11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 11 marca 2019 r. Małgorzata

Klubokawiarnie z podziałem na ciche i głośne jeszcze w tym sezonie nad Wisłą

Sezon wiosenno-letni nad Wisłą zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku klubokawiarnie wzdłuż bulwarów przyciągną tłumy. W tym sezonie czekają nas jednak pewne zmiany.

Zakaz picia alkoholu nad Wisłą w tym sezonie nie wróci

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie w marcu zeszłego roku, wprowadziła zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych w całej Polsce. Samorządy dostały jednak przyzwolenie na wyznaczenie stref, w których zakaz ten nie będzie obowiązywał. Rada Warszawy za obszar z odstępstwem od prohibicji uznała odcinek bulwarów wiślanych ciągnący się od Portu Czerniakowskiego aż po plażę żoliborską a także plażę Poniatówkę po praskiej stronie Wisły. Sytuacja zaniepokoiła mieszkańców pobliskich terenów, głównie Powiśla, którzy już wcześniej skarżyli się na hałas i nocne imprezy. Zdaniem mieszkańców sytuację mogłoby poprawić przywrócenie zakazu spożywania alkoholu nad Wisłą. Tak się jednak nie stanie. Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni, odpowiedzialna za bulwary zapowiedziała, że tego lata zakaz nie wróci. Jednocześnie przedstawiła mieszkańcom i właścicielom nadwiślańskich klubów nowe rozwiązanie.

Klubokawiarnie na nowych zasadach

Decyzją miasta, na prawo od mostu Poniatowskiego powstanie sześć klubokawiarni. Nie we wszystkich jednak (tak jak miało to miejsce do tej pory) będzie można urządzać imprezy z głośną muzyką. Przestrzeń wzdłuż bulwarów ma być od tego sezonu podzielona na miejsca ciche i głośne. Ten ostatni typ lokalu ma znajdować się w miejscu Hocków Klocków, tam możliwa będzie organizacja imprezy z dużym nagłośnieniem. Dalej jednak czekają nas zmiany – mają powstać trzy lokale ciche, czyli takie, które będą oferowały np. samą gastronomię. Podobnie, lokal cichy ma powstać w miejscu dawnego Pomostu 511 i Cudu nad Wisłą. Lokal głośny natomiast powstanie bliżej Płyty Desantu. Na poszczególne działki zostaną rozpisane konkursy, a czas dzierżawy będzie (tak samo jak dotychczas) wynosił trzy lata.

Plany nowych inicjatyw

W tym sezonie przestrzeń nad Wisłą zmieni się jeszcze bardziej. Zmiany czekają wspomnianą już wcześniej Płytę Desantu. To właśnie tam, na nie do końca zagospodarowanej przestrzeni, miasto chce stworzyć miejsce pod działania niekomercyjne, którymi zarządzać będą kulturalne organizacje i fundacje. Również na działce przy Syrence, na której lada chwila zakończy się remont, zaistnieje możliwość dzierżawy. Zgodnie z zapowiedziami Justyny Glusman będzie tam mogła powstać cicha klubokawiarnia, bądź kawiarnia bez koncesji. A czego możemy spodziewać się na reszcie przestrzeni pomiędzy mostem Świętokrzyskim a Poniatowskiego? Będzie tam można odwiedzić różnego rodzaju festiwale, food trucki czy targi.

Sezon testowy

Jak podkreśla miasto, najbliższy sezon ma być testowy. Przyszłość rozwiązania zakładającego podział na lokale głośne i ciche zależy od tego, jak sprawdzi się ono w tym roku. Ponadto, na bulwarach zainstalowanych zostanie więcej kamer, zwiększy się też ilość patroli straży miejskiej, teren będzie dodatkowo doświetlony. Z kolei za porządek na terenie klubokawiarni, ale też w okolicy lokalu, będą odpowiadać dzierżawcy. Niestety jak na razie, zaproponowane rozwiązanie nie przypadło do gustu żadnej ze stron – ani mieszkańcom, ani właścicielom dawnych klubokawiarni.

Tagi: Wisła, Alkohol Nad Wisłą, Kluby, Kawiarnie

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

piątek, 18.09.2020 6

W sobotę, 19 września, miliony wolontariuszy w 180 krajach na całym świecie będą mieć ten sam cel: przeciwdziałać globalnej epidemii odpadów i mniej zanieczyszczać Ziemię. Dzielnica Wisła w ramach akcji World Cleanup Day zaprasza do wspólnego sprzątania nadwiślańskich plaż. [...]

Wraca życie nad Wisłą

Wraca życie nad Wisłą

piątek, 10.07.2020 11

Od 4 lipca ponownie możemy się cieszyć z uroków Wisły. Czekają na nas promy, a także animatorzy, którzy ciekawie zaplanują czas wolny wypoczywającym nad rzeką mieszkańcom Warszawy. Tradycyjnie będziemy także mogli wypożyczyć leżak, piłki czy rakietki. [...]

Wróciły rejsy po Wiśle

Wróciły rejsy po Wiśle

środa, 8.07.2020 9

Od 4 lipca ponownie możemy wypłynąć w rejs promami po Wiśle. Statki będą kursować do końca września. [...]

Zobacz też