22 aktualna temperatura 31 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 13 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 49% pm10 17 μg/m3
poniedziałek, 27 lipca 2020 r. Damian

Zielona Francuska

Ulicę Francuską czekają zmiany. Zniknie beton i kostka na rzecz zieleni. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót.

Ulica Francuska to reprezentacyjna arteria na Saskiej Kępie. Znajduje się tu wiele klimatycznych kamienic. Nie brakuje tu także lokali gastronomicznych. W 2010 roku ulica Francuska przeszła gruntowną przebudowę. Wymieniona wówczas została nawierzchnia, poszerzono chodniki, a także pojawiło się tu nowe oświetlenie. Do pełni szczęścia okolicznym mieszkańcom zabrakło zieleni. Po remoncie ulicy dominował tu jedynie beton i kostka brukowa. Dlatego lokalna społeczność zgłosiła pomysł zazielenienia Francuskiej w budżecie partycypacyjnym. Inicjatywa ta została poparta głosami większości.

Po 10 latach od generalnego remontu, arteria doczeka się wreszcie zazielenienia. Prace obejmą całą ulicę Francuską wraz z placem Przymierza, czyli obszarem do do skrzyżowania z ulicą Meksykańską.

W ramach prac przy poboczu rozebrana zostanie betonowa i wybrukowana powierzchnia jezdni. Chodzi konkretnie o wybrane wysepki i narożniki skrzyżowań. W tych miejscach przewidziane są nowe nasadzenia. Pojawi się tu prawie dziewięć tysięcy krzewów irgi, róży i lilaku, a także byliny. To jednak nie wszystko. Na ulicy Francuskiej powstaną także trzy ogrody deszczowe. Zostaną one zlokalizowane na odcinku od ulicy Walecznych do Zwycięzców, pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Ogród deszczowy to naturalna forma zapewniająca odwodnienie jezdni oraz retencję wody opadowej. Składa z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt. Nadmiar wody po napełnieniu się ogrodu jest odprowadzany do kanalizacji. W ogrodach posadzone zostaną rośliny, które odporne są na nadmiar wilgoci. Pojawi się tu mięta wodna, pięciornik błotny, bodziszek błotny, irys, krwawnica, kosaciec żółty, a także sit rozpierzchły.

Zieleń kosztem miejsc parkingowych

Projekt zazielenienia ulicy Francuskiej wyklucza aktualną organizację ruchu. Zlikwidowane zostaną zatoczki wykorzystywane do tej pory do nielegalnego parkowania. Samochody stwarzały zagrożenie, gdyż ograniczały widoczność pieszych przechodzących na przejściach. Zmiany powyższe dotyczą okolic czterech skrzyżowań, mianowicie z ulicą Meksykańską, Obrońców, Walecznych oraz Berezyńską. Na tym jednak nie koniec. Zniknie także zatoka przeznaczona do parkowania łącznie czterech samochodów. Mowa o tej znajdującej się w pobliżu przystanku Francuska 02 (w kierunku Ronda Waszyngtona). Likwidacji ulegnie również część słupków wygradzających jezdnię od chodnika. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, są to subtelne zmiany w projekcie. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na ulicy Francuskiej.

Na całej długości arterii wyznaczone zostaną łącznie cztery "koperty" dla pojazdów dostarczających towary do znajdujących się tu lokali gastronomicznych. W godzinach 7 - 17 miejsca te będę zarezerwowane wyłącznie dla dostawców. Inicjatywa jest efektem projektu RESOLVE, w ramach, którego Zarząd Dróg Miejskich porozumiał się z restauracjami oraz ich wewnętrznymi firmami.

Prace na Francuskiej ruszą najwcześniej jesienią bieżącego roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót.

Tagi: Ulica Francuska, Ekologia, Zieleń, Remonty Ulic

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Wraca życie nad Wisłą

Wraca życie nad Wisłą

piątek, 10.07.2020 11

Od 4 lipca ponownie możemy się cieszyć z uroków Wisły. Czekają na nas promy, a także animatorzy, którzy ciekawie zaplanują czas wolny wypoczywającym nad rzeką mieszkańcom Warszawy. Tradycyjnie będziemy także mogli wypożyczyć leżak, piłki czy rakietki. [...]

Remont ulicy Saskiej

Remont ulicy Saskiej

środa, 8.07.2020 1

Warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich wyremontują ulice Saską, roboty się w najbliższy poniedziałek 13 lipca. [...]

Bujamy się nad Wisłą

Bujamy się nad Wisłą

sobota, 16.11.2019 7

Dzielnica Wisła rusza z kolejnymi jesienno-zimowymi atrakcjami już w sobotę, 16 listopada. W trzech punktach nad rzeką staną podgrzewane huśtawki. Wystartuje też cykl ekologicznych animacji - warsztaty powtórnego wykorzystania starej odzieży, punkt wymiany ubrań i zbiórka okryć dla potrzebujących. [...]

Zadbajmy o drzewa na Saskiej Kępie

Zadbajmy o drzewa na Saskiej Kępie

wtorek, 15.10.2019 14

Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Południe Urzędu m.st. Warszawy zaprasza mieszkańców do współpracy w realizacji projektu wykonywanego w ramach budżetu partycypacyjnego.. [...]

Zobacz też