11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 30 lipca 2018 r. Damian

Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019

Urząd Miasta opublikował wyniki głosowania w kolejnej edycji Budżetu Partycypacyjnego. W 2019 roku na terenie Warszawy zostanie zrealizowanych łącznie 850 inwestycji.

Projekt Budżetu Partycypacyjnego stał się już w Warszawie tradycją. Od 2014 roku mieszkańcy stolicy mają możliwość zadecydować o przyszłości miejsc w swojej dzielnicy. Dzięki nim miasto staje się jeszcze bardziej przyjazne obywatelom. “Pięć edycji budżetu partycypacyjnego pokazało, że Warszawa jest bliska swoim mieszkańcom, że chcą oni współuczestniczyć w tworzeniu i zmienianiu miasta, czują się za nie współodpowiedzialni” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

“Zdajemy sobie sprawę, że ten partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać. Rozpoczęliśmy pracę nad kolejną edycją wsłuchując się w uwagi i postulaty mieszkańców zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych czy ewaluacji. Przed nami również duże wyzwanie związane z dostosowaniem przyszłego budżetu partycypacyjnego do wymogów nowych przepisów” – tłumaczyła Justyna Piwko, koordynatorka stołecznego budżetu partycypacyjnego.

Ratusz Miasta Stołecznego Warszawy w ramach piątej edycji projektu budżetu partycypacyjnego przeznaczyło ponad 64 miliony złotych. Mieszkańcy zgłosili 2433 projekty, natomiast do głosowania zostało dopuszczonych 1628.Według danych Ratusza głosowało około 90 tysięcy warszawiaków.W ramach piątej edycji projektu zostanie zrealizowanych 850 inwestycji na kwotę 62 348 896 złotych.Co ciekawe, przeważająca część mieszkańców (95%) zdecydowała się oddać swój głos elektronicznie, tylko 5% z wykorzystaniem papierowych kart. Dzielnicą, w której głosowanie cieszyło się największym powodzeniem była Białołęka. Na drugim miejscu pod względem zainteresowania znalazł się Mokotów.

W tym roku rekordowa liczba głosów została oddana na pomysł „Zielony chodnik między Saską Kępą a Gocławiem”. Projekt ten poparło aż 3390 osób. Poniżej prezentujemy listę pomysłów, które zostaną zrealizowane w 2019 roku w ramach piątej edycji Budżetu Partycypacyjnego.

 1. Cień na plaży – żywa kopuła wierzbowa nad Wisłą.

  Projekt przewiduje stworzenie kolejnej kopuły wierzbowej nad Wisłą – tym razem na plaży na Saskiej Kępie na wysokości ulicy Krynicznej, w pobliżu Mostu Łazienkowskiego.

 2. Dog Park - Skwerek dla psów.

  Teren, na którym nasze pupile będą mogły się pobawić.

 3. Najkrótszy łącznik rowerowy w Warszawie, od Międzynarodowej 32/34 do drogi rowerowej przy alei Stanów Zjednoczonych.

  Nowa trasa rowerowa, która połączy istniejącą już infrastrukturę.

 4. Zagospodarowanie terenu wokół rzeźb.

  Projekt zakłada wykorzystanie obszaru do posadzenia roślinności.

 5. Zakup książek nowości dla Wypożyczalni nr 100 ulicy Zwycięzców 46.

 6. Klomb zamiast karpy.

  Projekt przewiduje zastąpienie karpy po ponad 70-letniej topoli i jałowej ziemi wokół karpy klombem z krzewami i ewentualnie kwiatami jednorocznymi.

 7. Lokalne tablice informacyjne na Saskiej Kępie.

  Saska Kępa jest dzielnicą, z której wywodziło się wielu artystów. W ramach projektu budżetu partycypacyjnego w miejscach, w których pracowali, mieszkali wybitni obywatele Saskiej Kępy powstaną poświęcone im tablice pamiątkowe.

 8. Rewitalizacja zielonego skweru Ad Astra przy ulicy Egipskiej.

  Rewitalizacja istniejącego skweru mieszczącego się na rogu ulicy Egipskiej i Afrykańskiej.Głównym założeniem jest połączenie go z istniejącą komunikacją w taki sposób, aby powstało zielone wnętrze z bujną i zadbaną zielenią, z oświetleniem, śmietnikami i ławkami. Miejsce spotkań i wypoczynku w centralnym miejscu tej części Saskiej Kępy.

 9. Jaśniej i bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów za ekranem akustycznym. Montaż dodatkowego oświetlenia.

  Projekt przewiduje dodatkowe oświetlenia drogi dla pieszych i rowerzystów za ekranem akustycznym pomiędzy stacją Orlen u wylotu ulicy Wersalskiej a Skwerem Ryskim.

 10. Zakątek Prusa Nasadzenia nowych roślin, w okolicy XXXV Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Prusa.

  Powiększenie terenów zielonych o około 200m2 oraz nowe nasadzenia na już istniejących trawnikach. W związku z nowym układem placu oraz uszkodzeniami starego chodnika konieczna będzie modernizacja lub wymiana powierzchni placu i sąsiadujących chodników.

 11. Nowe książki dla czytelników Wypożyczalni numer 66 przy ulicy Angorskiej 14.

  Projekt zakłada zakup nowych książek, które dostępne będą w Wypożyczalni numer 66. Będą to nowości wydawnicze najbardziej poszukiwane przez czytelników czyli: sensacje, kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe, poradniki o zdrowym stylu życia, reportaże, biografie oraz ambitniejsze powieści z literatury polskiej i światowej.

 12. Usuwanie barier pieszo-rowerowych na "Słonecznym Szlaku".

  Poszerzenie przestrzeni dla pieszych i rowerzystów na ciągu pieszo-rowerowym u wylotu Zwycięzców na Wał Miedzeszyński. Po zachodniej stronie Wału Miedzeszyńskiego, przy wschodnio-południowym narożniku budynku.

 13. Nieodpłatne rodzinne pokazy naukowe w PROM Kultury Saska Kępa.

  Organizacja nieodpłatnych pokazów naukowych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat i ich rodziców, prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni i kompetentnych pasjonatów, w formie spektakli scenicznych pobudzających zainteresowania różnymi dziedzinami wiedzy, aktywizujących dzieci i rodziców.

 14. Doświetlenie przejścia przez podwórze pomiędzy ulicami Walecznych Holenderską oraz Peszteńską.

  Przejście przez podwórko pomiędzy ulicami: Walecznych, Holenderską, Peszteńską jest ważnym traktem komunikacyjno-spacerowym dla mieszkańców Saskiej Kępy. Po zmroku na podwórzu robi się niebezpiecznie. Chcemy doświetlić chodnik przechodzący przez długość traktu spacerowego za pomocą niskich, latarni diodowych.

 15. Zakup książek - Nowości do Wypożyczalni numer 3 przy Alei Waszyngtona 2b.

  Zasilenie księgozbioru wypożyczalni w pozycje varsavianistyczne, popularnonaukowe i beletrystykę, ze względu na duże zapotrzebowanie na takie książki. Podstawowym celem zaspokojenie czytelników czyli zakup nowości. Z pieniędzy uzyskanych dzięki projektowi będzie można zakupić księgozbiór z różnych dziedzin wiedzy: przewodniki turystyczne, z medycyny, fizyki i astronomii.

 16. Przestrzeń dla młodzieży w Bibliotece numer 94 przy ulicy Meksykańskiej 3.

  W wypożyczalni będzie dodatkowa przestrzeń, w której dzieci będą mogły się uczyć.

 17. Jeszcze ciekawsze zajęcia…

  Zakup materiałów plastycznych i wystawienniczych do Wypożyczalni numer 45 i 94

 18. Miejsca postojowe wcięte w trawnik, aby odciążyć placyk zabaw przy Trasie Łazienkowskiej.

  Aby nie ograniczać dzieciom terenu do zabawy, miejsca postojowe powstaną w większej odległości od placyku.

 19. Selfie z klasą - kurs fotografii mobilnej dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej numer 373.

  Projekt dotyczy przeprowadzenia dla dzieci i młodzieży cyklu pięciu tematycznych warsztatów fotografii mobilnej czyli fotografii z użyciem smartfonów. Na warsztaty składać się będzie wstęp i omówienie teoretyczne, zajęcia praktyczne, obróbka zdjęć na smartfonach, omówienie prac, wydruk wybranych zdjęć.

 20. Zielony chodnik między Saską Kępą a Gocławiem (NIE! dla trucia mieszkańców).

  Wzdłuż ulicy Bora-Komorowskiego (strona południowa) poprowadzony zostanie chodnik łączący Gocław i Saską Kępę (Budżet Partycypacyjny na rok 2016). Jednocześnie kilku inwestorów próbuje zlokalizować tam szkodliwe dla środowiska projekty (np. myjnię samochodową). Mieszkańcy chcą zachować ten teren dla pieszych, zasadzić kwiaty i krzewy oraz zachować istniejącą roślinność.

W przyszłym roku na Pradze Południe zostanie zrealizowanych łącznie 79 projektów. Najwięcej z nich będzie na Saskiej Kępie, ich liczba wyniesie 20. a Gocławiu w ramach budżetu partycypacyjnego powstanie 14 inwestycji, na Grochowie zaś 17 ( po 6 projektów na Grochowie Południowym oraz Kinowa, Grochów Północny- 5). W postindustrialnej części Pragi Południe, czyli na Kamionku jest sześć zwycięskich pomysłów. Natomiast na Przyczółku Grochowskim będzie najmniej zrealizowanych projektów ze wszystkich obszarów na Pradze Południe, bo tylko jeden. Ponadto powstanie 17 inwestycji ogólnodzielnicowych.

Niestety frekwencja w tym roku w wielu warszawskich dzielnicach była niższa niż w ubiegłych latach. Na Pradze Południe wyniosła zaledwie 5.1%.Dla porównania na inwestycje w ramach poprzedniej edycji projektu Budżetu Partycypacyjnego w naszej dzielnicy zagłosowało 6.1 % mieszkańców.

Mamy nadzieję, że frekwencja w przyszłym roku będzie o wiele wyższa.

Tagi: Budżet Partycypacyjny, Wyniki, Inwestycje

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Raj dla psów na Saskiej Kępie

Raj dla psów na Saskiej Kępie

wtorek, 5.01.2021

Pod koniec grudnia na działce przy pomniku Berlinga pod "ślimakami" Trasy Łazienkowskiej powstał Dog Park. To inwestycja w ramach programu budżetu obywatelskiego zaplanowanego na ubiegły rok. [...]

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

niedziela, 6.12.2020

Po raz kolejny warszawiacy zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta i wybiorą projekty, które zrealizujemy w 2022 r. Przed nami pierwszy etap, w którym już od jutra, czyli od 1 grudnia, do 25 stycznia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. [...]

Wyniki głosowania w budżecie partycypacyjnym 2021

Wyniki głosowania w budżecie partycypacyjnym 2021

sobota, 17.10.2020 4

30 września ogłoszone zostały wyniki głosowania na projekty w ramach siódmej edycji budżetu obywatelskiego. Sprawdźcie, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w naszej dzielnicy. [...]

Zobacz też