11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 10 lipca 2020 r. Damian

Wraca życie nad Wisłą

Od 4 lipca ponownie możemy się cieszyć z uroków Wisły. Czekają na nas promy, a także animatorzy, którzy ciekawie zaplanują czas wolny wypoczywającym nad rzeką mieszkańcom Warszawy. Tradycyjnie będziemy także mogli wypożyczyć leżak, piłki czy rakietki.

Od kilkunastu dni trwają wakacje. To idealny moment na integrację z naturą, nawet w Warszawie. Każdego roku na wszystkich mieszkańców stolicy czekają liczne atrakcje nad Wisłą. Nie inaczej jest w 2020.

Od 4 lipca po Wiśle pływają promy, dzięki, którym możemy bezpłatnie przepłynąć z jednego brzegu na drugi. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Od 18 lipca (sobota) będzie możliwość wypożyczenia leżaków w trzech punktach nad Wisłą, mianowicie na plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim, na wysokości ulicy Zwycięzców), Żoliborz (naprzeciwko Cytadeli) oraz na słynnej Poniatówce.

Te otwarte będą w tygodniu od godziny 12.00, natomiast w weekendy od godziny 10.00 i czynne będą aż do zachodu słońca. Jednak nie tylko leżaki będzie można stamtąd wypożyczyć. Do dyspozycji mieszkańców będą także piłki oraz rakietki. W związku z wciąż utrzymującą się pandemią koronawirusa, przed wypożyczeniem sprzętu sportowo - rekreacyjnego, konieczne będzie zdezynfekowanie rąk. Ponadto leżaki, piłki oraz rakietki po zwrocie będą każdorazowo odkażane przez stołecznych plażowych.

Wypoczynek z ekologią

Na nadwiślańskich plażach będzie można spotkać ekoedukatorów, których główną rolą będzie przypominanie mieszkańcom stolicy o zachowaniu czystości nad Wisłą. Przekażą także wytyczne sanitarne związane z trwającą pandemią. Na słowach jednak się nie skończy. Animatorzy rozdadzą plażowiczom worki na śmieci, aby nie dopuścić do zaśmiecania wspólnej przestrzeni rekreacyjnej.

Ponadto na bulwarze Karskiego (pomiędzy Mostem Śląsko - Dąbrowskim a Podzamczem) pojawi się specjalny Punkt Edukacji Ekologicznej. W tym miejscu warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach „zero waste”, a także oddać do recyklingu plastikowe i papierowe odpady. Punkt czynny będzie:

  • w piątki, w godzinach 16.00-20.00,
  • w soboty i niedziele, w godzinach 12.00-20.00.

Dodatkowo w lipcu, sierpniu i wrześniu będą organizowane spacery, podczas, których chętni wspólnie uporządkują teren. Zbiorą leżące na ziemi puste butelki, puszki, niedopałki i inne śmieci. Inicjatywa powstała w ramach projektu obywatelskiego „Szanujmy naszą Wisłę”.

Bawiący się nad Wisłą mieszkańcy Warszawy będą mogli liczyć na wsparcie animatorów, którzy przypomną o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Ponadto 11 lipca na bulwarze Flotylli Wiślanej (w pobliżu Portu Czerniakowskiego) powstaną dwa Punkty Wsparcia, gdzie będzie można uzyskać pomoc medyczną lub psychologiczną.

Weekondowe atrakcje

Dla wszystkich mieszkańców stolicy, którzy pojawią się w wybranych miejscach będą czekały atrakcje. Odwiedzający plażę Saską (nieopodal Mostu Łazienkowskiego) bezpłatnie wypłyną w rejs po Wiśle. Inne atrakcje będą przygotowane na sąsiedniej Poniatówce. Tam odbędą się plenerowe treningi jogi. Natomiast na żoliborskiej plaży (naprzeciwko Cytadeli) zorganizowane zostaną gry i zabawy dla najmłodszych.

Szczegółowy harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na stronie Dzielnicy Wisła na Facebooku.

Z najnowszych statystyk wynika, że aż 90% mieszkańców stolicy ocenia przestrzeń nad Wisłą jako miejsce przyjemne i bezpieczne. W sezonie wakacyjnym bulwary strzeże zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej, a dodatkowo teren jest objęty całodobowym monitoringiem. Natomiast nad czystością czuwają służby porządkowe, które codziennie opróżniają kosze na śmieci, a w weekendy nawet dwa razy dziennie.

Tagi: Wisła, Plaża, Covid-19, Koronawirus, Ekologia, Śmieci

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

niedziela, 2.05.2021

Autor wielu publikacji o Warszawie Jarosław Zieliński zmarł 27 kwietnia w wieku 63 lat. 11 kwietnia varsavianista trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa jednak lekarze wykryli o wiele poważniejszą chorobę. [...]

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Kiedyś Stadion Narodowy a dziś Szpital Narodowy. Placówka wykorzysta specjalne drony operacyjne

Kiedyś Stadion Narodowy a dziś Szpital Narodowy. Placówka wykorzysta specjalne drony operacyjne

czwartek, 12.11.2020 20

6 listopada Szpital Narodowy przyjął pierwszego pacjenta. Obecnie w placówce leczonych jest kilkunastu chorych. Szpital Narodowy wykorzysta specjalne drony transportowe, które będą latały z pobranymi próbkami do Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej. [...]

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

poniedziałek, 9.11.2020 3

Urząd Dzielnicy Praga Południe zwrócił się do Prezydenta Warszawy o automatyczne przedłużenie ważności identyfikatorów SK o kolejny rok. Zamiast do 31 grudnia 2020 roku, posłużyłyby one właścicielom do końca 2021. Wszystko to związane jest z pandemią koronawirusa. [...]

Zobacz też