11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 22 listopada 2017 r. Informacja prasowa

Rusza nowa odsłona kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”

W drugiej dekadzie listopada br., którą rozpoczęły Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci wypadający 19 listopada i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada), w Warszawie rusza kolejna odsłona kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”.

W ramach kolejnej odsłony kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!” warszawiacy będą mogli zobaczyć dwa nowe spoty, które zwracają uwagę na konieczność reagowania w sytuacji, kiedy posiadamy wiedzę nt. przestępstwa wymierzonego w dobro dziecka.

10’’ spoty będą wyświetlane w komunikacji miejskiej – w metrze (na nośnikach infoscreen na stacjach) oraz w autobusach, tramwajach i SKM – począwszy od 17 listopada do 3 grudnia 2017 r. Bohaterem jednego z nich jest kobieta, nauczycielka, która wiedziała o krzywdzeniu swojej uczennicy, a drugiego – mężczyzna, który słyszał dojmujący płacz bitego dziecka za ścianą. Pomimo wiedzy o krzywdzeniu dzieci, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, nie zgłosili tego odpowiednim organom. Spoty informują o zagrożeniu za zaniechanie zawiadomienia o przestępstwie na szkodę dziecka karą pozbawienia wolności do lat 3. Pojawia się także zachęta do odwiedzenia strony kampanii fdds.pl/reaguj, gdzie można znaleźć potrzebne informacje nt. tego, jak reagować w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że dziecko jest krzywdzone.

Nowa odsłona kampanii jest kontynuacją rozpoczętej w lipcu br. kampanii „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”, która towarzyszyła wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego zwiększającej karnoprawną ochronę dzieci – ofiar przestępstw.

Najważniejszą zmianą regulowaną nowelizacją z 13 lipca br. jest wprowadzenie kary do 3 lat pozbawienia wolności za niezawiadomienie organów ścigania o przestępstwach wymierzonych w dobro dziecka, takich jak:

  • ciężki uszczerbek na zdrowiu (w wyniku przestępstwa);
  • zgwałcenie zbiorowe; zgwałcenie osoby poniżej 15 r.ż.; kazirodcze; ze szczególnym okrucieństwem;
  • wykorzystania bezradności lub niepoczytalności;
  • wykorzystywania seksualnego małoletniego poniżej lat 15.

Jak wynika z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, co 3 dziecko w Polsce doświadcza przemocy, co 8 – jakiejś formy wykorzystania seksualnego. Dlatego tak ważna jest wczesna identyfikacja zagrożenia bezpieczeństwa dziecka, a także niepozostawanie obojętnym w sytuacji, kiedy dziecku dzieje się krzywda.

Celem kampanii „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!” jest skierowanie uwagi całego społeczeństwa, a w szczególności specjalistów pracujących z dziećmi, na prawny obowiązek reagowania, tj. zgłaszania do organów ścigania przestępstw popełnianych na szkodę dzieci.

Platformą kampanii „Reaguj – to Twój obowiązek!” jest strona internetowa fdds.pl/reaguj, na której można znaleźć materiały informacyjne kampanii, tj. plakat i ulotkę skierowaną do profesjonalistów, a także obejrzeć 2 nowe spoty przygotowane w ramach kolejnej odsłony kampanii.

Profesjonaliści i rodzice, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dzieci, mogą zadzwonić do fundacji pod bezpłatny numer: 800 100 100 (poniedziałek – piątek, w godzinach 12:00 - 15:00). Mogą także skontaktować się mailowo pod adresem: opiekun@fdds.pl, jeśli oni albo dziecko potrzebują wsparcia psychologicznego lub prawnego w sprawach związanych z uczestnictwem w procedurach prawnych.

Kampania „Reaguj – to Twój prawny obowiązek!”, organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, jest realizowana dzięki wsparciu finansowemu ze środków m.st. Warszawy.

Tagi: Fundacja, Dzieci, Pomoc

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Ośrodek Środowiskowej Pomocy Psychologicznej dla dzieci i młodzieży na Saskiej Kępie

Ośrodek Środowiskowej Pomocy Psychologicznej dla dzieci i młodzieży na Saskiej Kępie

czwartek, 3.09.2020 37

W przychodni przy ulicy Saskiej 61 powstał Ośrodek Środowiskowej Pomocy Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dzieci i Młodzieży. Z usług placówki mogą korzystać pacjenci do 21 roku życia. [...]

Ruszył Dzielnicowy Punkt Wsparcia Mieszkańców - #StopCovid19 na Pradze-Południe

Ruszył Dzielnicowy Punkt Wsparcia Mieszkańców - #StopCovid19 na Pradze-Południe

niedziela, 30.08.2020 9

Głównym celem powstania Dzielnicowego Punktu Wsparcia jest wzmocnienie i uzupełnienie działań administracji publicznej prowadzonych w kierunku przeciwdziałaniu COVID-19 w społecznościach lokalnych. Fundacja Urszuli Jaworskiej od samego początku ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce bacznie przygląda się działaniom na rzecz mieszkańców oraz informacjom pojawiającym się w Internecie na temat koronawirusa. [...]

Pracownicy szpitala przy Niekłańskiej apelują o pomoc!

Pracownicy szpitala przy Niekłańskiej apelują o pomoc!

środa, 1.04.2020 2517

Jeden z pracowników Szpitala Dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej 4/24 zwraca się z prośbą o pomoc. Blok Operacyjny potrzebuje środków ochronnych - brakuje masek, rękawiczek oraz ochraniaczy na buty. Liczymy na Wasze wsparcie! [...]

Koronawirus wymusza zmiany

Koronawirus wymusza zmiany

środa, 1.04.2020

Pandemia koronawirusa narasta na sile. Urząd Miasta i Urząd Dzielnicy wprowadzają nowe zmiany w funkcjonowaniu. [...]

Zobacz też