11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 2 maja 2021 r. Damian

Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

Autor wielu publikacji o Warszawie Jarosław Zieliński zmarł 27 kwietnia w wieku 63 lat. 11 kwietnia varsavianista trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa jednak lekarze wykryli o wiele poważniejszą chorobę.

Jarosław Zieliński napisał wiele książek na temat Warszawy w tym o Pradze Południe. Wydał również wiele atlasów poświęconych architekturze miasta. Publikacje na ten temat ukazywały się nieprzerwanie w latach 1996 - 2011 w łącznie 15 tomach. Jednak na tym jego twórczość się nie kończy. Opracował wiele przewodników historycznych, czytając które mogliśmy przenieść się do starej, nieznanej Warszawy oraz jej ciekawych i tajemniczych zakątków. Jarosław Zieliński był również autorem felietonów, artykułów prasowych, a także współtworzył miesięcznik "Stolica".

W 2008 roku jego działania zostały docenione. Jarosław Zieliński otrzymał wówczas Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy za publikacje "Żoliborz. Przewodnik historyczny ". Varsavianista mógł się także poszczycić odznaką Zasłużony dla Warszawy, a także Nagrodą Klio II Stopnia w kategorii varsavianów. W 2020 roku nominowany został do kolejnej odsłony Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy.

Choroba przerwała złotą passę

Varsavianista zmagał się od dłuższego czasu z chorobą i z tego powodu w internecie rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na jego leczenie. 11 kwietnia Jarosław Zieliński trafił do szpitala bo podejrzewano u mężczyzny zakażenie koronawirusem. Jednak na miejscu okazało się co innego.

Lekarze wykryli u mężczyzny naciek nowotworowy na układzie moczowo-płciowym oraz wiele ognisk w płucach, w wątrobie, oskrzelach oraz jelitach.

Na leczenie brakowało środków. Dlatego zbiórka pieniędzy została rozpropagowana przez stołecznych urzędników oraz aktywistów, którzy dotarli nawet do deweloperów bo Ci również czerpali wiedzę historyczną na temat lokalizacji projektowanych osiedli.

Jarosław Zieliński nie pokonał choroby. Zmarł 27 kwietnia w wieku 63 lat. Od lat mieszkał przy ulicy Płatniczej na Bielanach.

Tagi: Warszawa, Historia, Literatura, Covid-19, Koronawirus, Śmierć

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

Wiesław Juszczak nie żyje. Wybitny historyk i mieszkaniec Saskiej Kępy

środa, 24.02.2021

18 lutego zmarł uznany historyk sztuki Wiesław Juszczak. Od lat związany był z Saską Kępą. Przeżył 89 lat. [...]

Zmarła artystka plastyk Wanda Gosławska

Zmarła artystka plastyk Wanda Gosławska

niedziela, 22.11.2020

W dniu w dniu 17 listopada 2020 po wieloletniej chorobie zmarła ŚP Wanda Gosławska, artystka plastyk, wdowa po Józefie Gosławskim, rzeźbiarzu i medalierze, wieloletnia mieszkanka Saskiej Kępy. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 25 listopada 2020 o godzinie 13:00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Pogrzeb po nabożeństwie na Starych Powązkach. [...]

Zmarła wybitna mieszkanka Saskiej Kępy

Zmarła wybitna mieszkanka Saskiej Kępy

środa, 18.11.2020

1 listopada zmarła w wieku 97 lat wybitna artystka Zofia Palowa. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w czwartek 12 listopada w kościele przy ulicy Nobla 16. Pochowana została na cmentarzu ewangelicko - augsburskim przy ulicy Młynarskiej na Woli. [...]

Kiedyś Stadion Narodowy a dziś Szpital Narodowy. Placówka wykorzysta specjalne drony operacyjne

Kiedyś Stadion Narodowy a dziś Szpital Narodowy. Placówka wykorzysta specjalne drony operacyjne

czwartek, 12.11.2020 20

6 listopada Szpital Narodowy przyjął pierwszego pacjenta. Obecnie w placówce leczonych jest kilkunastu chorych. Szpital Narodowy wykorzysta specjalne drony transportowe, które będą latały z pobranymi próbkami do Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej. [...]

Zobacz też