11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 5 lipca 2019 r. Małgorzata

Spacer edukacyjny dla dobra dzielnicy i planety

Podziwiamy ich wygląd, wielkość i kolory, które zmieniają w zależności od pory roku. Niedawno opublikowane badania dowodzą także, że drzewa mogą przyczynić się do większej redukcji dwutlenku węgla, niż ludzkość może wyemitować w czasie dekady. Mogą nas zatem uchronić przez globalnym ociepleniem. Drzewom warto przyjrzeć się zatem bliżej – stąd pomysł na edukacyjny spacer na Saskiej Kępie.

25 czerwca o godzinie 17:30 odbył się specjalny, edukacyjny spacer. Jego trasa przebiegała ulicą Berezyńską, od ulicy Francuskiej, aż do ulicy Łokietka. Skąd taki pomysł? To efekt dwóch oddzielnych działań – projektu zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego i wniosków, złożonych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Praga-Południe w sprawie wycięcia ośmiu drzew zagrażającym bezpieczeństwu mieszkańców. Urząd Dzielnicy uzyskał zgodę od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wycięcie siedmiu głogów przy ulicy Berezyńskiej. Decyzje te obowiązują do końca 2019 roku. To właśnie podczas spaceru mogliśmy się dowiedzieć, że nie zostało jeszcze przesądzone, czy Urząd Dzielnicy zdecyduje się skorzystać ze wszystkich decyzji. Wcześniej przeprowadzone mają zostać dokładne badania każdego drzewa. Wykluczona jest również wycinka w okresie lęgowym.

Spotkanie edukacyjne było prowadzone przez panią wiceburmistrz dzielnicy Praga-Południe, Izabelę Szostkę-Smith. Ponad to w spotkaniu wzięli udział Jarema Rabiński, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, inspektor nadzoru, biegły sądowy, rzeczoznawca Federacji Arborystów Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, m.in. pomysłodawczyni spaceru Dorota Zielińska – prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Ewa Brykowska ze stowarzyszenia ŁADna Kępa, Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wiatrak, Piotr Bartoszewski i Arkadiusz Biskup z samorządu mieszkańców Saskiej Kępy, dzielnicowi urzędnicy z p.o. naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Małgorzatą Czerniakowską oraz mieszkańcy osiedla. 

Projekt do budżetu obywatelskiego, który był bezpośrednim powodem do spotkania, został przyjęty do realizacji w 2019 roku. Złożyła go pani Dorota Zielińska ze STOP. Zakładał m.in. otwarte dla wszystkich terenowe spotkanie edukacyjne z arborystą (osobą odpowiedzialną za pielęgnację drzew). To niezwykle ważne, by wiedzieć, jak zachować się względem drzewa w konkretnej sytuacji. Kiedy konieczna jest jego wycinka, a kiedy można poprzestać na ratowaniu rośliny. To właśnie między innymi takich wskazówek podczas wspólnego spaceru udzielił specjalista. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób osiągnąć kompromis pomiędzy bezpieczeństwem ludzi, a dobrem rośliny. Wiedza z zakresu właściwej pielęgnacji drzew i odpowiedniego reagowania w danych sytuacjach może być bardzo pomocna dla prac Urzędu Dzielnicy. Jak się okazuje – na terenie Pragi-Południe jest ponad 40 tysięcy drzew, natomiast w urzędzie do pracy w tej dziedzinie przypisane są dwie urzędniczki. Mieszkańcy mogliby więc informować urząd o nieprawidłowościach i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem problemu.

Podczas spaceru padły też informacje praktyczne, jak choćby to, że koszt jednej wycinki sięga 500 złotych, a usuwane drewno zwykle jest w stanie, który uniemożliwia jego ponowne wykorzystanie. W przypadku wycinek zwykle planowane też są nasadzenia zastępcze.

Poruszono także problem nieodpowiednio zaparkowanych samochodów na trawnikach, na czym zdecydowanie cierpi zieleń dzielnicy. Stowarzyszenie Ładna Kępa od lat wnioskuje o zabezpieczanie zieleni m.in. przy ul. Berezyńskiej (szczególnie przy narożnikach) głazami, które mają uniemożliwiać nielegalne parkowanie. Ciężko jednak powiedzieć, czy takie rozwiązanie będzie właściwie.

Wycinkom można zapobiec, jeśli odpowiednio wcześniej drzewa zostaną zadbane. Dlatego Wydział Ochrony Środowiska prosi, by wszelkie informacje na temat przeprowadzenia koniecznych prac, kierować bezpośrednio do niego.

Tagi: Zieleń, Stowrzyszenie Ładna Kępa, Wycinka Drzew

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Powraca Nagroda im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy

Powraca Nagroda im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy

wtorek, 7.03.2023

Dzisiaj, 7 marca, rusza II edycja Nagrody Stowarzyszenia ŁADna Kępa im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy dla NAJLEPSZEJ ARCHITEKTURY SASKIEJ KĘPY powstałej w latach 2016 – 2022. [...]

Raj dla psów na Saskiej Kępie

Raj dla psów na Saskiej Kępie

wtorek, 5.01.2021

Pod koniec grudnia na działce przy pomniku Berlinga pod "ślimakami" Trasy Łazienkowskiej powstał Dog Park. To inwestycja w ramach programu budżetu obywatelskiego zaplanowanego na ubiegły rok. [...]

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

Saska Kępa jeszcze bardziej zielona

środa, 12.08.2020 32

Pod koniec lipca Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy zakończył modernizację skweru przy ulicy Egipskiej. Poza zielenią pojawiły się tu nowe ławki, a także oświetlenie rzeźby. [...]

Zielona Francuska

Zielona Francuska

poniedziałek, 27.07.2020 89

Ulicę Francuską czekają zmiany. Zniknie beton i kostka na rzecz zieleni. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót. [...]

Zobacz też