11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. Damian

Czy w 2021 roku czeka nas drogowy armagedon?

W 2021 roku rozpocznie się gruntowna przebudowa wiaduktu Trasy Łazienkowskiej po lewej stronie Wisły Natomiast po prawej (na Saskiej Kępie) wzdłuż arterii pojawią się nowe ekrany akustyczne. Przy okazji kosmetycznych prac doczeka się fragment trasy nad ulicą Paryską.

Most i Trasa Łazienkowska to bardzo ważna arteria. Według statystyk Zarządu Dróg Miejskich każdej doby przejeżdża tędy niespełna 125 tysięcy pojazdów. O tym, jak ważny jest dla miasta Most Łazienkowski mogliśmy się przekonać w 2015 roku, po pożarze przeprawy, kiedy to na czas odbudowy była ona wyłączona z ruchu. Skutkowało to dużymi utrudnieniami zwłaszcza na Saskiej Kępie. Kierowcy chcący ominąć remontowaną przeprawę musieli kierować się na sąsiedni Most Poniatowskiego, utykając po drodze w korkach.

Remont Trasy Łazienkowskiej

Podobny los czeka nas w 2021 roku, ponieważ wtedy spodziewać się musimy paraliżu związanego z przebudową wiaduktu Trasy Łazienkowskiej po lewej stronie Wisły. Mowa konkretnie o fragmencie biegnącym nad skrzyżowaniem ulicy Rozbrat, Myśliwieckiej oraz Łazienkowskiej oraz Parkiem Agrykola. Remont może rzutować na sytuację drogową na Pradze Południe. Co prawda, prace będą się odbywać etapowo, tak aby zapewnić kierowcom możliwość przejazdu arterią. Oznacza to, że w pierwszej fazie rozebrany zostanie jeden wiadukt, w miejscu, którego powstanie nowy, a w tym czasie ruch poprowadzony zostanie w obu kierunkach sąsiednią jezdnią.

W drugim etapie, po zakończonej budowie pierwszego wiaduktu, budowniczowie przystąpią do prac nad kolejnym obiektem. Trasa Łazienkowska została oddana do użytku w 1974 roku. Od tamtej pory nie były tu wykonywane gruntowniejsze prace. Wiadukt jest w opłakanym stanie, dlatego jedynym rozwiązaniem jest jego wyburzenie i wybudowanie nowego. Podobnie postąpiono w przypadku kładki ulicy Ostrobramskiej na Przyczółku Grochowskim.

Nowa przeprawa jest już przejezdna od 3 grudnia.

Zgodnie z harmonogramem przebudowa Trasy Łazienkowskiej ma się rozpocząć w 2021 roku i potrwa 29 miesięcy. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił, że przetarg na wykonawcę prac ruszy już 23 grudnia. W ramach przebudowy wzmocniona zostanie konstrukcja, pojawi się nowa nawierzchnia, a także po obu stronach wiaduktu wytyczona zostanie ścieżka rowerowa. Nie zabraknie również pochylni dla osób z niepełnosprawnością. Zrobi się też jaśniej za sprawą nowych ledowych latarni.

Ciszej na Saskiej Kępie

Przebudowa wiaduktu Trasy Łazienkowskiej na Powiślu to nie jedyny punkt na liście miejskich inwestycji. Fragment arterii po prawej stronie Wisły również doczeka się zmian, jednak nie tak prędko. Trwa obecnie przygotowywanie dokumentacji projektowej. W tym przypadku zakres prac będzie jednak węższy, ponieważ w ciągu Alei Stanów Zjednoczonych na odcinku od ulicy Bajońskiej do ulicy Międzynarodowej wybudowane zostaną nowe ekrany akustyczne, a te, które już istnieją będą podwyższone. Okazuje się, że normy dopuszczalnego hałasu zostały w tym miejscu przekroczone, dlatego powyższe prace są konieczne. Na tym odcinku zostanie również wymieniona nawierzchnia. Zadaniem nowej jest zredukowanie hałasu. Autorzy ekspertyzy zalecają także ograniczenie prędkości z 80 km/h do 50 km/h. Przebudowy doczeka się również wiadukt nad ulicą Paryską, jednak dokładny termin prac nie jest jeszcze znany.

Media Expert gorące oferty!

Tagi: Remonty Ulic, Przebudowa, Ekrany, Hałas

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

poniedziałek, 28.12.2020

Zakończyły się trwające od początku jesieni prace na ulicy Francuskiej. Teraz zapanował tu ład, jest więcej zieleni, pojawiły się m.in specjalne ogrody deszczowe, a także wprowadzono korekty w ruchu drogowym. Projekt zmian na ulicy Francuskiej zwyciężył w głosowaniu na realizację inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego 2020. [...]

Nowe inwestycje rowerowe na Saskiej Kępie

Nowe inwestycje rowerowe na Saskiej Kępie

wtorek, 8.12.2020

Rusza budowa nowych ścieżek rowerowych, które połączą Saską Kępę z Gocławiem. Prace toczą się wzdłuż ulicy Saskiej i Egipskiej. [...]

Nowa nawierzchnia ul. Saskiej

Nowa nawierzchnia ul. Saskiej

piątek, 23.10.2020 3

W weekend drogowcy ułożą ostatnią warstwę nawierzchni na remontowanej ul. Saskiej. Prace rozpoczną się w piątek, 23 października, o godz. 22.00 i potrwają do poniedziałkowego poranka. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej powinni liczyć się ze zmianami w ruchu i kursowaniu autobusów. [...]

Zielona Francuska

Zielona Francuska

poniedziałek, 27.07.2020 89

Ulicę Francuską czekają zmiany. Zniknie beton i kostka na rzecz zieleni. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót. [...]

Zobacz też