11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Brukselska

Pierwsze wzmianki o ulicy Brukselskiej pochodzą z 966 roku, kiedy w tej okolicy istniała osada obronna. Współczesny kształt ulica nabyła w latach 30. XX wieku. Nazwa nawiązuje do stolicy Belgii i całej Unii Europejskiej. Początek Brukselska bierze od ronda Wolframa, kończy się przecięciem Ateńskiej. Na 580 metrach ulicy mieści się kilkadziesiąt obiektów z numerami od 1 do 46.

Wśród powojennej zabudowy wyróżniają się dwa apartamentowce, jeden z których powstał w miejscu tajemniczych baraków pochodzących z lat 40. XX wieku, gdzie prawdopodobnie znajdował się areszt. Baraki zostały zniesione w latach 90. minionego stulecia.

Warto zwrócić uwagę na budynek Zakładu Wodociągu Praskiego oznaczony numerem 21. Jest on połączony korytarzem podziemnym ze stojącą na środku Wisły studnią zwaną Grubą Kaśką. Obok znajduje się budynek Klubu Kultury Saskiej Kępy (Brukselska 23) powstały w latach 2010-11. Na początku ulicy mieści się Ambasada Argentyny w Polsce (Brukselska 9). Na odcinku Brukselskiej między Lotaryńską a Ateńską można zobaczyć obiekty z lat 60. XX wieku charakteryzujące się prostopadłym umieszczeniem do ulicy. To są m.in. domy z numerami od 15A do 15E oraz od 17 do 17F.

Zobacz też

Ateńska

Ulica na mapie