11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 28 października 2014 r.

Literatura i sztuka na Saskiej Kępie. Festiwal Dużego Formatu

Festiwal Dużego Formatu na dwa dni zagości na Saskiej Kępie. Odbędą się spotkania z autorami, dyskusje, warsztaty literackie i artystyczne dla dzieci, teatralne improwizacje, koncerty, performance i poetycki Hyde Park. Będzie też działać księgarnia łagodnych cen. Festiwal odbywa się pod hasłem „Poza Format”. Wszystko w Klubie Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej 23.


Spadek czytelnictwa, coraz szybsze tempo życia, przytłaczająca ilość informacji dostępna dzięki nowym technologiom sprawiają, że poezja znika z głównego nurtu. Co zrobić, by odwrócić to zjawisko? Jak poezja może nas wzbogacić? Dlaczego coraz więcej osób do niej wraca - nie tylko czytając, ale i pisząc?

„Poezja jest formą rozmowy między autorem i czytelnikiem, ale może mieć też ogromną rolę terapeutyczną - pomaga uporządkować myśli i doznania. Polska zawsze poezją stała, nie warto odsyłać jej teraz do lamusa.” – mówi Rafał T. Czachorowski, organizator Festiwalu.

Być może, jak zapowiadali futuryści, właśnie wiersze, często odpowiadające ilości znaków w twitterowym lub facebookowym poście będą literaturą przyszłości? Ponad dwieście zgłoszeń na tegoroczny konkurs poetycki może być zapowiedzią renesansu poezji. ”To twórczość autorów niepokornych, chociaż nie zawsze głośnych, na pewno wyróżniających się.” – dodaje Czachorowski. Wręczenie nagród zwycięzcom - Mariuszowi Cezaremu Kosmali, Tomaszowi Smogórze i Radosławowi Sobótce - odbędzie się w trakcie festiwalu. O poezji laureatów wypowiedzą się członkowie jury konkursu: Jolanta Szwarc, Jerzy Beniamin Zimy i Rafał T. Czachorowski.

Jakie czekają nas atrakcje? Ernest Bryll opowie czy warto wychodzić w poezji „poza format” i przeczyta swoje wiersze. Artur Cieślar zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Kobieta metamuzyczna”, Leszek Szaruga poprowadzi spotkanie z autorami „Antologii współczesnych polskich opowiadań” (m.in.: Mariką Krajniewską, Krzysztofem Maciejewskim, Pawłem Orłem, Izabelą Szolc i Adamem Wiedemannem). Aldona Borowicz, Mirka Szychowiak i Katarzyna Fetlińska – znaczące poetki trzech pokoleń zmierzą się z mitem „poezji kobiecej”. Rafał Różewicz poprowadzi panel dyskusyjny „pokolenie 89” czyli młode wilki już są na scenie i przeczyta swoje najnowsze wiersze.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia będzie oficjalna premiera „Tramwajów na pustyni” Piotra Fedorczyka, przedwcześnie zmarłego przed rokiem warszawskiego poety.

W strefie muzyki usłyszymy Michała Zapałę, Grzegorza Paczkowskiego i Urszulę Kmieć. Beata Pflanz przeprowadzi artystyczny performance, odbędzie się spektakl teatru improwizacji „Bez klepki”.

Zostaną wręczone Nagrody główne w II OPK na Tomik Wierszy Duży Format.

Drugi dzień festiwalu to głównie maraton spotkań autorskich. Wystąpią m.in.: Jacek Michalski, Joanna Jurewicz, Judyta Bednarczyk, Arkadiusz Kwaczek, Alx z Poewiki, Ewa Solska i Mariusz Jagiełło.Festiwal, który prezentuje twórczość poetów i artystów z całego kraju jest próbą integracji rozproszonego środowiska. Jest również, a może przede wszystkim możliwością prezentacji autorów, którzy w wielu przypadkach pierwszy raz będą występowali w stolicy.

Na Festiwalu spotykają się tez wydawcy poezji, którzy szukają nowych sposobów jej popularyzacji. Wbrew stereotypom, medium właściwym dla poezji jest nie tylko tradycyjny papier, ale coraz częściej również smartfon, tablet czy e-czytnik.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dużego Formatu, która wydaje tomiki poezji, prowadzi portal PoeciPolscy.pl oraz warsztaty literackie dla dzieci i dorosłych. Fundacja zajmuje się również poszukiwaniem poetyckich talentów i wspieraniem debiutantów. Głównym celem Fundacji jest upowszechnianie oraz promocja polskiej literatury. FDF organizuje ogólnopolskie i regionalne akcje kulturalne.
Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!

Zobacz też