11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 19 stycznia 2021 r. Damian

Saska Kępa "po przejściach". Za nami ważne zmiany

Ostatnie miesiące odmieniły wizualnie Saską Kępę. Dobiega końca modernizacja ulicy Saskiej i Międzynarodowej, gdzie poza pracami drogowymi trwa także nasadzanie nowej roślinności.

W lipcu 2020 roku rozpoczął się remont ulicy Saskiej. Prace toczyły się na odcinku od Alei Waszyngtona do ulicy Zwycięzców. Wymieniona została nawierzchnia wraz z podbudową, a teraz w ostatnim etapie prac kładziona jest po obu stronach kostka brukowa na chodnikach. Nie zapomniano również o zieleni. Spacerujący ulicą Saską mogą już podziwiać nowe krzewy, a także jesiony amerykańskie, które sięgają wysokości ponad czterech metrów. Docelowo posadzonych zostanie tu 18 drzewek tego gatunku, a liczba wszystkich roślin wzrośnie tu aż do ośmiu tysięcy. W planach jest posadzenie między innymi ligustra pospolitego, liliowca, pęcherznicy kalinolistnej oraz wywodzącego się z Japonii krzewu zwanego berberysem Thunberga.

Zmiany dzięki mieszkańcom

O miejscu nasadzeń nowej roślinności na ulicy Saskiej decydowali mieszkańcy. Zaproponowali dokładne lokalizacje dla krzewów, drzew oraz trawników. Pojawią się one wzdłuż chodnika, a także w miejscach, gdzie do tej pory kostki i betonu było za dużo.

Mowa tu głównie o narożnikach skrzyżowań czy przy wjazdach na posesje budynków mieszkalnych. Podobne zmiany zaszły na ulicy Francuskiej, gdzie nadmiar asfaltu został stłumiony liczbą dziewięciu tysięcy krzewów irgi, róży oraz lilaku.

Więcej ładu na Międzynarodowej

Największą zmorą ulicy Międzynarodowej były parkujące nielegalnie samochody. Zatoki, które "służyły" sprytnym kierowcom zostały rozebrane, a betonową pustkę wypełni docelowo zieleń. Przy sześciu narożnikach prowadzących na posesje posadzona zostanie roślinność. Poza zmianami estetycznymi ulica Międzynarodowa doczekała się nowych krawężników, a obok nich pojawiły się specjalne barierki. Ich zadaniem jest chronienie posadzonej zieleni przed zawracającymi samochodami. Zaporę dla aut stanowią również nowe słupki. Mają one na celu zapobiec wjazdu samochodom na chodnik.

Zmiany na Francuskiej

Wraz z końcem 2020 roku sfianlizowane zostały także prace na ulicy [Ulica=Ulica Francuska]Francuskiej[/Francuska]. Były one zwieńczeniem gruntownej modernizacji przeprowadzonej 10 lat temu. Prace polegały między innymi na posadzeniu zieleni wzdłuż jezdni i chodników, tak aby dominujący dotąd beton w miarę możliwości zastąpić nową roślinnością. Poza tym skupione się również na poprawie bezpieczeństwa pieszych, a to było narażone przez nielegalnie parkujących kierowców w strefach do tego nieprzeznaczonych. Samochody często ograniczały widoczność przechodniów poruszających się na przejściach. Zatoki, gdzie parkowane były wbrew przepisom auta zostały wreszcie zlikwidowane. Zniknęło również wiele słupków wygradzających, a do tego dla porządku zdemontowano kilka znaków drogowych. Poza tym rozszerzono działanie projektu Resolve, którego celem było m.in wygospodarowanie przestrzeni chodniku na rzecz ogródków lokali gastronomicznych. Nowością jest współpraca Zarządu Dróg Miejskich z restauracjami oraz lokalnymi firmami dostawczymi. Dzięki temu na czterech zatokach przy ulicy Francuskiej mogą parkować pojazdy dostarczające produkty do lokali gastronomicznych.

Tagi: Ulica Francuska, Ulica Międzynarodowa, Ulica Saska, Zmiany, Rok 2020

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

poniedziałek, 28.12.2020

Zakończyły się trwające od początku jesieni prace na ulicy Francuskiej. Teraz zapanował tu ład, jest więcej zieleni, pojawiły się m.in specjalne ogrody deszczowe, a także wprowadzono korekty w ruchu drogowym. Projekt zmian na ulicy Francuskiej zwyciężył w głosowaniu na realizację inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego 2020. [...]

Nowe inwestycje rowerowe na Saskiej Kępie

Nowe inwestycje rowerowe na Saskiej Kępie

wtorek, 8.12.2020

Rusza budowa nowych ścieżek rowerowych, które połączą Saską Kępę z Gocławiem. Prace toczą się wzdłuż ulicy Saskiej i Egipskiej. [...]

Nowa nawierzchnia ul. Saskiej

Nowa nawierzchnia ul. Saskiej

piątek, 23.10.2020 3

W weekend drogowcy ułożą ostatnią warstwę nawierzchni na remontowanej ul. Saskiej. Prace rozpoczną się w piątek, 23 października, o godz. 22.00 i potrwają do poniedziałkowego poranka. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej powinni liczyć się ze zmianami w ruchu i kursowaniu autobusów. [...]

Przedłużający się remont chodnika na wiadukcie ulicy Saskiej

Przedłużający się remont chodnika na wiadukcie ulicy Saskiej

sobota, 19.09.2020 12

23 czerwca rozpoczął się remont chodników na wiadukcie ulicy Saskiej biegnącym nad aleją Stanów Zjednoczonych. Prace miały potrwać do końca sierpnia. Jednak, jak donosi nasza czytelniczka remont jeszcze się nie skończył, a roboty utkwiły w martwym punkcie. [...]

Zobacz też