśnienie 1042 hPa pm2.5 46 μg/m3
Bywało lepiej... wilgotność 89% pm10 73 μg/m3
środa, 22 listopada 2017 r. Informacja prasowa

Rusza nowa odsłona kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”

W drugiej dekadzie listopada br., którą rozpoczęły Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci wypadający 19 listopada i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada), w Warszawie rusza kolejna odsłona kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”.

W ramach kolejnej odsłony kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!” warszawiacy będą mogli zobaczyć dwa nowe spoty, które zwracają uwagę na konieczność reagowania w sytuacji, kiedy posiadamy wiedzę nt. przestępstwa wymierzonego w dobro dziecka.

10’’ spoty będą wyświetlane w komunikacji miejskiej – w metrze (na nośnikach infoscreen na stacjach) oraz w autobusach, tramwajach i SKM – począwszy od 17 listopada do 3 grudnia 2017 r. Bohaterem jednego z nich jest kobieta, nauczycielka, która wiedziała o krzywdzeniu swojej uczennicy, a drugiego – mężczyzna, który słyszał dojmujący płacz bitego dziecka za ścianą. Pomimo wiedzy o krzywdzeniu dzieci, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, nie zgłosili tego odpowiednim organom. Spoty informują o zagrożeniu za zaniechanie zawiadomienia o przestępstwie na szkodę dziecka karą pozbawienia wolności do lat 3. Pojawia się także zachęta do odwiedzenia strony kampanii fdds.pl/reaguj, gdzie można znaleźć potrzebne informacje nt. tego, jak reagować w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że dziecko jest krzywdzone.

Nowa odsłona kampanii jest kontynuacją rozpoczętej w lipcu br. kampanii „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”, która towarzyszyła wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego zwiększającej karnoprawną ochronę dzieci – ofiar przestępstw.

Najważniejszą zmianą regulowaną nowelizacją z 13 lipca br. jest wprowadzenie kary do 3 lat pozbawienia wolności za niezawiadomienie organów ścigania o przestępstwach wymierzonych w dobro dziecka, takich jak:

  • ciężki uszczerbek na zdrowiu (w wyniku przestępstwa);
  • zgwałcenie zbiorowe; zgwałcenie osoby poniżej 15 r.ż.; kazirodcze; ze szczególnym okrucieństwem;
  • wykorzystania bezradności lub niepoczytalności;
  • wykorzystywania seksualnego małoletniego poniżej lat 15.

Jak wynika z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, co 3 dziecko w Polsce doświadcza przemocy, co 8 – jakiejś formy wykorzystania seksualnego. Dlatego tak ważna jest wczesna identyfikacja zagrożenia bezpieczeństwa dziecka, a także niepozostawanie obojętnym w sytuacji, kiedy dziecku dzieje się krzywda.

Celem kampanii „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!” jest skierowanie uwagi całego społeczeństwa, a w szczególności specjalistów pracujących z dziećmi, na prawny obowiązek reagowania, tj. zgłaszania do organów ścigania przestępstw popełnianych na szkodę dzieci.

Platformą kampanii „Reaguj – to Twój obowiązek!” jest strona internetowa fdds.pl/reaguj, na której można znaleźć materiały informacyjne kampanii, tj. plakat i ulotkę skierowaną do profesjonalistów, a także obejrzeć 2 nowe spoty przygotowane w ramach kolejnej odsłony kampanii.

Profesjonaliści i rodzice, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dzieci, mogą zadzwonić do fundacji pod bezpłatny numer: 800 100 100 (poniedziałek – piątek, w godzinach 12:00 - 15:00). Mogą także skontaktować się mailowo pod adresem: opiekun@fdds.pl, jeśli oni albo dziecko potrzebują wsparcia psychologicznego lub prawnego w sprawach związanych z uczestnictwem w procedurach prawnych.

Kampania „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”, organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, jest realizowana dzięki wsparciu finansowemu ze środków m.st. Warszawy.

Tagi: Fundacja, Dzieci, Pomoc

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Strefa rodzica w szpitalu na Niekłańskiej

Strefa rodzica w szpitalu na Niekłańskiej

poniedziałek, 16.07.2018 16

Pod koniec czerwca, w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie została otwarta Strefa Rodzica. [...]

Piknik rodzinno-sąsiedzki w SP 143

Piknik rodzinno-sąsiedzki w SP 143

środa, 7.06.2017 8

Zapraszamy na Piknik rodzinno-sąsiedzki, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 143 przy Al. Stanów Zjednoczonych 27 już w najbliższy piątek w godzinach 16-20. [...]

Klub Integracyjny – nowa inicjatywa fundacji Step by STEP na Pradze Południe

Klub Integracyjny – nowa inicjatywa fundacji Step by STEP na Pradze Południe

piątek, 26.05.2017 2

W ostatnim czasie na Pradze Południe otwarto dla wszystkich zainteresowanych Klub Integracyjny. To pierwsza taka inicjatywa zlokalizowana w tej dzielnicy. [...]

Otwarcie placu zabawa przy szpitalu na Niekłańskiej

Otwarcie placu zabawa przy szpitalu na Niekłańskiej

środa, 10.05.2017 55

Uroczyste otwarcie placu zabaw dla dzieci przy Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. [...]

Polecamy: koszulki na każdą okazję