"Wnosimy o pilne uchwalenie planu zagospodarowania dla ogrodów działkowych w rejonie Waszyngtona i Kinowej" – taki apel w ubiegłym roku podpisali i skierowali działkowcy wraz ze społecznikami do stołecznego ratusza.
Nie była to pierwsza interwencja mieszkańców w sprawie ogródków. Z pozoru prosta prośba o zatwierdzenie zieleni, w praktyce oznaczała blisko półtorej dekady starań o rozstrzygnięcie losów ogródków działkowych.
Dokument złożony w stołecznym ratuszu podpisały władze czterech ogrodów (Energetyk-Górnik-Nauczyciel, Kinowa, Kolejarz i 25-lecia), siedem organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie „Wiatrak”, Miłośnicy Krajobrazu – Stowarzyszenie Właścicieli Lokali, „Ogród Warszawa” Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie „ŁADna Kępa”, Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla „Międzynarodowa” i Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa) oraz trzy samorządy mieszkańców (Grochów-Kinowa, Kamionek i Saska Kępa). Nie zabrakło również w tej sprawie interwencji i poparcia burmistrza Pragi—Południe, Tomasza Kucharskiego.
Apel do władz dotyczył jednego z największych terenów zielonych na Pradze-Południe, a nawet w Warszawie. To ponad 50-hektarowy obszar pomiędzy al. Waszyngtona, ul. Kinową, al. Stanów Zjednoczonych i Kanałem Wystawowym. Na tym terenie mieści się kilka rodzinnych ogrodów działkowych: Energetyk-Górnik-Nauczyciel, Waszyngtona, Kolejarz, Kinowa, 25-lecia PRL.
W dniu 27.09.2018 roku Rada m.st. Warszawy głosami: 57 „za” i zero „przeciw”, przyjęła projekt jednogłośnie. Obszar, o którym mowa zostaje przeznaczony na ogrody działkowe wraz z infrastrukturą ogrodową. Z wyjątkiem dwóch miejsc: pasa szerokiego na 11 m wzdłuż al. Waszyngtona oraz wzdłuż Kinowej, mniej więcej do skrzyżowania z ul. Walewską, oraz północno-zachodniego narożnika ogrodów, przy al. Waszyngtona, gdzie powstanie kwadratowy plac o boku 42 m., który będzie mógł posłużyć za plenerowe miejsce aktywności: siłownie, ścieżki zdrowia, place zabaw dla dzieci. Zostały również wytyczone przez urbanistów dwie aleje pieszo-rowerowe przecinające teren ogrodów mniej więcej na osi ulic Walecznej-Walewskiej oraz prostopadły szlak dochodzący do planowanego placu przy al. Waszyngtona.
Dodatkowo podjęto decyzje dotyczące przypominającego dworek domu działkowca z lat 50., w którym znajduje się siedziba zarządu jednego z ogródków. Budynek został w ub.r. wpisany do ewidencji zabytków.
Cień niepewności co do ogródków został zażegnany, wobec czego lokalna społeczność może odetchnąć z ulgą i pogratulować sobie tego zwycięstwa.