41 aktualna temperatura 13 °C
ciśnienie 1013 hPa pm2.5 25 μg/m3
Dobre powietrze. wilgotność 90% pm10 35 μg/m3
piątek, 10 lipca 2020 r. Damian

Wraca życie nad Wisłą

Od 4 lipca ponownie możemy się cieszyć z uroków Wisły. Czekają na nas promy, a także animatorzy, którzy ciekawie zaplanują czas wolny wypoczywającym nad rzeką mieszkańcom Warszawy. Tradycyjnie będziemy także mogli wypożyczyć leżak, piłki czy rakietki.

Od kilkunastu dni trwają wakacje. To idealny moment na integrację z naturą, nawet w Warszawie. Każdego roku na wszystkich mieszkańców stolicy czekają liczne atrakcje nad Wisłą. Nie inaczej jest w 2020.

Od 4 lipca po Wiśle pływają promy, dzięki, którym możemy bezpłatnie przepłynąć z jednego brzegu na drugi. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Od 18 lipca (sobota) będzie możliwość wypożyczenia leżaków w trzech punktach nad Wisłą, mianowicie na plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim, na wysokości ulicy Zwycięzców), Żoliborz (naprzeciwko Cytadeli) oraz na słynnej Poniatówce.

Te otwarte będą w tygodniu od godziny 12.00, natomiast w weekendy od godziny 10.00 i czynne będą aż do zachodu słońca. Jednak nie tylko leżaki będzie można stamtąd wypożyczyć. Do dyspozycji mieszkańców będą także piłki oraz rakietki. W związku z wciąż utrzymującą się pandemią koronawirusa, przed wypożyczeniem sprzętu sportowo - rekreacyjnego, konieczne będzie zdezynfekowanie rąk. Ponadto leżaki, piłki oraz rakietki po zwrocie będą każdorazowo odkażane przez stołecznych plażowych.

Wypoczynek z ekologią

Na nadwiślańskich plażach będzie można spotkać ekoedukatorów, których główną rolą będzie przypominanie mieszkańcom stolicy o zachowaniu czystości nad Wisłą. Przekażą także wytyczne sanitarne związane z trwającą pandemią. Na słowach jednak się nie skończy. Animatorzy rozdadzą plażowiczom worki na śmieci, aby nie dopuścić do zaśmiecania wspólnej przestrzeni rekreacyjnej.

Ponadto na bulwarze Karskiego (pomiędzy Mostem Śląsko - Dąbrowskim a Podzamczem) pojawi się specjalny Punkt Edukacji Ekologicznej. W tym miejscu warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach „zero waste”, a także oddać do recyklingu plastikowe i papierowe odpady. Punkt czynny będzie:

  • w piątki, w godzinach 16.00-20.00,
  • w soboty i niedziele, w godzinach 12.00-20.00.

Dodatkowo w lipcu, sierpniu i wrześniu będą organizowane spacery, podczas, których chętni wspólnie uporządkują teren. Zbiorą leżące na ziemi puste butelki, puszki, niedopałki i inne śmieci. Inicjatywa powstała w ramach projektu obywatelskiego „Szanujmy naszą Wisłę”.

Bawiący się nad Wisłą mieszkańcy Warszawy będą mogli liczyć na wsparcie animatorów, którzy przypomną o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Ponadto 11 lipca na bulwarze Flotylli Wiślanej (w pobliżu Portu Czerniakowskiego) powstaną dwa Punkty Wsparcia, gdzie będzie można uzyskać pomoc medyczną lub psychologiczną.

Weekondowe atrakcje

Dla wszystkich mieszkańców stolicy, którzy pojawią się w wybranych miejscach będą czekały atrakcje. Odwiedzający plażę Saską (nieopodal Mostu Łazienkowskiego) bezpłatnie wypłyną w rejs po Wiśle. Inne atrakcje będą przygotowane na sąsiedniej Poniatówce. Tam odbędą się plenerowe treningi jogi. Natomiast na żoliborskiej plaży (naprzeciwko Cytadeli) zorganizowane zostaną gry i zabawy dla najmłodszych.

Szczegółowy harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na stronie Dzielnicy Wisła na Facebooku.

Z najnowszych statystyk wynika, że aż 90% mieszkańców stolicy ocenia przestrzeń nad Wisłą jako miejsce przyjemne i bezpieczne. W sezonie wakacyjnym bulwary strzeże zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej, a dodatkowo teren jest objęty całodobowym monitoringiem. Natomiast nad czystością czuwają służby porządkowe, które codziennie opróżniają kosze na śmieci, a w weekendy nawet dwa razy dziennie.

Tagi: Wisła, Plaża, Covid-19, Koronawirus, Ekologia, Śmieci

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

piątek, 18.09.2020 6

W sobotę, 19 września, miliony wolontariuszy w 180 krajach na całym świecie będą mieć ten sam cel: przeciwdziałać globalnej epidemii odpadów i mniej zanieczyszczać Ziemię. Dzielnica Wisła w ramach akcji World Cleanup Day zaprasza do wspólnego sprzątania nadwiślańskich plaż. [...]

Darmowe atrakcje na Wiśle

Darmowe atrakcje na Wiśle

poniedziałek, 31.08.2020 8

Sezon rejsów po Wiśle zakończy się za miesiąc. Przez najbliższe cztery tygodnie będzie można bezpłatnie popłynąć kultową, drewnianą łodzią i posłuchać ciekawostek. Ponadto można się także wybrać na spływ kajakowy. [...]

Ruszył Dzielnicowy Punkt Wsparcia Mieszkańców - #StopCovid19 na Pradze-Południe

Ruszył Dzielnicowy Punkt Wsparcia Mieszkańców - #StopCovid19 na Pradze-Południe

niedziela, 30.08.2020 9

Głównym celem powstania Dzielnicowego Punktu Wsparcia jest wzmocnienie i uzupełnienie działań administracji publicznej prowadzonych w kierunku przeciwdziałaniu COVID-19 w społecznościach lokalnych. Fundacja Urszuli Jaworskiej od samego początku ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce bacznie przygląda się działaniom na rzecz mieszkańców oraz informacjom pojawiającym się w Internecie na temat koronawirusa. [...]

Zielona Francuska

Zielona Francuska

poniedziałek, 27.07.2020 89

Ulicę Francuską czekają zmiany. Zniknie beton i kostka na rzecz zieleni. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót. [...]

Zobacz też