11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Aleja Jerzego Waszyngtona

W 1928 roku, w miejscu dawnej polnej Czerwonej Drogi, wytyczono nową ulicę – początkowo na odcinku od Saskiej, później od Skrzyżowania z al. Poniatowskiego w kierunku Grochowa. Po wydłużeniu alei do 2430 metrów stała się ona w 1939 roku trzecią co do długości arterią stolicy (zaraz po Marszałkowskiej i al. Niepodległości).

Aleja biegnie od ronda Wiatraczna do ronda Waszyngtona, przecinając od północy – Międzynarodową, od południa – Galijską, Lipską, Berezyńską, Saską, Niekłańską, Międzynarodową, przebiegając następnie mostem nad Kanałem Wystawowym i przecinając dalej od północy – Kinową, Międzyborską, Grenadierów, Siennicką, Modrzewiową, od południa – Kinową, Międzyborską, Grenadierów i Józefa Garibaldiego, aby na koniec wpaść w rondo Wiatraczna i tam zakończyć swój bieg.
Aleja jest poświęcona pamięci Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Historia

"...Zanieczyszczone i wilgotne tereny, otaczające park Paderewskiego (Skaryszewski), parowały w upalne dni, rzucając w przestrzeń chorobotwórcze miazmaty. W przedwieczornej porze letniej można tu ujrzeć przy ziemi mgławe opary - to mokradła oddychają zarazą..." - pisali, lekko dramatyzując kronikarze tej dzielnicy i ostrzegali: "...Nie należało posuwać się dalej - Czerwona Droga nie była oświetlona i zapuszczać się w te strony w porze wieczornej byłoby lekkomyślnością nie do darowania, gdyż męty społeczne dawały tu często znać o sobie...".

Poprzedniczką Alei J. Waszyngtona była kręta Czerwona Droga usypana w 1914 roku z gruzu rozbieranych wówczas carskich fortów Twierdzy Warszawa. Ulica miała dla zaborcy znaczenie strategiczne, gdyż łączyła świeżo wzniesiony Trzeci Most (Poniatowskiego) z Traktem Brzeskim (najkrótszym szlakiem na wschód Rosji).

Aleja Waszyngtona – w swoim obecnym kształcie i o prostym przebiegu – powstawała w latach 1928-38. 16 sierpnia 1938 roku na aleję wyjechał pierwszy miejski autobus o oznaczeniu trasy "K"; niedługo później uruchomiono także linię tramwajową. W 1950 roku doszło do gruntownej przebudowy alei – dwukrotnego poszerzenia, przebudowy torów oraz zmiany nawierzchni. Niespełna dekadę później rozpoczęto budowę osiedla „Kinowa”, między ulicami Kinową i Grenadierów, zakończoną w 1966 roku. W 1967 roku w Alei Waszyngtona odsłonięto pamiątkowy głaz poświęcony 21. Warszawskiemu Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy” który w czasie kampanii wrześniowej utworzył w tym miejscu niezdobytą redutę.

Infrastruktura

Aleja Jerzego Waszyngtona to szeroka ulica z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku; przebiegają przez nią trasy komunikacji miejskiej (tramwaje: 9, 24, 25, 77; autobusy: 102, 111, 123, 147, 158, 507, 509, 521, N02, N22, N24, N72). Na prawie całej długości zakazany jest skręt w lewo za wyjątkiem Grenadierów w kierunku ronda Wiatraczna oraz Międzyborską w kierunku ronda Waszyngtona. Na krótkim odcinku wytyczono ścieżkę rowerową. Całkowita długość alei wynosi 2250 metrów.
Zakres numerów: 1-142.

Ciekawostki

  • To jedyna ulica w Warszawie z torami tramwajowymi rozmieszczonymi po obu stronach ulicy poza jezdnią (po jednym torze). Na odcinkach od ronda Waszyngtona do Międzynarodowej oraz od Kinowej do Międzyborskiej, poza torami tramwajowymi w kierunku ronda Wiatraczna, znajduje się równoległa jednokierunkowa jezdnia dla ruchu lokalnego.
  • W 2005 roku słowo "ulica" zostało zmienione na "aleja
  • 9 listopada 2009 roku około godziny 17.00 nieznany sprawca ostrzelał dwa tramwaje i autobusy jadące Aleją Waszyngtona
  • Po al. Waszyngtona od 1958 roku kursuje po niemalże niezmienionej trasie autobus łączący Wawer z Ochotą: w latach 1958-1993 nosił oznaczenie C, a od 1993 roku 521.


Otoczenie

Po północnej stronie alei znajduje się Park Skaryszewski, zaś po stronie kanałku biegnącego do Kinowej – największe w Warszawie ogródki działkowe.

Najważniejsze obiekty

Nr 2b – 13-piętrowy wieżowiec wybudowany w latach 1962-63 według projektu Marka Leykama . Najwyższy ówcześnie budynek prawobrzeżnej Warszawy.

Nr 33 – Spółdzielnia "Osiedle Młodych" oddała do użytku potężny 12-piętrowy blok z 309 lokalami mieszkalnymi.

al. Waszyngtona 52/80 – Ogród Działkowy "Waszyngtona" Polskiego Związku Działkowców

al. Waszyngtona 69/71 – Polski Komitet Pomocy Społecznej

Park Skaryszewski

Kamionkowskie Błonia Elekcyjne

Ulica na mapie