środa , 25 listopada 2015 r.
Zaproponuj newsa!

Zarząd Oczyszczania Miasta dba o trawniki

ZOM odtwarza trawniki, m.in. ten w miejscu byłego już nielegalnego parking przy ul. Saskiej.

Znowu odtwarzamy trawniki w Warszawie. W miejscach zniszczonych przez nieprawidłowo parkujących kierowców.

Ok. 80 tys. m² trawników powstało w tym roku na terenach zieleni przyulicznej notorycznie rozjeżdżanej przez kierowców. Zakończyliśmy tegoroczną rekultywację, która dotyczyła klepisk m.in. przy ul. Powsińskiego, Wolskiej, Saskiej, Płockiej, Banacha, Wołoskiej, Gagarina, Wileńskiej, Bartniczej, w al. Krakowskiej i przy Trakcie Lubelskim.

Tam, gdzie trawniki odtwarzane były po raz kolejny, zleciliśmy montaż metalowych wygrodzeń. Koszt 13,5 km płotków chroniących trawniki przed rozjeżdżaniem, to 808 tys. zł. Ich utrzymanie wiąże się z kolejnymi wydatkami. Na mycie, malowanie oraz wymianę w przypadku uszkodzenia, rocznie wydajemy ok. 100 tys. zł.

Zobaczcie jak przeprowadzana jest rekultywacja trawników podlegających ZOM:

Etap I - Wyznaczenie terenu do rekultywacji

W tym przypadku był to nielegalny parking przy ul. Saskiej.

Etap II - zakładanie trawnika

Najpierw zdejmuje się i wywozi warstwę zanieczyszczonej ziemi. Później jest spulchnianie, wysypanie urodzajnej ziemi i wyrównanie terenu.

Etap III - wysiew

Po wysianiu trawy następuje wałowanie, dzięki któremu grunt jest ponownie równany, nasiona dociśnięte do ziemi, a powierzchnia trawnika gładka i zwarta.

W ciągu ostatnich 3 lat Zarząd Oczyszczania Miasta odnowił łącznie 217 tys. m² trawników co kosztowało 1 mln 125 tys. zł. Tych kosztów można by uniknąć, gdyby tylko kierowcy parkowali samochody w wyznaczonych miejscach. Dlatego apelujemy o pomoc do mieszkańców Warszawy, którym zależy na miejskiej zieleni. Widzisz samochód niszczący zieleń, zgłoś to Straży Miejskiej dzwoniąc pod 986. Za parkowanie w niedozwolonym miejscu grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. W tym roku strażnicy miejscy przeprowadzili już ponad 20 tys. interwencji w związku z parkowaniem pojazdów na zieleni.

Tagi: Saska, trawniki, zarząd oczyszczania miasta, zom,

Zobacz również

Wygodniej na siłowni plenerowej w parku Skaryszewskim

Wygodniej na siłowni plenerowej w parku Skaryszewskim

wtorek, 13.09.2016 22

Trwa wymiana nawierzchni pod urządzeniami. Zamontowane zostaną także stojaki rowerowe. [...]

Dołącz do naszej społeczności

Reklama