11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 11 lutego 2018 r. Paulina

Nadwiślańska ścieżka zostanie w tym roku przedłużona!

Po prawej stronie Wisły, tuż przy jej brzegu, można się przejść dziką dróżką schowaną pośród otaczającej ją zieleni. W tym roku zostanie ona przedłużona i przeprowadzona aż na Gocław. Będzie to zatem najdłuższa trasa rowerowo-spacerowa wśród drzew w Warszawie!

Ścieżka nad Wisłą powstała w 2011 roku i od razu podbiła serca Warszawiaków. Ciągnie się ona przez malowniczy las łęgowy, wzdłuż brzegu rzeki. To właśnie dzięki niej rozpoczęła się moda „na Wisłę”. Wcześniej można było tam spotkać gęste krzaki, stertę przewalających się śmieci oraz pojedynczych wędkarzy. Powstanie ścieżki sprawiło, że pojawili się na niej rowerzyści, spacerowicze oraz biegacze, hałdy odpadów zniknęły, gdyż teren ten zaczął być systematycznie sprzątany. Z czasem w pobliżu pojawiły się także plaże, boiska, siłownie oraz place zabaw.

Dróżka została przedłużona w 2016 roku, dzięki przystosowaniu do pieszych kładki technicznej elektrociepłowni Żerań. Tym samym doszło do połączenia szlaku ze ścieżką na koronie wału na warszawskiej Białołęce. To rozwiązanie sprawiło, że można dotrzeć z Saskiej Kępy aż do Jabłonnej bez użycia samochodu!

Niestety w drugim kierunku nie było to możliwe. Nadwiślańska trasa urywała się tuż pod Mostem Łazienkowskim. Jednak niebawem ma to ulec zmianie, gdyż Zarząd Zieleni ogłosił właśnie przetarg na jej przedłużenie aż o 3 kilometry – prawie do Mostu Siekierkowskiego, na wysokości ulicy Fieldorfa na Gocławiu.

Ścieżka ma wyglądać tak samo, jak ta już istniejąca. Jej nawierzchnia o szerokości od 2,5 do nawet 4 metrów będzie mineralna. Wzięto pod uwagę fakt, iż to teren zalewowy, dlatego też trasa ta ma być odpowiednio przystosowana na okresowe wezbrania rzeki. Pod niektórymi zagłębieniami dobudowane będą kładki z balustradami. Droga ma być tak poprowadzona, by żadne drzewo nie zostało wycięte.

Oferty przetargu można składać do połowy lutego. Wykonawca tego projektu na wybudowanie i przygotowanie trasy będzie miał 150 dni, czyli najprawdopodobniej powstanie ona już w drugiej połowie tego roku.

Tagi: Ścieżka Rowerowa, Gocław, Przetarg

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Nowe inwestycje rowerowe na Saskiej Kępie

Nowe inwestycje rowerowe na Saskiej Kępie

wtorek, 8.12.2020

Rusza budowa nowych ścieżek rowerowych, które połączą Saską Kępę z Gocławiem. Prace toczą się wzdłuż ulicy Saskiej i Egipskiej. [...]

Nadwiślańska ścieżka rekreacyjna przedłużona

Nadwiślańska ścieżka rekreacyjna przedłużona

środa, 17.10.2018 95

Warszawiacy mogą już korzystać z kolejnego odcinka ścieżki rekreacyjnej na prawym brzegu Wisły. Nowa, trzykilometrowa nawierzchnia rozpoczyna się przy moście Łazienkowskim i biegnie w stronę miejskiej plaży w Wawrze. [...]

Tramwaj na Gocław a reprywatyzacja. Co ukrywa Ratusz?

Tramwaj na Gocław a reprywatyzacja. Co ukrywa Ratusz?

środa, 27.09.2017 96

Władze miasta już prawie przekonały mieszkańców, że zabezpieczyły teren, po którym pojechać ma „Tramwaj na Gocław”, jednak ostatnio wypłynęły nowe fakty. Nie tylko okazało się, że nadal toczą się postępowania ws. roszczeń „dekretowych” do ogródków działkowych nad Kanałem Wystawowym, ale na dodatek część trasy po której jechać ma tramwaj już w 2011 trafiła w prywatne ręce. [...]

Protest mieszkańców przeciwko tramwajowi na Gocław przez działki

Protest mieszkańców przeciwko tramwajowi na Gocław przez działki

środa, 26.04.2017 56

Od samego początku „Tramwaj na Gocław” budzi wiele emocji wśród mieszkańców nie tylko Saskiej Kępy, ale również i całej Pragi Południe. Inwestycja ta ma pochłonąć blisko 300 milionów złotych, ale czy rzeczywiście przyniesie pożądany efekt? [...]

Zobacz też