Deweloper Grupo Lar złożył w Urzędzie Miasta drugi wniosek o wydanie pozwolenia na budowę inwestycji przy ulicy Lizbońskiej. Deweloper po raz pierwszy zwrócił się w tej sprawie do Ratusza już w maju, ale finalnie anulował prośbę. Teraz ponawia próbę, korygując projekt.
Na działce przy ulicy Lizbońskiej 1 znajdowała się niegdyś przepompownia "Saska" zarządzana przez Stołeczne Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Zakład został zlikwidowany przed dekadą. Od tamtej pory teren ten świeci pustkami. Niedawno jednak zyskał zainteresowanie dewelopera - Grupo Lar, który chciałby w tym miejscu wybudować inwestycję mieszkaniową. Tu jednak sprawy się komplikują. Przewidziany plan zagospodarowania terenu nie zezwala na wybudowanie w tym miejscu osiedla, szkół, przedszkoli, żłobków, budynków przychodni, szpitali czy ośrodków opieki społecznej. To obszar przeznaczony wyłącznie pod urządzenia infrastruktury technicznej.
Deweloper Grupo Lar nie zważając jednak na powyższe zapisy, w maju złożył do Stołecznego Ratusza wniosek w trybie tak zwanej ustawy "lex deweloper" . Zapis ten zezwala inwestorom na budowanie pojedynczych budynków lub osiedli nawet na tych działkach, które są potencjalnie chronione przez miejscowy plan zagospodarowania terenu.
W czerwcu jednak firma Grupo Lar zdecydowała się anulować dwa złożone wnioski w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Jeden z nich dotyczył inwestycji przy ulicy Lizbońskiej 1, a drugi planowanego osiedla przy ulicy Grochowskiej 301/305. Miałoby ono powstać w miejscu dawnej Fabryki Sprzętu Spawalniczego "Perun".
Pisaliśmy już o tym na początku czerwca.
Drugie podejście i kosmetyczna zmiana w projekcie
Po dwóch miesiącach od rezygnacji, deweloper Grupo Lar ponowne złożył w Stołecznym Ratuszu wniosek w sprawie wydania pozwolenia na budowę inwestycji przy ulicy Lizbońskiej 1. Dokument w ramach specustawy mieszkaniowej został opublikowany we wtorek 25 sierpnia.
Projekt przyszłej inwestycji doczekał się także niewielkich zmian. Deweloper zdecydował się zmniejszyć wysokość planowanego budynku. Po aktualizacji projektu podium liczyłoby pięć pięter, a dominanta od strony ulicy Saskiej jedenaście kondygnacji naziemnych. Pierwotnie podbudowa i część wieżowa miała mieć wysokość, kolejno siedmiu i dwunastu pięter.
W pozostałych aspektach projekt się niczym nie różni od pierwowzoru. W budynku będzie garaż podziemny oraz punkty handlowo - usługowe, które znajdą się na parterze. Tam także ma się znaleźć przestrzeń dla żłobka lub przedszkola.
Głos mieszkańców też się liczy
Do 15 września w wybranej przez siebie formie można zgłaszać uwagi do wniosku inwestora:
- PISEMNIE, drogą korespondencyjną - na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy - ulica Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa,
- przez ePUAP w formie poświadczonej podpisem elektronicznym,
- mailowo na sekretariat.BAIPP@um.warszawa.pl.