83 aktualna temperatura 1 °C
ciśnienie 1030 hPa pm2.5 73 μg/m3
Zła jakość powietrza! wilgotność 81% pm10 102 μg/m3
środa, 27 czerwca 2018 r.

Ochrona drzew Saskiej Kępy

Urząd Dzielnicy Praga-Południe zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy w realizacji projektu wykonywanego w ramach budżetu partycypacyjnego edycji 2018 roku: "Ochrona drzew Saskiej Kępy za pomocą specjalistycznych rozwiązań poprawiających ich żywotność i zwiększających bezpieczeństwo przechodniów" (projekt numer 1821).

Celem projektu jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do ochrony starych drzew rosnących na terenie naszego osiedla. W ramach prac przewidziane są następujące prace:

  • wzmocnienia mechaniczne drzew za pomocą wiązań;
  • zabiegi mikoryzacji podłoża wokół drzew;
  • zabiegi wymiany oraz napowietrzenia gruntu w strefie bryły korzeniowej drzew;

Jak informuje Urząd Dzielnicy: Pragniemy by typowanie drzew do ww. zabiegów specjalistycznych odbyło się nie tylko z udziałem urzędników i dendrologów, ale także mieszkańców. Dlatego prosimy o składanie informacji o drzewach, które chcieliby Państwo chronić z wykorzystaniem wyżej wymienionych zabiegów. Na przesyłanie zgłoszeń mamy czas do 6 lipca, można to dokonać drogą mailową na adres: ppl.wos@um.warszawa.pl lub osobiście do Wydziału Ochrony Środowiska (ul. Podskarbińska 6, pok. 209 – 212)

O projekcie

Projekt ochrony drzew na Saskiej Kępy został zgłoszony w zeszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego przez panią Dorotę Zielińską i zdobył ponad 2050 głosów! Pani Dorota jest też autorką drugiego, również wybranego do realizacji projektu dotyczącego drzew w Parku Skaryszewskiem. Celem projektu realizowanego na Saskiej Kępie jest wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań, które poprawią stan drzew i przedłużą im życie, a także sprawią, że drzewa będą zdrowsze i mniej kruche, a więc bezpieczniejsze dla przechodniów. Wiązania elastyczne w koronach drzew spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na samochód lub człowieka, ale zawiśnie na drzewie. Miejmy nadzieję, że takie zmiany pozwolą ograniczyć w przyszłości wycinki drzew, którym za każdym razem towarzyszą gorące emocje mieszkańców.

Pani Dorota tak wyjaśnia potrzebę realizacji projektu: Zieleń jest wizytówką Saskiej Kępy. Stare drzewa to jej największe piękno. Niestety są zaniedbane, zamiast specjalistycznych zabiegów stosowane są wobec nich najczęściej duże cięcia gałęzi lub wycinki, co generuje konflikty między mieszkańcami chcącymi chronić drzewa a urzędnikami oskarżanymi przez nich o dewastowanie drzew. Podłoże pod wieloma drzewami jest udeptane, źle napowietrzone, system korzeniowy poddany dużemu stresowi, przez co drzewa są w złej kondycji. Drzewa takie, z poobcinanymi gałęziami, schną, stają się bardziej kruche i mniej bezpieczne dla przechodniów. Dlatego potrzebne jest wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań poprawiających stan drzew. Dzięki temu będzie mniej konfliktów społecznych a drzewa będą bezpieczniejsze dla przechodniów.

Kosztorys projektu

Wstępny kosztorys projektu został oszacowany na kwotę 98 500 pln i obejmuje:
  1. Założenie wiązań elastycznych na 31 drzew - 36 000zł (31x 1200 drzewo)
  2. Wymiana wierzchniej warstwy gleby wokół drzewa + wykonanie otworów napowietrzających system korzeniowy dla 90 drzew - 45000 (90x 500 drzewo)
  3. Mikoryzy - 13000 zł dla ok. 200 drzew (od 50 do 500 za drzewo, w zależności od wielkości)
  4. Dwa spotkania z dendrologiem dla mieszkańców i urzędników: 1 w terenie i 1 w postaci spotkania dyskusyjnego ze specjalistami (np. Prom Kultury lub Urząd Dzielnicy) - 1 000 zł
  5. Specjalistyczne opracowanie dendrologiczne przedstawiające drzewa wybrane do ww. zabiegów, wraz z podaniem, które zabiegi są konieczne dla których drzew i specyfikacją dotyczącą szczegółów przeprowadzenia zabiegów - 2300 zł.

Zachęcamy do kontaktu z Urzędem Dzielnicy i przesyłania zgłoszeń dotyczących drzewach które należy objąć ochroną!

Tagi: Konsultacje, Drzewa, Budżet Partycypacyjny

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Na Saskiej Kępie pojawiły się nowe ławki. Mieszkańcy wybrali je w budżecie partycypacyjnym

Na Saskiej Kępie pojawiły się nowe ławki. Mieszkańcy wybrali je w budżecie partycypacyjnym

środa, 2.01.2019 121

Głosowanie w budżecie partycypacyjnym półtora roku temu przynosi wymierne rezultaty. Na ulicach Saskiej Kępy pojawiły się nowe ławki. To działania w ramach projektu „Ławka po drodze” [...]

O drzewach na Saskiej Kępie

O drzewach na Saskiej Kępie

wtorek, 23.10.2018 4

Wydział Ochrony Środowiska zaprasza na terenowe spotkanie edukacyjne z arborystą, dotyczące drzew Saskiej Kępy [...]

Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019

Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019

poniedziałek, 30.07.2018 29

Urząd Miasta opublikował wyniki głosowania w kolejnej edycji Budżetu Partycypacyjnego. W 2019 roku na terenie Warszawy zostanie zrealizowanych łącznie 850 inwestycji. [...]

aki Park Skaryszewski chcą mieszkańcy?

aki Park Skaryszewski chcą mieszkańcy?

piątek, 13.07.2018 30

Park Skaryszewski jest najpiękniejszym obszarem zielonym w Warszawie. Niestety od dłuższego czasu na tym terenie panuje duży nieład. [...]

Zobacz też