11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 8 czerwca 2018 r. Damian

Zagłosuj na inwestycje w ramach budżetu partycypacyjnego na 2019 rok

Od 2014 roku mieszkańcy Warszawy mają możliwość zadecydowania o przyszłości miejsc w swojej dzielnicy, dzięki zgłaszaniu różnych projektów do zrealizowania w ramach budżetu partycypacyjnego. Podobnie jak w ubiegłych latach lista inwestycji jest imponująco długa. Już wkrótce rozpocznie się głosowanie.

To już piąta edycja projektu budżetu partycypacyjnego. W terminie od 1 grudnia 2017 roku do 22 stycznia 2018 roku można było zgłaszać swoje pomysły. W kolejnym etapie w terminie od 22 stycznia 2018 do 8 maja 2018 wszystkie zaproponowane przez mieszkańców inwestycje musiały zostać zweryfikowane.

Ponadto co roku w każdej dzielnicy odbywają się spotkania, podczas których prezentowane są wszystkie zgłoszone projekty. To dobra okazja, aby porozmawiać o tych propozycjach z innymi mieszkańcami, zadać pytania ich autorom oraz wyrazić swoje zdanie.

Warto podkreślić, że w przeciągu ostatnich czterech lat Miasto Stołeczne Warszawa zrealizowało już ponad tysiąc inwestycji w ramach projektu budżetu partycypacyjnego. Godny uwagi jest fakt, iż do głosowania w piątej edycji budżetu partycypacyjnego na rok 2019 zatwierdzonych zostało łącznie 1628 pomysłów. Głosowanie rozpocznie się już w piątek 15 czerwca i potrwa włącznie do soboty 30 czerwca.

Głosować na projekty możemy na dwa sposoby - osobiście (forma papierowa) lub zdalnie (internetowo).

Jeżeli zdecydujemy się oddać głos osobiście musimy się udać do urzędu dzielnicy lub innego wyznaczonego punktu. Tam na specjalnym blankiecie będzie trzeba zaznaczyć pomysły godne Waszym zdaniem poparcia. Przed oddaniem wypełnionej karty konieczne będzie okazanie ważnego dokumentu tożsamości.

Natomiast głosowanie prowadzone drogą elektroniczną odbywa się na stronie internetowej projektu budżetu partycypacyjnego. Po wejściu na właściwy adres internetowy zostaniemy poproszeni o podanie swojego e-maila, na który zostanie przesłany link aktywacyjny. Dopiero po kliknięciu w link będzie możliwe oddanie głosów.

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się mogą oddać swoją kartę przedstawicielowi urzędu dzielnicy. Wcześniej jednak należy ten fakt zgłosić koordynatorowi do spraw budżetu partycypacyjnego w danej dzielnicy. Tylko wyznaczono osoba z urzędu będzie miała prawo odebrać wypełnioną kartę do głosowania.

Lista zatwierdzonych pomysłów na Saskiej Kępie znajduje się poniżej. W nawiasach podane są numery poszczególnych projektów.

 1. Zakup czterystu nowych książek dla Wypożyczalni nr 100 przy ulicy Zwycięzców 46 (467).

 2. Selfie z klasą - kurs fotografii mobilnej dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej nr 373 (2151).

  Projekt dotyczy przeprowadzenia dla dzieci i młodzieży cyklu pięciu tematycznych warsztatów fotografii mobilnej czyli fotografii z użyciem smartfonów. Na warsztaty składać się będzie wstęp i omówienie teoretyczne, zajęcia praktyczne, obróbka zdjęć na smartfonach, omówienie prac, wydruk wybranych zdjęć.

 3. Nowe książki dla czytelników Wypożyczalni nr 66 przy ulicy Angorskiej 14 (649)

  Projekt zakłada zakup nowych książek, które dostępne będą w Wypożyczalni nr 66. Będą to nowości wydawnicze najbardziej poszukiwane przez czytelników czyli: sensacje, kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe, poradniki o zdrowym stylu życia, reportaże, biografie oraz ambitniejsze powieści z literatury polskiej i światowej.

 4. Zakątek Prusa (1132)

  Nasadzenia nowych roślin, w okolicy XXXV Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Prusa.

  Powiększenie terenów zielonych o około 200 m2 oraz nowe nasadzenia na już istniejących trawnikach. W związku z nowym układem placu oraz uszkodzeniami starego chodnika konieczna będzie modernizacja lub wymiana powierzchni placu i sąsiadujących chodników.

 5. Nieodpłatne rodzinne pokazy naukowe w PROM Kultury Saska Kępa (917)

  Organizacja nieodpłatnych pokazów naukowych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat i ich rodziców, prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni i kompetentnych pasjonatów, w formie spektakli scenicznych pobudzających zainteresowania różnymi dziedzinami wiedzy, aktywizujących dzieci i rodziców.

 6. Zakup książek - Nowości do Wypożyczalni nr 3 Al. Waszyngtona 2b (1256).

  Zasilenie księgozbioru wypożyczalni w pozycje varsavianistyczne, popularnonaukowe i beletrystykę, ze względu na duże zapotrzebowanie na takie książki. Podstawowym celem zaspokojenie czytelników czyli zakup nowości. Z pieniędzy uzyskanych dzięki projektowi będzie można zakupić księgozbiór z różnych dziedzin wiedzy: przewodniki turystyczne, z medycyny, fizyki i astronomii.

 7. Doświetlenie przejścia przez podwórze pomiędzy ul. Walecznych, Holenderską i Peszteńską (370)

  Przejście przez podwórko pomiędzy ulicami: Walecznych, Holenderską, Peszteńską jest ważnym traktem komunikacyjno-spacerowym dla mieszkańców Saskiej Kępy. Po zmroku na podwórzu robi się niebezpiecznie. Chcemy doświetlić chodnik przechodzący przez długość traktu spacerowego za pomocą niskich, latarni diodowych.

 8. Rewitalizacja zielonego skweru Ad Astra przy ulicy Egipskiej (1204)

  Rewitalizacja istniejącego skweru mieszczącego się na rogu ulicy Egipskiej i Afrykańskiej. Głównym założeniem jest połączenie go z istniejącą komunikacją w taki sposób, aby powstało zielone wnętrze z bujną i zadbaną zielenią, z oświetleniem, śmietnikami i ławkami. Miejsce spotkań i wypoczynku w centralnym miejscu tej części Saskiej Kępy.

 9. Miejsca postojowe wcięte w trawnik, aby odciążyć placyk zabaw przy Trasie Łazienkowskiej (2319)

 10. Najkrótszy łącznik rowerowy w Warszawie, od ulicy Międzynarodowej 32/34 do drogi rowerowej przy alei Stanów Zjednoczonych (922)

 11. Usuwanie barier pieszo-rowerowych na "Słonecznym Szlaku" (937)

  Poszerzenie przestrzeni dla pieszych i rowerzystów na ciągu pieszo-rowerowym u wylotu Zwycięzców na Wał Miedzeszyński. Po zachodniej stronie Wału Miedzeszyńskiego, przy wschodnio-południowym narożniku budynku.

 12. Cień na plaży – żywa kopuła wierzbowa nad Wisłą (1834)

  Projekt przewiduje stworzenie kolejnej kopuły wierzbowej nad Wisłą – tym razem na plaży na Saskiej Kępie na wysokości ulicy Krynicznej, w pobliżu Mostu Łazienkowskiego.

 13. Jaśniej i bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów za ekranem akustycznym. Montaż dodatkowego oświetlenia (1552)

  Projekt przewiduje dodatkowe oświetlenia drogi dla pieszych i rowerzystów za ekranem akustycznym pomiędzy stacją Orlen u wylotu ulicy Wersalskiej a Skwerem Ryskim.

 14. Klomb zamiast karpy (901)

  Projekt przewiduje zastąpienie karpy po ponad 70-letniej topoli i jałowej ziemi wokół karpy klombem z krzewami i ewentualnie kwiatami jednorocznymi.

 15. Lokalne tablice informacyjne na Saskiej Kępie (1796)

 16. Zielony chodnik między Saską Kępą a Gocławiem (NIE! dla trucia mieszkańców) (1797)

  Wzdłuż ulicy Bora-Komorowskiego (strona południowa) poprowadzony zostanie chodnik łączący Gocław i Saską Kępę (Budżet Partycypacyjny na rok 2016). Jednocześnie kilku inwestorów próbuje zlokalizować tam szkodliwe dla środowiska projekty (np. myjnię samochodową). Mieszkańcy chcą zachować ten teren dla pieszych, zasadzić kwiaty i krzewy oraz zachować istniejącą roślinność.

 17. Ćwiczenia na świeżym powietrzu w Parku Skaryszewskim (2019)

  Proponujemy ćwiczenia gimnastyczne na świeżym powietrzu dla osób w różnym wieku, mające na celu poprawę zdrowia i kondycji. Zajęcia mogłyby odbywać się w okresie wiosenno- letnim ( od maja do sierpnia).

 18. Ratujmy drzewa Parku Skaryszewskiego (1530)

 19. Ochrona drzew Saskiej Kępy (1519)

Poniżej przedstawiamy Wam listę projektów, które nie zostały dopuszczone do głosowania.

 1. Zielone filary pod estakadą przy ślepym końcu ulicy Jakubowskiej
 2. Zmalujmy Paderewskiego - mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 373
 3. Modernizacja głównej alei spacerowej w ROD "Waszyngtona"
 4. “Nie wpadnij do Kanału!” Naprawa płotu i nawierzchni wzdłuż Kanału Wystawowego, od Trasy Łazienkowskiej do ulicy Zwycięzców.
 5. Jedna lampa zapalona w dzień
 6. Pracownia komputerowa dla każdego w Szkole Podstawowej nr 143 przy alei Stanów Zjednoczonych 27
 7. Nowe książki i spotkania w Bibliotece przy ulicy Meksykańskiej
 8. Dog Park - wybieg dla psów na skweru Ryskim
 9. Zagospodarowanie terenu wokół rzeźb
 10. Jeszcze ciekawsze zajęcia… - zakup materiałów plastycznych i wystawienniczych do Wypożyczalni nr 45 i 94
 11. Przestrzeń dla młodzieży w Bibliotece nr 94

Pamiętajcie o zagłosowaniu na zatwierdzone pomysły w ramach piątej edycji projektu budżetu partycypacyjnego. Przyszłość naszej dzielnicy leży w naszych rękach.

Tagi: Projekt Budżetu Partycypacyjnego, Pomysły, Głosowanie

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

niedziela, 6.12.2020

Po raz kolejny warszawiacy zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta i wybiorą projekty, które zrealizujemy w 2022 r. Przed nami pierwszy etap, w którym już od jutra, czyli od 1 grudnia, do 25 stycznia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. [...]

Wszystko co musisz wiedzieć przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Wszystko co musisz wiedzieć przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

sobota, 25.05.2019 2

Już w najbliższą niedzielę wybierzemy przedstawicieli Polski do Parlamentu Europejskiego. Poniżej zamieszczamy zbiór najpotrzebniejszych informacji dla mieszkańców Saskiej Kępy. [...]

Budżet partycypacyjny – ruszyły spotkania dyskusyjne

Budżet partycypacyjny – ruszyły spotkania dyskusyjne

środa, 7.03.2018 6

Od 26 lutego do 18 marca w każdej ze stołecznych dzielnic odbywają się spotkania dla mieszkańców Warszawy, na których przedstawiane są zgłoszone w tegorocznej edycji projekty budżetu partycypacyjnego. [...]

Głosowanie na projekty realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego już trwa!

Głosowanie na projekty realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego już trwa!

sobota, 24.06.2017 8

Do 30 czerwca będzie można zagłosować na wybrany projekt w ramach IV edycji budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania na projekty dotyczące naszej Saskiej Kępy, a jest ich aż 21! [...]

Zobacz też