3 aktualna temperatura 11 °C
ciśnienie 1020 hPa pm2.5 2 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 72% pm10 3 μg/m3
poniedziałek, 12 lutego 2018 r. Paulina

Ważne informacje dla właścicieli czworonogów!

Zapadła decyzja miejskich radnych dotycząca zmiany w wyprowadzaniu psów na smyczy. Co powinni wiedzieć właściciele swoich pupilów?

W ubiegły czwartek Rada Warszawy zajęła się nowym regulaminem, który dotyczył utrzymywania czystości oraz porządku na terenie naszej stolicy. Zmiany te głównie związane są z nowymi zasadami zbiórki odpadów, jednak jak się okazuje to nie wszystko. Otóż jeden zapis dotyczy również psów a dokładniej sposobu wyprowadzania ich na smyczy.

Do tej pory właściciele czworonogów mogli pozwolić swoim pupilom na trochę swobody bez smyczy „jedynie w miejscach mało uczęszczanych”. Jednak definicja ta jest dość mało precyzyjna i może być różnie interpretowana. Często właściciele psów karani byli mandatami bądź pouczeniami przez Straż Miejską za spuszczanie ich ze smyczy w nieodpowiednich miejscach.

Nowoprzyjęte przepisy dopuszczają zwolnienie pupila ze smyczy, wtedy gdy „pies jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela lub opiekuna oraz pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna kontroli nad jego zachowaniem mającej na uwadze bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego”.

Pani Monika Niżniak – rzeczniczka Straży Miejskiej – wyjaśnia, że te nowe zmiany będą niezwykle pomocne, ponieważ jak określiła, przepis ten jest odpowiednio „doprecyzowany”. Przede wszystkim ma zachęcić on właścicieli do chipowania swoich zwierząt. Dzięki temu, kiedy ucieknie bądź zwyczajnie się zgubi, nie trafi do schroniska, tylko od razu do właściciela. Zachęca się także do odpowiedniego znakowania obroży. Może to być napis z danymi właściciela bądź też numer telefonu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż psów bez smyczy nie należy puszczać w miejscach, gdzie jest dużo spacerowiczów, w parkach lub w pobliżu bloków. Psy, które zaliczają się do „ras agresywnych”, muszą mieć założony kaganiec. Za wypuszczenie psa bez smyczy, właścicielowi może grozić mandat nawet do 500 zł.

Tagi: Psy, Spacery, Prawo, Smycz

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Można parkować w niedozwolonych miejscach?!

Można parkować w niedozwolonych miejscach?!

środa, 29.04.2020 66

Jeden z czytelnik naszego serwisu wysłał zawiadomienie do Straży Miejskiej o nieprawidłowo zaparkowanym samochodzie na Saskiej Kępie. Pomimo, że doszło do wykroczenia służby w żaden sposób nie zareagowały na problem. Czy w takim razie możemy bezkarnie parkować samochód, tam gdzie nam wygodnie? [...]

Na poligonie nowoczesności - spacer po Kępie

Na poligonie nowoczesności - spacer po Kępie

piątek, 16.06.2017 48

"Na poligonie nowoczesności" to pierwszy z cykl 3 spacerów architektonicznych po Saskiej Kępie, które poprowadzi varsavianista i architekt Grzegorz Mika... [...]

Butem po Wawie...

Butem po Wawie...

poniedziałek, 6.03.2017 29

W najbliższy weekend zapraszamy na dwa spacery po naszej okolicy... [...]

Kolejny przypadek zatrucia psa!

Kolejny przypadek zatrucia psa!

poniedziałek, 9.05.2016 120

W piątkowe popołudnie na facebookowej grupie Psie Spacery WARSZAWA pojawił się wpis o otruciu psa. Całą sytuację opisała Maria, mieszkanka Saskiej Kępy. [...]

Zobacz też