11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 8 czerwca 2020 r. Damian

Lex Deweloper na Saskiej Kępie

Deweloper Grupo Lar chciałby wybudować inwestycję w miejscu dawnej przepompowni przy ulicy Lizbońskiej. Złożył już nawet wniosek w Stołecznym Ratuszu, natomiast mieszkańcy mają dwa tygodnie na zgłaszanie uwag.

Jeszcze do 2006 roku na działce przy ulicy Lizbońskiej 1 mieściła się przepompownia "Saska" zarządzana przez Stołeczne Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Od tamtej pory teren ten świeci pustkami. Niedawno jednak zyskał zainteresowanie dewelopera, który chciałby w tym miejscu wybudować inwestycję mieszkaniową. Tu jednak sprawy się komplikują. Przewidziany plan zagospodarowania terenu nie zezwala na wybudowanie w tym miejscu osiedla, szkół, przedszkoli, żłobków, budynków przychodni, szpitali czy ośrodków opieki społecznej. To obszar przeznaczony wyłącznie pod urządzenia infrastruktury technicznej.

Deweloper Grupo Lar nie zważając jednak na powyższe zapisy złożył do Stołecznego Ratusza wniosek w trybie tak zwanej ustawy "lex deweloper", która umożliwia inwestorowi budowę osiedla wbrew postanowieniom miejscowego planu zagospodarowania.

Spółka zamierza na działce przy ulicy Lizbońskiej 1 wybudować budynek z liczbą 271 mieszkań. Miałby on siedmiokondygnacyjną podbudowę oraz ośmiokondygnacyjną część tarasową i dominantę od strony ulicy Saskiej o wysokości dwunastu pięter. Projekt zakłada także garaż podziemny dla przyszłych mieszkańców bloku oraz punkty handlowo - usługowe mieszczące się na parterze. Tam dodatkowo ma się także znaleźć przestrzeń dla żłobka lub przedszkola. Póki co, Spółka czeka na decyzję Rady Warszawy.

Twój głos się liczy

Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do wniosków przez 21 dni od ich publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Termin ten upływa 18 czerwca. Można kierować je w formie pisemnej do siedziby Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (ulica Marszałkowska 77/79), przez ePUAP lub w formie poświadczonej podpisem elektronicznym lub mailem na adres: sekretariat.BAIPP@um.warszawa.pl.

Podobne losy mogą spotkać teren dawnej Fabryki Sprzętu Spawalniczego "Perun" przy ulicy Grochowskiej 301/305. Cztery pofabryczne budynki zostały wpisane do rejestru zabytków. Oznacza to, że im rozbiórka nie grozi. Projekt zakłada renowację postindustrialnych hal i przystosowanie ich do celów usługowych, a wokół budynków miałyby powstać nowe bloki.

Tagi: Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy, Mieszkania, Prawo, Deweloper

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Mieszkaniowa przyszłość ulicy Lizbońskiej

Mieszkaniowa przyszłość ulicy Lizbońskiej

niedziela, 25.04.2021

Na działce przy ulicy Lizbońskiej 1 ma powstać nowa inwestycja. Te plany budzą jednak kontrowersje, ponieważ zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego nie mogą tu powstać bloki mieszkalne. Deweloper Grupo Lar chce jednak zrealizować inwestycję na mocy ustawy "Lex Deweloper". [...]

Lex Deweloper na Saskiej Kępie - podejście drugie

Lex Deweloper na Saskiej Kępie - podejście drugie

środa, 2.09.2020 8

Deweloper Grupo Lar złożył w Urzędzie Miasta drugi wniosek o wydanie pozwolenia na budowę inwestycji przy ulicy Lizbońskiej. Deweloper po raz pierwszy zwrócił się w tej sprawie do Ratusza już w maju, ale finalnie anulował prośbę. Teraz ponawia próbę, korygując projekt. [...]

Można parkować w niedozwolonych miejscach?!

Można parkować w niedozwolonych miejscach?!

środa, 29.04.2020 66

Jeden z czytelnik naszego serwisu wysłał zawiadomienie do Straży Miejskiej o nieprawidłowo zaparkowanym samochodzie na Saskiej Kępie. Pomimo, że doszło do wykroczenia służby w żaden sposób nie zareagowały na problem. Czy w takim razie możemy bezkarnie parkować samochód, tam gdzie nam wygodnie? [...]

Znamy nowy skład Rady naszego osiedla

Znamy nowy skład Rady naszego osiedla

sobota, 23.06.2018 8

W minioną niedzielę, 17 czerwca, odbyły się wybory do rad osiedli. Znamy nazwiska osób które będą nas reprezentowały w Samorządzie Mieszkańców Saskiej [...]

Zobacz też