20 aktualna temperatura 11 °C
ciśnienie 1017 hPa pm2.5 12 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 67% pm10 15 μg/m3
czwartek, 12 listopada 2020 r. Damian

Kiedyś Stadion Narodowy a dziś Szpital Narodowy. Placówka wykorzysta specjalne drony operacyjne

6 listopada Szpital Narodowy przyjął pierwszego pacjenta. Obecnie w placówce leczonych jest kilkunastu chorych. Szpital Narodowy wykorzysta specjalne drony transportowe, które będą latały z pobranymi próbkami do Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej.

Niegdyś odbywały się tu mecze piłkarskie, koncerty i inne wydarzenia masowe. Tętniący życiem Stadion Narodowy z powodu pogarszającej się sytuacji pandemicznej został przekształcony w tymczasowy szpital. Docelowo pomieści 1200 łóżek. Przystosowywanie obiektu do warunków szpitalnych trwało około trzech tygodni aż do nocy z 5 na 6 listopada, kiedy to przyjęto pierwszego pacjenta.

Obecnie w Szpitalu Narodowym przebywa kilkunastu chorych z łagodnym przebiegiem COVID-19. Do tymczasowej placówki na Pradze Południe kierowani są pacjenci ze Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej. Wszystko po to, aby uwolnić w stacjonarnej placówce łóżka dla ciężko chorych. Jednak wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, do Szpitala Narodowego będą też trafiali pacjenci w poważnym stanie. Placówki tymczasowe podobnie jak te stacjonarne przygotowane są do leczenia ciężko chorych.

Na ratunek autobusy

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski wyszedł z inicjatywą udostępnienie dwóch autobusów z floty Miejskich Zakładów Autobusowych do transportu chorych. Wytypowane zostały dwa dwunastometrowe pojazdy z zajezdni Stalowa "R4". Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem, a także w przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Szacuje się, że jednym pojazdem jednocześnie będzie mogło przejechać około 30 chorych. Jeśli sytuacja epidemiologiczna jeszcze się pogorszy, Ratusz zadeklarował, że udostępni na ten cel dodatkowy autobus przegubowy. Miejskie Zakłady Autobusowe wytypują około 20 kierowców, którzy obsłużą kursy do Szpitala Narodowego. Zanim jednak przystąpią do pracy będą musieli przejść szkolenie między innymi w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

"Korytarz powietrzny" dla dronów

Placówka tymczasowa zlokalizowana na PGE Narodowym będzie w stałej współpracy ze Szpitalem MSWiA przy ulicy Wołoskiej. W związku z tym pomiędzy tymi obiektami powstanie "korytarz powietrzny" dla dronów, których głównym zadaniem będzie przesyłanie między innymi próbek wymazowych czy krwi do badań. W poniedziałek 9 listopada odbyły się loty testowe. Pod koniec listopada mają już ruszyć rutynowe kursy dronów pomiędzy Szpitalem MSWiA a PGE Narodowym. Odpowiedzialna za te operacje ma być firma Spartaqs, która zajmuje się opracowywaniem systemu dronowego wykorzystywanego w transporcie danych.

Pomóc w tych działaniach ma specjalna technologia dronoidów cargo, czyli skomputeryzowanych, latających robotów. Urządzenia w bardzo krótkim czasie będę pokonywać dzielący obie te placówki prawie ośmiokilometrowy dystans. Szacuje się, że transport danych za pomocą dwóch dronów zajmie zaledwie osiem minut. Do przewożenia próbek zadysponowane zostaną drony typu Hermes polskiej produkcji firmy Spartaqs. Urządzenia te przystosowane są do lotów nad wielkimi miastami, ponieważ zaimplementowane mają specjalne redundantne systemy bezpieczeństwa, które pozwalają jednostce zrealizować misję nawet w trudnych warunkach.

Tagi: Covid-19, PGE Narodowy, Koronawirus, Szpital

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

poniedziałek, 9.11.2020 3

Urząd Dzielnicy Praga Południe zwrócił się do Prezydenta Warszawy o automatyczne przedłużenie ważności identyfikatorów SK o kolejny rok. Zamiast do 31 grudnia 2020 roku, posłużyłyby one właścicielom do końca 2021. Wszystko to związane jest z pandemią koronawirusa. [...]

Darmowe atrakcje na Wiśle

Darmowe atrakcje na Wiśle

poniedziałek, 31.08.2020 8

Sezon rejsów po Wiśle zakończy się za miesiąc. Przez najbliższe cztery tygodnie będzie można bezpłatnie popłynąć kultową, drewnianą łodzią i posłuchać ciekawostek. Ponadto można się także wybrać na spływ kajakowy. [...]

Ruszył Dzielnicowy Punkt Wsparcia Mieszkańców - #StopCovid19 na Pradze-Południe

Ruszył Dzielnicowy Punkt Wsparcia Mieszkańców - #StopCovid19 na Pradze-Południe

niedziela, 30.08.2020 9

Głównym celem powstania Dzielnicowego Punktu Wsparcia jest wzmocnienie i uzupełnienie działań administracji publicznej prowadzonych w kierunku przeciwdziałaniu COVID-19 w społecznościach lokalnych. Fundacja Urszuli Jaworskiej od samego początku ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce bacznie przygląda się działaniom na rzecz mieszkańców oraz informacjom pojawiającym się w Internecie na temat koronawirusa. [...]

Gdzie zrobisz zakupy z dostawą do domu w swoim mieście?

Gdzie zrobisz zakupy z dostawą do domu w swoim mieście?

środa, 22.07.2020

Polacy coraz chętniej dokonują zakupów z dostawą do domu. Wraz z popytem na takie usługi, rośnie liczba firm, które je oferują. Jak je znaleźć? Wprawdzie wyszukiwarki sklepów istnieją, jednak nie są one wystarczająco dostosowane do potrzeb użytkowników. Nowy, wygodny portal ktoDowiezie.pl w kilka sekund pozwoli znaleźć sklep z ofertą, na której nam rzeczywiście zależy. To również największa baza sklepowo-usługowa w Polsce. [...]

Zobacz też