11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 6 grudnia 2020 r. Informacja prasowa

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

Po raz kolejny warszawiacy zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta i wybiorą projekty, które zrealizujemy w 2022 r. Przed nami pierwszy etap, w którym już od jutra, czyli od 1 grudnia, do 25 stycznia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły.

– Budżet obywatelski jest dla nas bardzo ważny, ponieważ zależy nam, aby mieszkańcy współdecydowali o Warszawie, zgłaszali swoje pomysły i zagłosowali, na co przeznaczyć ponad 93,5 mln zł w 2022 r. Wierzymy, że zdecydują oni rozważnie – w poprzedniej edycji oddano ponad 100 tys. głosów, co pokazuje, że warszawiacy chcą współtworzyć Warszawę i wyznaczać kierunki jej rozwoju. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, co należy zmienić lub poprawić w naszym mieście – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Jak co roku, ogromnie liczymy na kreatywność mieszkańców, ich niesłabnące zaangażowanie i kolejne tysiące pomysłów. Hasło tegorocznej akcji to „Ty też możesz zmienić Warszawę”. Dzięki zaangażowaniu warszawiaków, w ciągu ostatnich kilku lat zrealizowaliśmy już ponad 3 tys. projektów.

Jak zgłosić projekt?

Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, również i w tym roku będzie można zgłaszać projekty dzielnicowe, dotyczące najbliższej okolicy oraz projekty ogólnomiejskie, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę lub kilka dzielnic. Swój pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec - nie trzeba być zameldowanym w mieście ani pełnoletnim.

Projekt można zgłosić na dwa sposoby:

 • przez Internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl,
 • w formie papierowej - wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy właściwego ze względu na lokalizację projektu, z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej (00-412 Warszawa, ul. Kruczkowskiego 2).

Wsparcie oferowane mieszkańcom na etapie zgłaszania projektów

Aby dokładnie wyjaśnić warszawiakom zasady i harmonogram nowej edycji, 1 grudnia odbędą się tzw. spotkania otwarcia - w tym roku wyjątkowo, ze względu na pandemię COVID-19, z mieszkańcami spotkamy się online:

 • o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie dotyczące poziomu ogólnomiejskiego,
 • o godz. 18.30 – dotyczące projektów dzielnicowych.

Pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dopracowaniu pomysłu czy oszacowaniu kosztów jego realizacji będzie można uzyskać podczas dyżurów konsultacyjnych pracowników urzędu. Kontakty do urzędników pełniących dyżury telefoniczne i mailowe będzie można znaleźć na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl.

Skąd bierze się kwota na budżet obywatelski?

Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy: – Zasady budżetu obywatelskiego w Warszawie określili stołeczni radni, jednak należy pamiętać, że część kwestii została narzucona w przepisach ustawowych. W związku z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, do dyspozycji mieszkańców została przeznaczona kwota w wysokości 0,5% wydatków z ostatniego sprawozdania z wykonania budżetu. W tej edycji będzie to rekordowa kwota ponad 93,5 mln zł.

– Zgodnie z przepisami ustawowymi, kwotę dla tej edycji liczymy ze sprawozdania za 2019 r., a więc za rok, w którym wpływy, jak i wydatki były wyższe, niż obecnie – to oznacza, że pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta przeznaczamy na realizację pomysłów mieszkańców o 10 mln zł więcej niż w dwóch poprzednich edycjach – wyjaśnia Karolina Zdrodowska.

Dla przypomnienia – z inicjatywy prezydenta Warszawy realizowaliśmy budżet obywatelski już pięć lat wcześniej przed wprowadzeniem obowiązku ustawowego. Od 2018 r. coroczne przeprowadzenie budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu jest obowiązkowe - reguluje to art. 5a ustawy o samorządzie gminnym.

Oznacza to, że Warszawa nie miała prawa ewentualnego zawieszenia przeprowadzenia budżetu obywatelskiego. Jesteśmy zobligowani ustawowo, żeby taki proces przeprowadzić.

Kolejne etapy budżetu obywatelskiego w Warszawie

Od jutra (tj. od 1 grudnia) do 25 stycznia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. Po zakończeniu etapu zgłaszania projektów każdy z nich zostanie przez nas zweryfikowany formalnie i merytorycznie - nastąpi to do 4 maja 2021 r. Przedstawiciele urzędu sprawdzą m.in. czy pomysł został zgłoszony w terminie, czy jest zgodny z obowiązującym prawem, możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku oraz czy jego koszt nie przekracza określonego limitu wartości jednego projektu.

Po etapie składania i rozpatrywania odwołań, projekty zweryfikowane pozytywnie zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców od 15 do 30 czerwca 2021 r. Ogłoszenie wyników planujemy 15 lipca 2021 r. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w mieście w 2022 r.

Harmonogram 8. edycji budżetu obywatelskiego:

 • zgłaszanie projektów: od 1 grudnia 2020 r. do 25 stycznia 2021 r.;
 • ocena zgłoszonych projektów: od 26 stycznia do 4 maja 2021 r.;
 • składanie odwołań: od 4 do 11 maja 2021 r.;
 • rozpatrywanie odwołań: od 4 do 31 maja 2021 r.;
 • głosowanie na projekty: od 15 do 30 czerwca 2021 r.;
 • ogłoszenie wyników:15 lipca 2021 r.;
 • realizacja projektów: 2022 r.

Koszt projektów z budżetu obywatelskiego

W poprzednich edycjach spotykaliśmy się z zarzutami, że projekty przeprowadzane w ramach budżetu obywatelskiego są bardzo drogie. Wyjaśniamy, że jako jednostka samorządu terytorialnego realizujemy swoje zadania - w tym również te z budżetu obywatelskiego - zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami (m.in. prawem zamówień publicznych).

Dla przykładu, przedstawiciel urzędu nie może kupić w sklepie budowlanym najtańszej ławki, ponieważ elementy małej architektury umieszczane w przestrzeni publicznej muszą być odpowiedniej jakości, spełniać standardy określone w przepisach. Wiele inwestycji wymaga również atestów czy gwarancji, które wpływają na koszt projektu.

Natomiast wykonawcy są wybierani w przetargach - w ramach zapytania ofertowego lub konkursu dla organizacji pozarządowych. Koszty realizacji projektów często obejmują również opracowanie dokumentacji projektowej, dostawę, montaż czy koszty utrzymania obiektu, np. codziennego sprzątania i dezynfekcji toalety publicznej. Często pomimo, że tytuł projektu odnosi się do jednego działania, to w swoim opisie zawiera szereg komponentów, których skala powoduje, że jest on drogi.

Należy także pamiętać o tym, że zarówno ceny surowców, jak i prac budowlanych stale rosną, co również musi być brane pod uwagę przy szacowaniu kwoty, za jaką miasto będzie zobligowane zrealizować dany projekt.

W ostatnich tygodniach, w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowaliśmy m.in. pomysł ustawienia stołów do gry w szachy w parku Skaryszewskim, plenerową ściankę wspinaczkową we Włochach, rzeźby w konarach chorych drzew na Kępie Potockiej, a także nowy, naturalny plac zabaw w parku Praskim czy edukacyjny tor rowerowy dla dzieci na Woli.

Więcej informacji o spotkaniach otwarcia, a także szczegółach związanych z kolejną edycją budżetu obywatelskiego, można znaleźć na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz bo.um.warszawa.pl/site/faq.

Projekty zrealizowane i zgłoszone w budżecie partycypacyjnym są dostępne w aplikacji Warszawa 19115, dzięki której można również brać udział w głosowaniu na najlepszy pomysły mieszkańców: warszawa19115.pl/o-aplikacji-mobilnej

Tagi: Budżet Partycypacyjny, Obywatel, Mieszkaniec, Głosowanie, Urząd Miasta

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Raj dla psów na Saskiej Kępie

Raj dla psów na Saskiej Kępie

wtorek, 5.01.2021

Pod koniec grudnia na działce przy pomniku Berlinga pod "ślimakami" Trasy Łazienkowskiej powstał Dog Park. To inwestycja w ramach programu budżetu obywatelskiego zaplanowanego na ubiegły rok. [...]

Mieszkańcy znów muszą bronić terenów zielonych na Pradze-Południe – apel 14 organizacji

Mieszkańcy znów muszą bronić terenów zielonych na Pradze-Południe – apel 14 organizacji

sobota, 12.12.2020

Mieszkańcy Pragi-Południe od 5 lat czekają na dokończenie prac nad planem zagospodarowania „ogrodów działkowych w rej. ulicy Kinowej cz. II”. Teren zielony nad Kanałem Wystawowym nadal nie jest objęty ochroną planistyczną i narażony jest na ryzyko zabudowy. [...]

Wyniki głosowania w budżecie partycypacyjnym 2021

Wyniki głosowania w budżecie partycypacyjnym 2021

sobota, 17.10.2020 4

30 września ogłoszone zostały wyniki głosowania na projekty w ramach siódmej edycji budżetu obywatelskiego. Sprawdźcie, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w naszej dzielnicy. [...]

Zobacz też