11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 18 września 2020 r. Informacja prasowa

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

W sobotę, 19 września, miliony wolontariuszy w 180 krajach na całym świecie będą mieć ten sam cel: przeciwdziałać globalnej epidemii odpadów i mniej zanieczyszczać Ziemię. Dzielnica Wisła w ramach akcji World Cleanup Day zaprasza do wspólnego sprzątania nadwiślańskich plaż.

Plaża Poniatówka, Saska, ZOO/Rusałka, Romantyczna, Białołęka, Żoliborz oraz Młociny – to właśnie w tych miejscach w sobotę, 19 września, o godzinie 16.00 rozpocznie się wspólna zbiórka odpadów. To już trzecia taka akcja w warszawskiej kampanii, która przypomina o zachowaniu czystości na brzegach rzeki. Na uczestników będą czekały niezbędne akcesoria,: rękawiczki, worki na śmieci oraz środki ochrony osobistej (maseczki oraz płyny do dezynfekcji). Dodatkowo, tak jak ostatnim razem, w planie są niespodzianki – prezenty dla osób, które zbiorą chociaż jeden pełen worek odpadów: plakaty Dzielnicy Wisła oraz wiślane bandamki. W sierpniowej akcji z pięciu plaż w kilka godzin udało się uzbierać 160 worków - łącznie 200 kg porzuconego szkła, 240 kg metali i tworzyw sztucznych oraz 300 kg zmieszanych odpadów.

Tym razem do akcji włączą się artyści znani ze świata muzyki i telewizji, m.in. Bovska, Antek Smykiewicz czy twórcy Projekt Warszawiak. Pełna lista nazwisk zostanie ujawniona w piątek, w poście na wydarzeniu Światowy Dzień Sprzątania. Podczas sprzątania pomiędzy plażami przepłynie łódka, z której będzie rozbrzmiewać hymn Dzielnicy Wisła.

Ostatni weekend Punktu Edukacji Ekologicznej

Kolejny rok Warszawa w kampanii Dzielnicy Wisła przypomina o ekologicznych nawykach. Zbliża się ostatni weekend wydarzeń w Punkcie Edukacji Ekologicznej, który w piątki, soboty i niedziele przy bulwarze Karskiego oferował różnorodne warsztaty oraz spotkania w duchu „zero waste”. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele organizacji, takich jak WWF Polska czy Fundacja Czyste Powietrze.

W programie animacji na 18-20 września są warsztaty organizowane wspólnie z Fashion Revolution, gdzie uczestnicy będą dawać ubraniom drugie życie. Odwiedzający punkt w godz. 16.00-20.00 mogą też spróbować przetwarzania plastikowych nakrętek na przedmioty użytkowe i nauczyć się tworzyć lampiony ze szklanych słoików.

Dbamy o brzegi Wisły

Nadwiślańskie plaże w letnim sezonie sprząta codziennie służba brzegowa. Do godziny 9.00 rano oprócz zwykłych śmieci z newralgicznych miejsc wygrabiane są także pety, kapsle, szkło, itp. Służby zmywają też nieczystości z ławek i trapów. Aby mniej śmieci trafiało na brzeg, nad rzeką stoi 127 stalowych koszy, 40 wiklinowych, 53 beczek 200 l, które są codziennie opróżniane.

Zbiórki odpadów na nadwiślańskich plażach oraz Punkt Edukacji Ekologicznej są zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła.

Tagi: Wisła, Plaża, Most Poniatowskiego, Sprzątanie, Ekologia

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Fotoradary na moście Poniatowskiego już wiosną?

Fotoradary na moście Poniatowskiego już wiosną?

niedziela, 13.12.2020

W przetargu na montaż fotoradarów na moście Poniatowskiego wzięła udział tylko jedna firma. Jej oferta jest już rozpatrywana przez stołeczny ratusz. [...]

Już są fotoradary na Moście Poniatowskiego

Już są fotoradary na Moście Poniatowskiego

czwartek, 24.09.2020

Dziś rano rozpoczął się montaż fotoradarów na Moście Poniatowskiego. Póki co, trwają testy tych urządzeń. [...]

Zmiana planów dotycząca remontu Mostu Poniatowskiego

Zmiana planów dotycząca remontu Mostu Poniatowskiego

poniedziałek, 7.09.2020 50

Najstarsza stołeczna przeprawa drogowa miała przejść kapitalną przebudowę. Ograniczony budżet Urzędu Miasta wymusza zmianę strategii. Z tego powodu Most Poniatowskiego doczeka się remontu, ale będzie on prowadzony etapami. Pojawią się m.in windy, fotoradary, o ścieżce dla rowerów można jednak zapomnieć. [...]

Zobacz też