50 aktualna temperatura 3 °C
ciśnienie 1033 hPa pm2.5 30 μg/m3
Bywało lepiej... wilgotność 51% pm10 45 μg/m3
czwartek, 15 listopada 2018 r. Małgorzata

Odsłonięcie muralu i wystawa prac Tytusa Brzozowskiego. Zapytaliśmy artystę, za co kocha Saską Kępę

Związany z Saską Kępą od zawsze. To tutaj mieszkali jego dziadkowie, rodzice i on sam. Teraz na Saskiej Kępie wychowują się także jego dzieci. A on przemienia otaczającą go rzeczywistość w sztukę. Mowa o Tytusie Brzozowskim – architekcie i akwareliście. Poprzez swoje prace usiłuje opowiedzieć o mieście swoich marzeń. Jakie jest? Zobaczcie najnowszy mural artysty oraz wystawę jego prac w PROM-ie Saska Kępa.

Fińskie wzornictwo, warszawska dusza

Tytus Brzozowski, Francuska, Lipska, Berezyńska

Tytus Brzozowski to twórca niebanalny. Łączy wyraziste kolory nie rezygnując jednocześnie z ulotności i lekkości. Jego prace są rozpoznawalne dzięki magicznym zdarzeniom i surrealistycznym wątkom. Na jego pracach widzimy dwa światy – ten rzeczywisty, z wąskimi uliczkami Warszawy, które z łatwością możemy rozpoznać, krajobrazy ze zdobnymi i kolorowymi kamienicami, a także ten baśniowy, niczym ze środka snu. Tytus Brzozowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, uczył się także i pracował w Finlandii, gdzie inspirował się surowym, nordyckim wzornictwem i sztuką. Specjalizuje się w poszukiwaniu atmosfery i tożsamości Warszawy. Wiele miejsc przez niego namalowanych z łatwością da się rozpoznać, jak choćby Saską Kępę widzianą z góry z poukrywanymi między budynkami gigantycznymi imbrykami. Charakterystyczne dla jego prac jest pokazanie lokalnego pejzażu, atmosfery stolicy i gwarne, miejsce życie. Nie przez przypadek w swoich pracach upodobał sobie rodzinną Saską Kępę. Pytany o to, co w tym miejscu najbardziej go inspiruje odpowiada: Saska Kępa jest inspirująca z wielu powodów. Uwielbiam atmosferę małego miasteczka gdzie wszystko można załatwić piechotą, wszyscy się znają a jednocześnie jest tak blisko do "wielkiego" centrum. Dla architekta i artysty szczególny urok ma wyrazisty charakter dzielnicy składającej się ze spójnych domów - kosteczek zatopionych w gęstym starodrzewiu.

Mural na stulecie odzyskania niepodległości

W czwartek 15 listopada o godzinie 15:00 przy ulicy Grochowskiej 215 burmistrz Pragi Południe oficjalnie przekaże mieszkańcom mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego. To już drugie tego typu dzieło artysty, które pojawiło się w warszawskiej przestrzeni miejskiej. Mural przy rondzie Wiatraczna powstał z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w charakterystyczny dla artysty sposób ukazuje Pragę Południe w stuleciu niepodległości. Co się na nim znalazło? Oprócz miejsc typowych dla dzielnicy, takich jak Most Poniatowskiego, kościół z placu Szembeka, czy Stadion Narodowy, na malowidle znalazły się najważniejsze osoby – mieszkańcy unoszący biało-czerwone parasolki oraz kontemplujący rzeczywistość Józef Piłsudski.

Warszawskie prace i unikatowe akwarele

Otwarcie wystawy prac Tytusa Brzozowskiego odbędzie się w piątek, 16 listopada o godzinie 18:00 w PROM-ie Kultury Saska Kępa przy ulicy Brukselskiej 23. Nie jest przypadkiem, że artysta wybrał na miejsce wystawy swoją ulubioną dzielnicę. Artystę co roku spotkać można podczas święta Saskiej Kępy. Jego wystawy regularnie odbywają się w PROM-ie Kultury, a w zeszłym roku prace Brzozowskiego można było podziwiać na wystawie w Białej na ulicy Francukiej.

Na piątkowej wystawie zaprezentowane zostaną warszawskie prace wykonane w ciągu ostatniego roku oraz niepokazywane dotąd akwarele plenerowe: „notatki z podróży”. Podczas otwarcia wystawy Tytus Brzozowski przedstawi na sali kinowej multimedialną prezentację o Warszawie w jego akwarelach oraz o projektach murali, które powstały w tym roku w Warszawie. W trakcie wernisażu odbędzie się losowanie wydruku fine-art. Prace artysty będzie można oglądać do 12 stycznia 2019 roku.

Dzięki uprzejmości Tytusa Brzozowskiego specjalnie dla naszych czytelników publikujemy zdjęcia muralu oraz kilku prac artysty. Więcej o najnowszych projektach architekta na jego stronie.

Już jest.

Posted by Jolanta Baranowska‎ do on Saturday, 10 November 2018

Tagi: Artysta, Sztuka, Surrealizm, Murale

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Duńska sztuka z polskim akcentem zawitała na Saską Kępę

Duńska sztuka z polskim akcentem zawitała na Saską Kępę

czwartek, 7.09.2017 7

Duńska sztuka z polskim akcentem zawitała na Saską Kępę. Szóstego września Galeria PROM Kultury przy ul. Brukselskiej 23 razem z Duńskim Instytutem Kultury zorganizowała wernisaż wystawy „Jan Holger Jerichau - rzeźba i grafika”. [...]

Nowe murale Loesje również na Kępie

Nowe murale Loesje również na Kępie

wtorek, 29.10.2013 4

Inspirujące teksty, utrzymane w minimalistycznej stylistyce pojawiły się w 4 lokalizacjach na Pradze Południe, dwa z nich u nas. [...]

Letnie warsztaty Loesje na Pradze Południe

Letnie warsztaty Loesje na Pradze Południe

poniedziałek, 1.07.2013

Już niedługo na Pradze kolejne otwarte warsztaty kreatywnego pisania spod szyldu ruchu grup twórczych Loesje. [...]

Zobacz też