Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier 6 czerwca zainaugurował drugi etap prac nad Ogrodami Polsko-Niemieckimi w parku Skaryszewskim. Wraz z zastępcą prezydenta m.st. Warszawy, Michałem Olszewskim, niemiecki prezydent posadził grab pospolity.
- Nasze spotkanie tutaj ma podwójną symbolikę, bowiem tu na Pradze przeznaczamy 2 mld zł na rewitalizację tej dzielnicy, a po drugie jesteśmy na al. Wedla, który podobnie jak wielu innych niemieckich emigrantów budowali pomyślność Warszawy w XIX wieku. To dobry przykład na pokazanie, że nasza współpraca trwa od dawna - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy podczas uroczystości posadzenia drzewa.
W ramach rozpoczętej symbolicznie drugiej części rewitalizacji w najbliższych tygodniach odbędą się kolejne nasadzenia nowych drzew w parku.
Zieleń miejska i założenia parkowe Warszawy to nie tylko estetyka. Wielu mieszkańcom służy przede wszystkim do spędzania wolnego czasu i odpoczynku od pędu miasta. Zieleń wymaga opieki, cierpliwości i zaangażowania, jest więc ważnym elementem budowania relacji, tych bliższych – sąsiedzkich i tych ogólnych – społecznych i politycznych. Takie idee przyświecały Ambasadzie Niemiec w Warszawie i Urzędowi m.st. Warszawy, przy podpisaniu listu intencyjnego mającego na celu rewitalizację pasa zieleni na północnym brzegu Jeziora Kamionkowskiego w parku Skaryszewskim.
Ogrody Polsko-Niemieckie pomyślane zostały jako projekt sąsiedzko-społeczny, zainicjowany przez dyplomację, jednak realizowany we współpracy z zaangażowanymi ekologicznie osobami prywatnymi i przedstawicielami biznesu. Jednocześnie jest to element inicjatywy miasta, mający na celu wzbogacenie w najbliższych latach obszaru miejskiego Warszawy o milion drzew, aby w ramach polityki proekologicznej sprostać oczekiwaniom mieszkańców miasta.
Ogrody Polsko-Niemieckie obok Niemiecko-Francuskiego Ogrodu Saarbrücken i Niemiecko-Amerykańskiego Ogrodu Przyjaźni w Waszyngtonie są trzecim takim projektem na świecie. Powstają jako miejsce odpoczynku i spotkań, kluczowymi aspektami są cisza i spokój okolicy parku Skaryszewskiego na tyłach ulicy Grochowskiej oraz posadzenie niezwykle starannie wybranych roślin - część z nich w naturalny sposób oczyszczać będzie wodę w jeziorku. Realizacji Ogrodów towarzyszą regularne konsultacje społeczne z mieszkańcami, a także realizowane wraz z partnerami biznesowymi i prywatnymi warsztaty oraz wspólne akcje sadzenia roślin. Projekt Ogrodów Polsko-Niemieckich został przygotowany we współpracy z firmą Urbanistyka i architektura krajobrazu Coqui Małachowska Coqui.
Ogrody mają kierować uwagę odwiedzających – zwłaszcza tych młodszych – na faunę i florę tego miejsca oraz kształtować wyobrażenie na temat bogatej kultury ogrodowej Polski i Niemiec. Projekt ten jest odpowiedzią na pilną potrzebę uzupełnienia miejskiej zieleni – nieodzownego elementu nowoczesnych smart cities. Do 2019 roku w Ogrodach Polsko-Niemieckich pojawią się nie tylko nowe kwiaty i drzewa, ale także ławki i zostaną wytyczone nowe ścieżki spacerowe.
Prace nad Ogrodami trwają, wciąż jednak można dołączyć do grona mecenasów, partnerów i przyjaciół projektu. Do tej pory w tym gronie znajdują się mecenasi: LOTTE Wedel, Lorberg, Pepsico i Siemens Partnerzy: HOCHTIEF Polska, Mercedes-Benz, Rotary, T-Mobile Polska oraz przyjaciele: AGS Warsaw Bayer, Bosch, Deutsche Bahn, Deutsche Bank, ECE Projektmanagement, eon, GfK Polonia, mBank, PwC, REMONDIS, Rotary, STIHL STRABAG oraz Veolia.
Szczegóły na stronie: www.ogrody-polsko-niemieckie.pl.