19 aktualna temperatura 12 °C
ciśnienie 1012 hPa pm2.5 11 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 88% pm10 15 μg/m3
piątek, 8 lutego 2019 r. Małgorzata

Specjalny patrol policji na moście Poniatowskiego. Będzie bezpieczniej?

Pierwsze działania ratusza w kierunku poprawy bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego zaczynają przynosić rezultaty. Już kilku kierowców straciło prawa jazdy na skutek specjalnego patrolu policji na moście. Mają tam też stanąć fotoradary.

Dyskusja o tym, jak poprawić bezpieczeństwo na moście Poniatowskiego trwa od jakiegoś czasu. Rozgorzała podczas kampanii przed wyborami samorządowymi. Wcześniej głośno o tym niebezpiecznym miejscu zrobiło się po tragicznym wypadku, który miał miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas jadąca rowerem 17-letnia mieszkanka Warszawy zahaczyła o pieszego, straciła równowagę i wpadła tuż pod koła pędzącego mostem samochodu. W wyniku zderzenia rowerzystka zmarła.

Most Poniatowskiego to niezwykle niebezpieczne miejsce na komunikacyjnej mapie Warszawy. Piesi mają do dyspozycji jedynie wąskie chodniki, którymi poruszają się również rowerzyści. Ci ostatni nie jeżdżą jezdnią, gdyż boją się pędzących tamtędy aut. Mimo, że dopuszczalna prędkość dla samochodów to 50 km/h, to mało kto w tym miejscu przestrzega przepisów. W końcu przeprawiający się mostem doczekali się reakcji ratusza w tej sprawie. W wyniku porozumienia władz z Komendą Stołeczną Policji, na moście pojawił się specjalny patrol policji. Most Poniatowskiego patrolowany jest głównie w czasie wolnym od korków, a więc popołudniami i wieczorami. Wówczas kierowcy rozwijali zawrotne prędkości.

Wyniki pomiarów prędkości, które w zeszłym roku zostały przeprowadzone przez Zarząd Dróg Miejskich są zatrważające. Okazuje się, że aż 4 procent kierowców powinno stracić prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej na moście prędkości. Aż 80 procent z 10 tysięcy kierowców, którzy przejeżdżają tędy każdego dnia nie przestrzega ograniczenia.

Patrol drogowy to nie jedyny impuls, który ma zniechęcić kierowców do brawurowej jazdy po moście Poniatowskiego. Ratusz obiecuje, że na całej długości mostu już w połowie roku pojawią się fotoradary. Będzie to tak zwany chodnikowy pomiar prędkości, czyli urządzenie nie będzie skupiało się na jednym punkcie, a na całej długości jezdni. Wciąż trwa jednak dyskusja o konieczności poszerzenia chodnika dla pieszych i stworzenia specjalnej kładki dla rowerów, podobnej do tej, która znajduje się pod mostem Łazienkowskim. Czy i te plany uda się zrealizować? Ratusz obiecuje kontynuowanie rozmów i zbadanie różnych scenariuszy. Oby zakończyły się pomyślnie i bezpiecznie dla mieszkańców.

Tagi: Policja, Ratusz, Fotoradary, Kierowcy, Bezpieczeństwo

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Zatrzymanie w trakcie włamania

Zatrzymanie w trakcie włamania

poniedziałek, 7.01.2019 14

Jak informuje Komenda Rejonowa Policji w pierwszych dniach stycznia na Kępie doszło do zatrzymania na gorącym. Włamywacze próbowali obrabować jedno z mieszkań. [...]

[Aktualizacja] W sylwestrową noc na Saskiej Kępie doszło do strzelaniny

[Aktualizacja] W sylwestrową noc na Saskiej Kępie doszło do strzelaniny

wtorek, 1.01.2019 22

W jednym z mieszkań przy Placu Przymierza doszło do... [...]

Debata o bezpieczeństwie na Saskiej Kępie

Debata o bezpieczeństwie na Saskiej Kępie

wtorek, 10.07.2018 7

12 lipca w Domu Kultury Orion odbędzie się debata na temat bezpieczeństwa w naszej dzielnicy. [...]

Samochodem do Parku Skaryszewskiego

Samochodem do Parku Skaryszewskiego

czwartek, 19.04.2018 33

W Warszawie nie brakuje terenów rekreacyjnych, w których można nie tylko aktywnie spędzić czas ale również wyciszyć się i odpocząć po ciężkim dniu. Taką funkcję pełnią głównie parki. [...]

Zobacz też