POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 21:10 (ulica Zwycięzców)
57 aktualna temperatura -12 °C
ciśnienie 1030 hPa pm2.5 37 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 65% pm10 51 μg/m3
wtorek , 19 listopada 2013 r. Zaproponuj newsa!

Berezyńska 13 – co z nią będzie?

„Tużpowojenna” zabudowa Kępy zachwyca, przywołuje wspomnienia, nowym mieszkańcom pozwala poczuć atmosferę dawnych czasów. Niestety coraz częściej pojawia się problem nowych inwestycji, które zagrażają starej architekturze i wywołują prostesty mieszkańców, dla których dawna zabudowa ma wartość.

Problem odświeżył się przy okazji planów wyburzenia budynku przy Berezyńskiej 13. Sprawą zajęło się stowarzyszenie ŁADna Kępa, które wystosowało pismo do stołecznego Konserwatora Zabytków. W uzasadnieniu czytamy, że „główny obiekt inwestycji – pawilon biurowy – wpisuje się w nurt polskiego powojennego modernizmu, a jednocześnie nawiązuje stylistyką do przedwojennych realizacji”. Stowarzyszenie wnioskuje o zachowanie „półkolistych elewacji wyłożonych kamieniem, frontowej i bocznej z okrągłymi otworami okiennymi”. Konserwator wyraził zgodę na wyburzenie, odwołanie od decyzji złożyło Stowarzyszenie Zielona Saska Kępa. O dalszych krokach będziemy Was informować.

Warto zaznaczyć, że nie chodzi o zachowanie całości opuszczonego budynku przy Berezyńskiej, lecz o zachowanie jego części i skorzystanie z wartościowej architektury przy nowej inwestycji.Czekamy na wasze opinie.

Więcej zdjęć i opis na stronie: ŁADna Kępa.

Tagi: Ladna Kępa

Zobacz również
Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

Mamy kolejny zabytek na Saskiej Kępie!

środa, 30.08.2017 129

Willa Rotsteinów znajdująca się przy ulicy Krynicznej 6 powiększyła listę saskokępskich budynków wpisanych do rejestru zabytków. O tę decyzję skutecznie zabiegały dwie organizację społeczne ŁADna Kępa oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział w Warszawie. [...]

Mamy kolejny zabytkowy dom na Saskiej Kępie!

Mamy kolejny zabytkowy dom na Saskiej Kępie!

sobota, 28.01.2017 55

Wybudowany w latach 30. XX wieku, wielorodzinny dom Krzymuskich został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków przez wojewódzką konserwator zabytków Panią Barbarę Jezierską. Obiekt ten jest jednym z najbardziej znanych i cenionych budynków modernistycznych przedwojennej Warszawy. Dom Krzymuskich znajduje się przy ulicy Walecznych 12. [...]

Ważne tematy

Tramwaj na Gocław przez Saską Kępę

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy

Podbniebne nagrywki