11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 19 lutego 2018 r. Paulina

Powstała mapa miejskich kopciuchów!

Problem smogu jest znany mieszkańcom nie od dziś, dlatego też stowarzyszenie „Miasto Jest Nasze” wraz z pozostałymi ruchami społecznymi przygotowało specjalną mapę tzw. ‘’miejskich kopciuchów’’. Prezentuje ona miejsca, w których używane są jeszcze piece najniższej klasy. Wykorzystywane są one do ogrzewania budynków będących stołeczną własnością. Która dzielnica ma ich najwięcej?

Co chwila słyszymy informację o wysokim poziomie smogu, który osiadł nad Warszawą. Truje on miliony mieszkańców. Urzędnicy z Ratusza zapewniają nas, że powietrze nad naszą stolicą z dnia na dzień ulega poprawie. Czy aby na pewno? Jak to jest możliwe skoro jeszcze w wielu budynkach, używa się starych, najniższej klasy pieców na węgiel, dzięki którym do powietrza dostają się trujące pyły, opary oraz związki rakotwórcze, zwiększając przy tym poziom smogu i zanieczyszczenia powietrza.

Mapa „miejskich kopciuchów” powstała dzięki zaangażowaniu osób z lokalnych ruchów i stowarzyszeń. Dane o piecach otrzymali oni, dzięki zapytaniom wysyłanym do urzędów poszczególnych dzielnic, a dokładniej z oddziałów Zakładów Gospodarki Nieruchomościami. Okazało się, że 1934 warszawskich lokali nie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej i wciąż ogrzewane są węglem. Wpływ „miejskich kopciuchów” jest niezwykle niebezpieczny, szczególnie dla dzieci. Jak pokazały ujawnione dane, wiele budynków z piecami na węgiel zlokalizowanych jest w okolicy żłobków, przedszkoli, a także szkół. Zamiast te piece wymieniać, stołeczny Ratusz montuje w nich oczyszczacze powietrza. Na nic się one jednak nie zdają, gdyż obok nich, piece te emitują szkodliwe zanieczyszczenia.

Wolne od „miejskich kopciuchów” są jedynie Ursynów, Żoliborz oraz Bielany. Najgorzej sytuacja wygląda na naszym prawym brzegu Wisły. Nie tylko zatrważająca ich ilość znajduje się na Pradze Południe, ale również w Wawrze i Rembertowie. Na naszej Saskiej Kępie większość budynków, które używa tych pieców to właśnie przedszkola.

Na stronie smog.miastojestnasze.org udostępniona jest specjalna petycja. Podpisując ją mamy większe szanse na wymianę kopciuchów w danym budynku. Zadbajmy o jakość powietrza i chrońmy dzieci przed niekorzystnym wpływem tych „kopciuchowych” zanieczyszczeń!

Mapa kopciuchów na Pradze Południe

Pełna mapa warszawskich kopciuchów znajduje się na stronie smog.miastojestnasze.org

Tagi: Smog, Zanieczyszczenie, Piece

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Kolejna pula ekodotacji dla mieszkańców Warszawy!

Kolejna pula ekodotacji dla mieszkańców Warszawy!

sobota, 15.09.2018 5

Dobre wieści ze świata ekologicznej stolicy! Od września mieszkańcy Warszawy mogą ponownie składać wnioski o dofinansowanie likwidacji starego pieca bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. [...]

Jak polskie miasta walczą ze smogiem?

Jak polskie miasta walczą ze smogiem?

czwartek, 4.01.2018 20

Wraz z nadejściem okresu grzewczego powraca dyskusja nad tym, jak rozwiązać problem smogu w Polsce. Szacuje się, że tylko w polskich miastach i aglomeracjach powyżej 100 tys. mieszkańców w 2014 r. na skutek obecności w powietrzu pyłu PM2,5 przedwcześnie zmarło 18,6 tys. osób. [...]

Mierzymy jakość powietrza na Saskiej Kępie!

Mierzymy jakość powietrza na Saskiej Kępie!

środa, 6.12.2017 352

To mgła czy smog? Teraz już nie musisz się nad tym zastanawiać, możesz to po prostu sprawdzić na naszej stronie! [...]

Zobacz też