Plac Przymierza to niewielki plac położony na Saskiej Kępie w ciągu ulicy
Francuskiej. Obecnie plac Przymierza to krótki odcinek ulicy rozpoczynający się od
Zwycięzców i łączący
Francuską z
Paryską.
Nazwa nawiązuje do zwycięstwa państw sprzymierzonych (Ententa) w I wojnie światowej.
Historia Do 1957 roku na Placu znajdowało się gospodarstwo owocowe, które zlikwidowano, aby postawić, cieszące się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, kino Sawa. Pod kinem ulokowano schron przeciwatomowy. W 1987 roku na placu postawiono popiersie Stefana Żeromskiego powstałe dzięki inicjatywie TPW Oddział Saska Kępa; jego autorem był Stanisław Sikora.
W części bliżej Zwycięzców znajdował się jedyny w okolicy strzeżony parking, a na przełomie lat 80. i 90. – osiedlowy bazarek. W drugiej połowie lat 90. władze miasta podjęły decyzję o likwidacji zarówno kina, jak i bazarku. Na ich miejsce wybudowano okazałe apartamentowce z pasażami handlowymi.
Pomnik Stefana Żeromskiego przeniesiono na róg Zwycięzców, a Saska Kępa została pozbawiona jedynego kina. Plac stał się zwykłą ulicą.
Infrastruktura Zabudowę stanowią głównie domy wielorodzinne. Plac Przymierza stanowi część ciągu: Wersalska – Paryska – Plac Przymierza – Francuska – Rondo Waszyngtona. Przez plac przebiegają linie autobusowe: 117, 138, 146.
Najważniejsze obiekty Nr 1 – Przedwojenny dom wielorodzinny. Jednym z pierwszych lokatorów był Rudolf Herrnstadt (1903-1966) – niemiecki dziennikarz, działacz antyfaszystowski i agent sowieckiego wywiadu. Po wojnie zamieszkała tu profesor Halina Kurkowska (1922-1983) – językoznawca, specjalistka w zakresie słowotwórstwa i leksykografii, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autorka licznych publikacji naukowych.
Nr 2 – Przedwojenny dom wielorodzinny.
Nr 3 – Przedwojenny dom wielorodzinny. Jednym z pierwszych lokatorów był malarz i grafik Zygmunt Lorenc.
Nr 4 – Przedwojenny dom wielorodzinny.
Nr 6 – Sawa Park – zespół dwóch apartamentowców z galeriami handlowymi powstały w miejscu kina Sawa.
Kino Sawa wybudowane według projektu Mieczysława Jelińskiego i Stefanii Wielądek (1957-63).
Syrenka – wykonana przez Jerzego Chojnackiego; zniszczona w 1990 roku. Odrestaurowana i postawiono przed UD Praga Południe ul. Grochowska 274.
Nr 8 – Wieżowiec, w którym mieszkała Grażyna Władysława z Sokołowskich Lipińska ps. "Danuta" (1902-1995) - harcerka, żołnierz Legionów Polskich, obrończyni Lwowa podczas I wojny światowej, uczestniczka wojny polsko-bolszewickiej, w czasie okupacji hitlerowskiej szef wywiadu AK na Wschodzie, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Kawalerskim Orderu "Polonia Restituta". Na ścianie od strony ulicy umieszczono tablicę pamiątkową.
Innym słynnym mieszkańcem był Tadeusz Bartosik (1925-1985) – popularny aktor i reżyser teatralny, twórca kilkudziesięciu bajek muzycznych dla dzieci.